Προς το περιεχόμενο

ENGL GIGMASTER HEAD 30W


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στη παρέα.

Θα ήθελα γνώμες για τον συγκεκριμένο ενισχυτή.

Γενικά θεωρώ τους engl πολύ καλούς ενισχυτές και έπαιζα χρόνια με έναν 50ρη thunder compo στο στούντιο, αλλά δεν ξέρω τι λέει αυτός. Δεν βρίσκω πληροφορίες γενικά ούτε εδώ ούτε αλλού για αυτόν. Στηριζόμενος στο ένστικτό μου, στο ότι μπόρεσα να ακούσω απο το ίντερνετ και στη προηγούμενή μου εμπειρία, αγόρασα έναν απο ebay σε άψογη κατάσταση απο Γερμανία με 400ευρώ συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών. Δεδομένου ότι καινουριος έχει πάνω απο 600 και βάση των ζητούμενών μου (καλά καθαρά, καλά γκάζια, ελαφρής, ικανός και για πρόβες-λάιβ) είπα να τον χτυπήσω και να κάνω την αρχή εδώ να έχουμε και ένα review απο δαύτον.

Τι λέτε, εκανα καλά που τον πήρα?

Εχετε καλή εμπειρία απο το μηχάνημα?

Ευχαριστώ και καλό μεσημέρι!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την κεφαλη δεν εχω παιξει αλλα δοκιμασα τον αντιστοιχο κομπο και ειναι παρα μα παρα πολυ καλος.

Ειχα μαλιστα διπλα και ενα screamer 50αρη και πραγματικα κατα τη γνωμη μου σχεδον τον εφτανε και ποιοτικα και ηχητικα.

Αν θες κατι πιο συγκεκριμενο πανω στον ηχο του ρωτα με  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σε ρωτήσω κάτι που με απασχολεί. Το gain του απο πότε και μετά αρχίζει να βρωμίζει? Τον ενισχυτή τον θέλω για να παίζω με πεταλιέρα και θεωρώ πως έχουν καλά καθαρά, αλλά κάτι έχει πάρει το αυτί μου ότι αρχίζει να βρωμίζει απο χαμηλά. Ισχύει?

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καθαρο του καναλι ειναι 100% καθαρος

 

Κανένας λαμπάτος στον κόσμο δεν παραμένει 100% καθαρός. Πάντα θα υπάρχουν συνθήκες υπό τις οποίες θα παραμορφώσει το σήμα (εδώ έχω παίξει με μια από τις μεγαλύτερες λαμπάτες clean machines ever να ψαλιδίζει, ένα γομάρι Quad Reverb στα... 135W με μετασχηματιστές ultra linear τέρατα, και εδώ μιλάμε για έναν στα 30?). Στην περίπτωση που κάνεις μια τέτοια διαπίστωση, θα πρέπει να την συνοδεύσεις και με άλλες λεπτομέρειες, πχ. την κιθάρα σου, τους μαγνήτες της, τα μεγάφωνα, τις λυχνίες που χρησιμοποιείς, το αν όντως είναι squeaky clean μέχρι το τέρμα του volume κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως φιλε bloody sunday μαλλον ημουν πολυ απολυτος και ξεχασα και κατι πολυ σημαντικο, λογω του οτι η δοκιμη εγινε σε διαμερισμα πολυκατοικιας μιλουσα για εντασεις δωματιου .

Οι λαμπες ηταν εργοστασιακες γιατι το παιδι τον ενισχυτη τον ειχε 2-3 μερες μολις.

Μεγαφωνο ηταν το celestion το εργοστασιακο (θυμιζω οτι μιλαω για τον κομπο 30)

και η δοκιμη εγινε μια kramer pacer με τον κλασικο jb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα αν εχει μια 5751?  ;D Ε Γιαννη?

 

Hλία εσύ? Θα πρέπει να ξαναπαραγγείλω, καθώς η μία που μου έμεινε είναι ήδη πακεταρισμένη στο αμάξι και περιμένει τη Τρίτη να σου σταλεί!

Δεν πειράζει, σε δουλειά να βρισκόμαστε!

 

Οσο για το θέμα μας, ο μόνος ενισχυτής που δεν έχω ακούσει να παραμορφώνει είναι ο bugera v55 που πουλάω, για να ...ρεφάρουμε λίγο, και ο engl thunder 50w που έπαιζα στο στούντιο στην Αθήνα. Κατα τα άλλα αυτό που έχω καταλάβει είνα ότι σχεδόν όλοι οι λαμπάτοι κραντσάρουν στα δυνατά τους, αλλά το θέμα είναι αυτό να μην συμβαίνει απο χαμηλά στο gain knob. Να εχεις τη δυνατότητα σε λογικές εντάσεις να ακούσεις και λίγο τα καθαρά σου. ;)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαφωνο ηταν το celestion το εργοστασιακο (θυμιζω οτι μιλαω για τον κομπο 30)

και η δοκιμη εγινε μια kramer pacer με τον κλασικο jb

 

Λάβε υπόψη πως συνήθως, ένας ήπιος single coil θα παραμορφώσει λιγότερο έναν ενισχυτή από έναν ήπιο humbucker. Eπίσης, το μεγάφωνο αυτό δεν είναι και από τα πιο high headroom-άτα, επομένως ίσως να έχει λίγα ακόμη περιθώρια...

 

Κατα τα άλλα αυτό που έχω καταλάβει είνα ότι σχεδόν όλοι οι λαμπάτοι κραντσάρουν στα δυνατά τους
Διορθώθηκε.  :D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου