Προς το περιεχόμενο

What REVERB is that ? V-amp 3 preset number 5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους ! Ερώτηση gear λοιπόν. Ψάχνω κάτι πολύ συγκεκριμένο.Χρησιμοποιώ εδώ κι 1-2 χρόνια το behringer v amp 3 στο σπίτι .Έχω ερωτευτεί ένα από τα reverb models του. (Για τους χρήστες του v amp είναι το preset "5"  :D ) . Είναι ένα εξαιρετικά χαοτικό reverb που με την παράλληλη χρήση volume swells /overdrive ο ήχος της κιθάρας πλησιάζει το... pad !! Στο manual του vamp το preset αυτό αναφέρεται ως Ultra Room.Ειλικρινά δεν έχω ακούσει κάτι καλύτερο για post/shoegaze παιξίματα .

Το θέμα μου είναι πως θέλω πάρα πολύ να βρω κάτι παρόμοιο (για να μην πω identical !) σε πετάλι για να το προσθέσω άμεσα στο pedalboard μου. Δεν έχω καμία άποψη όμως και θα ήθελα οι πιο ειδικοί να μου δώσουν τα φώτα τους και να παραθέσουν τις προτάσεις τους.

Για να μη μιλάμε στον αέρα,παραθέτω εδώ ένα mini κομμάτι που είχα γράψει και είναι βασισμένο εξ ολοκλήρου σε αυτό το reverb.Οπότε μπορείτε να ακούσετε περί τίνος μιλάω τόση ώρα  :)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !!

 

http://soundcloud.com/vasmar/blame-it-on-your

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ανέφερες τα Behringer άκου αυτό περίπου στο 2:55

Behringer Reverb Machine RV600 Demo

 

To πετάλι είναι ετούτο:

http://www.thomann.de/gr/behringer_rv600.htm

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι αρκετά σύμφωνο με την περιγραφή σου είναι το particle reverb της Line6. Aν ψάχνεις κάτι τέτοιο αλλά δεν θέλεις να πάρεις πολυεφέ, μπορούμε να βρούμε ποιο πετάλι μοντελοποιεί (αν είναι πετάλι και όχι κάτι ιδιαίτερο-δυσεύρετο).

 

 

 

YΓ. ωραίο το κομμάτι σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι, κι εμένα μου θυμίζει τον πρόγονο των προσεγμένων (και ανανεωμένων) reverb αλγόριθμων της Μ13, το Verbzilla. Έχει το mode "Οcto" που μοιάζει αρκετά με αυτό που ζητάς (http://line6.com/tonecore/verbzilla.html). Έχει μια υποψία octaver, που παραπέμπει λίγο στο "shimmer", έναν αλγόριθμο που είχε φτιάξει η Eventide, αν δεν απατώμαι για το Eclipse, και που είχε κάνει διάσημο ο Edge των U2. To Verbzilla είναι μια οικονομική λύση που έχει κάτι που του μοιάζει, όπως και το Digitech Hardwire Supernatural και το TC Electronic Trinity, και μετά πάμε σε πιο ακριβές λύσεις.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.Θα τις εξετάσω προσεκτικά και ίσως επανέλθω ;) Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά..προέκυψαν διακοπές !!

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη που άργησα να απαντήσω αλλά..προέκυψαν διακοπές !!

 

Μόνο καλό είναι αυτό...πάντα τέτοια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mike,ισχύει !!  :D

 

@Bloody: Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι το Trinity της TC και συγκεκριμένα το mode :Ethereal 1,είναι ακριβώς αυτό που ψάχνω! Ωστόσο φαίνεται δυσεύρετο για να το αγοράσω. Μόνο από proguitarshop με άγνωστα μεταφορικά και άγνωστη ημερομηνία διαθεσιμότητας  :-\ Να υποθέσω πως το hall of fame της TC που το βρίσκω πανεύκολα στην αγορά,δεν έχει κάποιο αντίστοιχο mode ?

 

Thanks in advance

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν έχει κάποιο αντίστοιχο mode... έχει αρκετά toneprints, και ένα εξ αυτών έχει φτιαχτεί ως αντιγραφή του κλασσικού modulated mode του Boss RV5 (νομίζω το έχουν ονομάσει "room with a view" ή κάπως έτσι, κάνοντας λογοπαίγνιο με τα γράμματα R και V), αλλά για να βεβαιωθείς αν σου κάνει κάποιο πρέπει να τα ακούσεις όλα. Για μερικά υπάρχουν βιντεάκια στο Youtube. Mπορείς να στείλεις ένα email στην TC για λεπτομέρειες, αλλά θα σου πουν τα ίδια. Βασικά το Hall of Fame δεν έχει αλγόριθμους που να υποστηρίζουν pitch shifting, κι έτσι δεν θα βρεις shimmer ή κάτι ανάλογο. Το Ethereal 1 έχει μια ψευδοπροσομοίωση, αλλά είναι διαθέσιμο μόνο στο Trinity και πουθενά αλλού.

 

Το Τrinity πωλείται αποκλειστικά από το Proguitarshop, μιας και αποτελεί προϊόν συνεργασίας του με την TC. Τα μεταφορικά του δεν είναι καθόλου άγνωστα (αναγράφονται στην σελίδα του), και μπορείς να επικοινωνήσεις με email μαζί τους για την διαθεσιμότητα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου