Προς το περιεχόμενο

Blackstar Ht1 combo


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρεται παιδες! Φεύγω φέτος φοιτητής και ψάχνω έναν ενισχυτή με λίγα watts με αρκετό γκάζι! Αρκετοί μου εχουν προτύνει τον blackstar ht1. Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτόν το μικρό! Υπάρχει κατι παρόμοιο με αυτόν για ένα budget μεχρι τα 200 ευρώ? Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρεται παιδες! Φεύγω φέτος φοιτητής και ψάχνω έναν ενισχυτή με λίγα watts με αρκετό γκάζι! Αρκετοί μου εχουν προτύνει τον blackstar ht1. Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτόν το μικρό! Υπάρχει κατι παρόμοιο με αυτόν για ένα budget μεχρι τα 200 ευρώ? Ευχαριστώ!

 

Moυ είχε φέρει ένας φίλος ν ακούσουμε και να αναβαθμίσουμε ένα ht-1 head.

Ας πω εντυπώσεις και θα δεις αν σε βολεύει: καταρχάς Δεν έχει 2 κανάλια αλλά ένα με boost. Μοιάζει σαν να έχει 2 αλλά το gain, eq, vol είναι κοινό για όλα... άρα έχει απλά boost. Αυτό τον κάνει λιγότερο ευέλικτο από κάτι δικάναλο και το eq του είναι ελλιπές.

Ηχητικά, το βάλαμε σε μια 2Χ12" line6 με V30s μεγάφωνα και έσκιζε από ένταση. Δεν πιστεύεις ότι είναι 1watt. Με 8" καμπινούλα όμως που είχα σπίτι, δεν έπαιζε έτσι δυστυχώς...

Από γκάζι, Οκ ήταν hard rocking ο ήχος αλλά μη φανταστείς ότι θα πάρεις απίστευτο lead σε φάση metal ή shredding solo από το ht-1. Με emgs ή με treble boost πετάλι μπροστά βελτιωνόταν η παραμόρφωση και το lead. Αλλά να πω την αλήθεια, έδινε πάντα έμφαση στις μπάσες και ψιλο-μπούκωνε ενώ το sustain και το lead στα καντίνια δεν ήταν ικανοποιητικό. Για rock/hard rock ήχους ήταν οκ.

Για lead solo ήχους, τον έβαλα στο "καθαρό" του που είναι πρακτικά ένα ψιλο-crunch, και μπροστά του ένα metal zone με χαμηλά την ένταση και το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλύτερο. Βασικά, λόγω της συμμετοχής λυχνιών στο σήμα, δεν τζιτζίκιζε το boss Mt-2 όπως σε άλλους amps αλλά είχε γενικά καλύτερη χροιά και lead od από το στοκ od/boosy του ht-1.

Αν θέλεις ντε και καλά λάμπα (ΔΕΝ το προτείνω γιατί θα έχεις αναλώσιμα και ιστορίες), τότε άκουσέ τον κι ίσως σε βολέψει. Aν όμως θέλεις ένα καθαρό, πολύ περισσότερη ευελιξία,EQ, εφφέ, κόλπα, εναλλαγή καναλιών από foot και lead/od να φάνε κι οι κότες, τότε θα πρότεινα το ανθεκτικό πιστό practice τερατάκι που έχω κι εγώ για ταξίδια:

http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iv_15.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω έχω τον ΗΤ5HR . Ειμαι αρκετα ικανοποιημένος . Το βρωμικό κανάλι ειναι πολυ δυνατο (μεχρι το 2 το βάζω γιατι μετα κάνει πολυ φασαρία!!!!) , αλλα πιστευω και τα 5 vatt ειναι ΟΚ για το σπίτι. Για τα αυτιά μου μου αρεσει ο ηχος είτε ειναι βρώμικος είτε καθαρός. Βεβαια δεν έχω ακουσει πολλούς λαμπατους για να μπορώ να συγκρίνω!!! Παντως εγώ δεν θα τον αλλαζα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις γνώμες σας. Και εγώ για τον HT5HR έχω ακουσει τα καλυτερα! Ξεφεύγει ομως πολυ απο το budget μου  :-\ ... Αντίθετα στον spider iv εχω δοκιμάσει την κιθάρα μου gibson les paul studio και μπορω να πω οτι εσκιζε! Ουτε εγω εχω μεγαλη εμπειρία απο λαμπάτους. Ο μόνος που εχω ασχοληθει ειναι ενας fender hot rod deluxe I που είχα δανειστει για ενα live και μπορω να πω πως σε συνδυασμο με την πεταλιέρα μου boss gt6 ηταν φανταστικός. Το μόνο θέμα ειναι πως με αυτον τον ενισχυτη δεν γινεται να παιξεις σιγα! Τον βαζεις στο 1 και τριζει το σπιτι. Τον ht-1 θα προσπαθησω να τον δοκιμασω σε ενα τριημερο που θα παω στην αθηνα. Μηπως ξερετε κανενα μουσικο οικο που προμηθευεται blackstar? Σας ευχαριστω και πάλι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από μένα.  :)

Απ' ότι είδα στο site της Blackstar, αντιπρόσωπος στην Ελλάδα είναι:

 

Στέλιος Τρίμης

2103830816

 

Ποστάρω και το λινκ που το βρήκα.

http://www.blackstaramps.co.uk/dealers/distributors.php?country=Greece

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, για τα 200Ε budget, θα μπορούσες άνετα να πάρεις κανένα 5W tube amp (αντί για υβριδικό 1W), με καλά καθαρά τύπου fender και να βάλεις ένα πετάλι μπροστά για όσο γκάζι θέλεις. Η λύση αυτή έχει άλλη ευελιξία καθώς θα μπορείς να δοκιμάσεις διάφορα πετάλια και να φτιάξεις τον ήχο σου.

 

Ας πούμε, ο VHT special 6 είναι ένας πολύ ποιοτικός λαμπάτος 5W με 10" μεγάφωνο(όχι 8"), handwired, με πολύ ποιοτικά υλικά και δέχεται πολύ καλά τα πετάλια.

http://www.thomann.de/gr/vht_avsp16_special_6_valve.htm

 

Ο λίγο μεγαλύτερος αδερφός του Vht, είναι ο ultra 6 που έχει πολλά καλούδια και παίζει άνετα έως metal αν έχεις hot διπλούς μαγνήτες. Κάνει 230Ε αλλά αξίζει τη διαφορά. Τα πάει καλά και σε χαμηλή ένταση λόγω του attenuator που έχει επάνω. Έχω ακούσει και τους 2 vht και είναι καλά μηχανήματα, με σίγουρα καλύτερο καθαρό απ τους HT5, HT1.

http://www.thomann.de/gr/vht_special_6_combo_ultra.htm

 

Για πετάλι od, το joyo/benton αντίγραφο του ΜΙ audio crunchbox αξίζει μια δοκιμή:

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_crunch_distortion.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λίγο μεγαλύτερος αδερφός του Vht, είναι ο ultra 6 που έχει πολλά καλούδια και παίζει άνετα έως metal αν έχεις hot διπλούς μαγνήτες. Κάνει 230Ε αλλά αξίζει τη διαφορά.

 

...και έχει και 12άρι μεγάφωνο άρα πρόκειται για πλήρη λύση.

 

Βέβαια όταν κοιτάζει κανείς προς τα 230Ε, τότε μάλλον μπαίνει κι ο Bugera v22 στη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου