Προς το περιεχόμενο

επιλογή ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα έχει συζητηθεί αναρίθμητες φορές.

 

Την αναζήτηση του κατάλληλου thread μπορείς να την κάνεις κι εσύ.  ;)

 

Mε αποστομωσες !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν δηλαδή πάρω μια στα 100 watt καμπίνα που καλύπτεται από τα ohm τις 50αράς κεφαλής τι αποτέλεσμα θα έχω?? μπορεί κάποιος να το εξηγήσει η αν υπάρχει κάποιο αντίστοιχο thrend να το ποστάρει??

 

Γενικά, τα watt της καμπίνας πρέπει να είναι περισσότερα απ του ενισχυτή. Τα watt της καμπίνας συμβολίζουν πόση ισχύ Αντέχει η καμπίνα και όχι κάτι άλλο. Αν π.χ. βάλεις και 400W καμπίνα με 5W κεφαλή, δε θα υπάρχει πρόβλημα αρκεί να έχουν ΙΔΙΑ τιμή αντίστασης σε Ω. Το σημαντικό είναι τα Ω (ohm) που πρέπει να είναι ίδια σε κεφαλή-καμπίνα. Π.χ. μια κεφαλή με έξοδο για 8 ή 16Ω, πρέπει να χρησιμοποιηθεί με καμπίνα 8 ή 16Ω και όχι με μία των 4Ω...

Η απόδοση για τους λαμπάτους δεν αλλάζει αν πάρεις το ίδιο μοντέλο καμπίνας στα 4, 8 ή 16Ω, αρκεί να ταιριάζει η αντίστασή της με τις διαθέσιμες εξόδους του ενισχυτή σου. Το πόσα μεγάφωνα έχει επάνω η καμπίνα, δεν αποτελεί περιορισμό. Έχω ακούσει 1W λαμπάτο με 4Χ12"/200W καμπίνα και δεν είχε θέμα, αντίθετα ακουγόταν σούπερ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι κατοχος ενος alchemist 2*12 πριν λιγες μερες,να σου πω 2 πραγματακια,χωρις να ειμαι απολυτα αντικειμενικος,γτ πραγματικα εχω παθει πλακα,αν και η εμπειρια μου δεν ειναι τοσο μεγαλη σε λαμπα.Λοιπον ο ενισχυτης εχει 2 καναλια.Το καθαρο του ειναι αρκετα φεντερισιο θα ελεγα,με αρκετες ρυθμισεις,οπως bright,deep για να μπορεις να το ρυθμισεις στα μετρα του.Με τερμα το gain ειναι στα ορια του crunch,oxi ομως ετσι οπως το περιμενα.Μπορει να φταινε και οι μαγνητες της fender strat deluxe.Αντιθετα το καλυτερο crunch το παιρνεις βαζοντας το gain στο 2,στο mercury καναλι του ενισχυτη,το οποιο ειναι ιδανικο για classic rock.Αυτες τις μερες ψαχνω να βρω τι δεν με ικανοποιει το distortion για μεταλ...Με τη καλυτερη ρυθμιση που εχω πετυχει,μου φαινεται λιγο πλαδαρο.Δεν εχω καταληξει αν φταινε οι μαγνητες,ή χρειαζομαι καποιο booster ή overdrive πεταλι για να γινει πιο σφιχτο.Θα ηθελα καποιος που εχει τον ενισχυτη να πει τη γνωμη του για το θεμα του distortion

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ειμαι κατοχος ενος alchemist 2*12 πριν λιγες μερες,να σου πω 2 πραγματακια,χωρις να ειμαι απολυτα αντικειμενικος,γτ πραγματικα εχω παθει πλακα,αν και η εμπειρια μου δεν ειναι τοσο μεγαλη σε λαμπα.Λοιπον ο ενισχυτης εχει 2 καναλια.Το καθαρο του ειναι αρκετα φεντερισιο θα ελεγα,με αρκετες ρυθμισεις,οπως bright,deep για να μπορεις να το ρυθμισεις στα μετρα του.Με τερμα το gain ειναι στα ορια του crunch,oxi ομως ετσι οπως το περιμενα.Μπορει να φταινε και οι μαγνητες της fender strat deluxe.Αντιθετα το καλυτερο crunch το παιρνεις βαζοντας το gain στο 2,στο mercury καναλι του ενισχυτη,το οποιο ειναι ιδανικο για classic rock.Αυτες τις μερες ψαχνω να βρω τι δεν με ικανοποιει το distortion για μεταλ...Με τη καλυτερη ρυθμιση που εχω πετυχει,μου φαινεται λιγο πλαδαρο.Δεν εχω καταληξει αν φταινε οι μαγνητες,ή χρειαζομαι καποιο booster ή overdrive πεταλι για να γινει πιο σφιχτο.Θα ηθελα καποιος που εχει τον ενισχυτη να πει τη γνωμη του για το θεμα του distortion

 

Είμαστε ελάχιστα off topic (αν και πρότεινα του παιδιού να κοιτάξει bogner που είναι σούπερ amps).

Anyway, έχοντας κι εγώ το ίδιο θέμα "πλαδαρότητας" του dist channel σε λαμπάτους high gain(randall, laney), βρήκα λύση στο θέμα με πετάλι treble booster μπροστά. Μόνο σε ένα engl sovereign δε χρειάστηκε το booster καθώς είχε τρελό γκάζι χωρίς να "μπουκώνει" ή κάτι τέτοιο. Εντούτοις, σε κάθε ενισχυτή που το δοκίμασα, αν βάλεις χαμηλότερα το gain του ενισχυτή(π.χ. στη μέση) και ενεργοποιήσεις το treble booster, αποκτά άλλο χαρακτήρα το drive, με περισσότερο lead και saturation αλλά λιγότερο "μπούκωμα" και "πλαδαρότητα" που προκαλούν οι μπάσες.

  Επειδή δοκίμασα και διάφορες κιθάρες με το εφφέ και χωρίς, με όλους τους μαγνήτες δούλεψε καλά. Άρα η πλαδαρότητα υπάρχει γενικά και δε φταίνε πάντα οι μαγνήτες (εκτός αν είναι low output μονοί οπότε χάνεις gain και πλαδαρότητα μαζί...).

Θέλει πειραματισμό με τις ρυθμίσεις pedal και ενισχυτή φυσικά για να πετύχεις τον ήχο που θέλεις αλλά κάνει δουλειά. Προσωπικά χρησιμοποιώ ένα diy αντίγραφο του παρακάτω Μay booster:

http://shop.fryerguitars.com/product/treble-booster-touring

 

Yπάρχει βέβαια το πολύ καλό treble booster της EH

http://www.thomann.de/gr/electro_harmonix_screaming_bird.htm

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμασε να βαλεις το boosterακι αναμεσα σε κεφαλι και ενυσχιτι! το κανω στο guitar rig, τωρα δν ξερω αν θα ποιασει στην πραγματικοτιτα αλλα και παλυ για εκπεδεφτικους λογους αξιζει! περιμενω αν μπεις στον κοπο να το δοκιμασεις να μας πεις τι καταφερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά από όσα ρωτάς έχουν συζητηθεί πολλάκις, πχ. ο Alchemist... πέρνα μια βόλτα απ'το ψαχτήρι, τζάμπα είναι. Πχ.:

http://www.noiz.gr/index.php?topic=160110.0

http://www.noiz.gr/index.php?topic=174076.5

http://www.noiz.gr/index.php?;topic=184564.0

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία! και μετά το σύντομο διάλυμα ας επανέλθουμε στο θέμα μας! στην λίστα πρέπει να μπει και ο alchemist! τελικές προτάσεις θα ήθελα σε αυτά τα λεφτά! δηλαδή το πολύ 700 λίρες αγγλίας (1000 euro κοντά) δεκτες και νέες προτάσεις καθώς η αγορά θα γίνει μέσα στον επόμενο μηνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δοκιμασε να βαλεις το boosterακι αναμεσα σε κεφαλι και ενυσχιτι! το κανω στο guitar rig, τωρα δν ξερω αν θα ποιασει στην πραγματικοτιτα αλλα και παλυ για εκπεδεφτικους λογους αξιζει! περιμενω αν μπεις στον κοπο να το δοκιμασεις να μας πεις τι καταφερες

Μα τι εννοείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την κεφαλή στην καμπίνα υπάρχει ένα καλώδιο... βάλε εκεί ένα boosteraki και συνδεσε το με τη καμπίνα! αν δεν έχουμε ανατινάξεις και δουλέψει όπως στο guitar rig τότε θα έχουμε ένα θεσπέσιο αποτέλεσμα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου