Προς το περιεχόμενο

επιλογή ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και δεν πας να τους ακούσεις;

δυστυχώς στην πόλη που μένω έχει μονο 2 μαγαζιά με μουσικά είδη (το ένα είναι κλασικό μουσείο που μετά από 5 λεπτά ακροάσεις σου βγάζουνε το καλώδιο οποτε και ιδεολογικά και μονο πάω στο άλλο το οποιο μέσα θα βρείς μουσικά είδη του περασμένου αιώνα!για συλλέκτες παλιών μουσικών οργανων μπορώ να τους στείλω μερικές photos από ενισχυτές original του 50's κλπ)οποτε είναι ψυλοαπιθανο να βρω κάποιων από αυτούς εδώ για μια πρόχειρη ακρόαση! το κοντινότερο μέρος που θα έβρισκα είναι το Bristol στο οποιο δεν έχω την δυνατότητα να πηγαίνω συχνά...και στο video που είδα για τον alchemist φαίνεται παρα πολύ ενδιαφέρον ενισχυτής! τον έχει κάποιος από εσάς η τον έχει ακούσει για καμια προσωπική γνώμη? εδώ είναι το video p βρήκα! ρίξτε μια ματια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν δε θέλεις πάρα πολλά watt(30W λάμπα ας πούμε είναι πολύ κοντά στα 50W) αλλά καλή τιμή και  clean και ροκ ήχους, δες και το παρακάτω head της crate:

http://www.gak.co.uk/en/crate-v33h-guitar-amp-head/20664

demo:

 

Λένε πως μοιάζει σε τοπολογία preamp με το soldano SLO100 και υπάρχει σχετική μόντα:

http://acapella.harmony-central.com/showthread.php?2196978-Crate-v33-to-Soldano-SLO-mods

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά μου φαίνονται στο μάτι κάπως λίγα. σκεφτείτε ότι είχα έναν randall rg100 watt με mosfet μέσα στο σπίτι μου παλιότερα! δη ξέρω κατά πώσο είναι αισθητή η διαφορα από τα 100 στα 50 η ακόμα και στα 30! αλλα θυμάμαι ότι με τον randall στο σπίτι έκανα τεχνητούς σεισμούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά μου φαίνονται στο μάτι κάπως λίγα. σκεφτείτε ότι είχα έναν randall rg100 watt με mosfet μέσα στο σπίτι μου παλιότερα! δη ξέρω κατά πώσο είναι αισθητή η διαφορα από τα 100 στα 50 η ακόμα και στα 30! αλλα θυμάμαι ότι με τον randall στο σπίτι έκανα τεχνητούς σεισμούς

 

Toν rg100 τον είχα κι εγώ! Οκ, ήταν δυνατός αλλά γι αυτό ευθύνονται τα μεγάφωνα κυρίως και όχι μόνο η ισχύς του τελικού . Αν π.χ. πάρεις μια καλή 2Χ12" με high efficiency μεγάφωνα(γύρω στα 100dB/1W), τα 33W θα κάνουν επίσης σεισμό.

Όλα τα λεφτά στην ένταση είναι τα dB(decibel) και ΟΧΙ τα watt. Για να ακούσεις τη διπλάσια ένταση στα αυτιά σου ως άνθρωπος, πρέπει να δεκαπλασιάσεις την ισχύ του ενισχυτή! Αν τη διπλασιάσεις απλώς(απ τα 50, στα 100W), θα ακούσεις μια μικρή αισθητά αύξηση, μονάχα +3dB.

Αν όμως αλλάξεις π.χ. μεγάφωνο σε ένα ενισχυτή/καμπίνα και βάλεις ένα των 100dB ενώ το προηγούμενο ήταν στα 89dB ευαισθησίας, θα έχεις διπλασιάσει την ένταση κι ας χρησιμοποιείς τον ίδιο τελικό ενισχυτή!

H ακουστική είναι περίεργη υπόθεση και τα watt σαν μονάδα ισχύος είναι κυρίως για marketing λόγους υπερεκτιμημένη.

Ας πούμε, ο χώρος στον οποίο θα παίζεις κιθάρα είναι επίσης πολύ σημαντικός.Έχω ένα randall RH50tube. Τι να τα κάνω τα 50W στο σπίτι? Άντε, on stage παίζει να τον ανοίξω μέχρι τη μέση, αλλά και πάλι σχεδόν ποτέ στο τέρμα καθώς εμφανίζεται Το feedback (ο εφιάλτης του live) και τα μαγαζιά έχουν PA σύστημα έτσι κι αλλιώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω και ακόμα μια απορία σχετικά με τα ohms, τι ακριβώς παίζει με 8 η τα 16 ohms και μπορώ πχ στην 50άρα κεφάλι να βάλω 4x 12 καμπίνα κλπ? καθαρά εγκυκλοπαιδικά ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Ohms κεφαλής και καμπίνας πρέπει να είναι τα ίδια

 

Τα Watt (RMS) της καμπίνας πρέπει να είναι τουλάχιστον 20% περισσότερα από της κεφαλής (υπολογισμένα στα ίδια Ωμ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οταν σε αυτην την κατηγορια τιμης υπαρχει ο evh 5150 νομιζω δεν χωρανε περαιτερω συζητησεις... Ειναι οτι καλυτερο και ποιοτικοτερο σε αυτα τα χρηματα !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα Ohms κεφαλής και καμπίνας πρέπει να είναι τα ίδια

 

Τα Watt (RMS) της καμπίνας πρέπει να είναι τουλάχιστον 20% περισσότερα από της κεφαλής (υπολογισμένα στα ίδια Ωμ)

 

αν δηλαδή πάρω μια στα 100 watt καμπίνα που καλύπτεται από τα ohm τις 50αράς κεφαλής τι αποτέλεσμα θα έχω?? μπορεί κάποιος να το εξηγήσει η αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο thrend να το ποστάρει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δηλαδή πάρω μια στα 100 watt καμπίνα που καλύπτεται από τα ohm τις 50αράς κεφαλής τι αποτέλεσμα θα έχω?? μπορεί κάποιος να το εξηγήσει η αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο thrend να το ποστάρει??

 

Το θέμα έχει συζητηθεί αναρίθμητες φορές.

 

Την αναζήτηση του κατάλληλου thread μπορείς να την κάνεις κι εσύ.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου