Προς το περιεχόμενο

πετάλι κατευθείαν, στο ''line in''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μια εξωτερική audio-midi USB κάρτα την UW500 της Yamaha, (η οποία με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο). Επειδή θέλω να ηχογραφώ την ηλεκτρική μου κιθάρα (epiphone les paul - limited edition) με παραμόρφωση σε πραγματικό χρόνο (δηλαδή δίχως!! να χρησιμοποιήσω έπειτα ένα distortion plug in) Αναρωτιέμαι, μπορώ να συνδέσω απευθείας την κιθάρα με ένα πεταλάκι παραμόρφωσης και από εκεί κατευθείαν στην είσοδο της κάρτας, η θα ήταν προτιμότερο να ηχογραφήσω από ενισχυτή, είτε με μικρόφωνο, είτε από το line out (του ενισχυτή).

Ποιες η διαφορές στην ποιότητα του ήχου;

 

(με το μπάσο δεν έχω κανένα πρόβλημα πάντως. Το ηχογραφώ κατευθείαν από line in και ο ήχος είναι πάρα πολύ καλός)

 

Καλή μέρα σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο. Η κάρτα που χρησιμοποιώ, έχει επιλογές στης εισόδους της, για mic, line in, guitar. Ώστε να ενισχύετε το σήμα ανάλογα με την πυγή. (αυτό πιστεύω παίζει ρόλο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ’ αρχάς εννοείται ότι αν μπορείς να γράψεις με μικρόφωνο καλό θα ήταν να προτιμήσεις αυτή τη τεχνική.

Στην δεύτερη περίπτωση που θα επιχειρήσεις να ενώσεις την έξοδο από το πεταλάκι με την είσοδο της κάρτας ήχου διάβασε αυτό το άρθρο για να καταλάβεις λιγο τη θεωρία σχετικά με τέτοιου τύπου συνδέσεις.

Τι κάνει το D.I.

 

Σχετικά με το ερώτημά σου ,επειδή δεν έχουν όλα τα πεταλάκια την ίδια ωμική αντίσταση εξόδου θα πρέπει να γνωρίζω πριν σου απαντήσω έγκυρα τι να κάνεις : Α) την αντίσταση εξόδου του πεταλιού και Β) την αντίσταση εισόδου της κάρτας ήχου στη mic in και line in αντιστοιχα. Πάντως το πιθανότερο σενάριο είναι να μην έχεις πρόβλημα αν το ενώσεις με τη line in της κάρτας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ dither. Αρκετά ενδιαφέρον το άρθρο με χρήσιμες πληροφορίες. Αγνοούσα την ύπαρξή του.

Προς το παρόν θα δοκιμάσω αυτό που προτείνει ο feather μιας και για D.I θα χρειαστούν και επιπλέον χρήματα και είμαι φτωχόπαιδο. :cry:

 

Θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα, μιας και θα πρέπει να πάρω το πεταλάκι πρώτα. (χμ..για σήμερα με βλέπω) :twisted:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πριν αγοράσεις το DI σαν κιθαρίστας θα επιμείνω στην διαδικασία του μικροφώνου αν έχεις ενισχυτή.

 

Όπως και να συνδέσεις το πεταλάκι στην είσοδο, ακόμα και με το DI, το αποτέλεσμα, εκτός κι αν παρεμβληθεί speaker simulator, θα είναι σαν τον ήχο της μύγας μέσα σε γυάλα! Πολύ fuzzy... zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz!!!

 

Αλλιώς, κιθάρα -> πετάλι -> speaker simulator -> DI

 

ή κάποιος προενισχυτής κιθάρας που περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου