Προς το περιεχόμενο

ENGL GIGMASTER HEAD 30W


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ξαναλέω τουλ. ο bugera Που τον εχω σπίτι μου και τον έχω δοκιμάσει σε όλες τις πιθανές ρυθμίσεις, ΔΕΝ  κραντσάρει πουθενά, αν δεν βάλεις το κανάλι 2. Οσο για τους single coil και τους 2πλους το γνωρίζω πολύ καλά, καθώς παίζω και τα 2 είδη κιθάρας.

 

ΒY the way πουλάνε και έναν 15ρη τιμή ξεφτίλα στο ebay. Προλαβαίνετε...

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναλέω τουλ. ο bugera Που τον εχω σπίτι μου και τον έχω δοκιμάσει σε όλες τις πιθανές ρυθμίσεις, ΔΕΝ  κραντσάρει πουθενά

 

 

Κανένας λαμπάτος στον κόσμο δεν παραμένει 100% καθαρός. Πάντα θα υπάρχουν συνθήκες υπό τις οποίες θα παραμορφώσει το σήμα (εδώ έχω παίξει με μια από τις μεγαλύτερες λαμπάτες clean machines ever να ψαλιδίζει, ένα γομάρι Quad Reverb στα... 135W με μετασχηματιστές ultra linear τέρατα, και εδώ μιλάμε για έναν στα 30?). Στην περίπτωση που κάνεις μια τέτοια διαπίστωση, θα πρέπει να την συνοδεύσεις και με άλλες λεπτομέρειες, πχ. την κιθάρα σου, τους μαγνήτες της, τα μεγάφωνα, τις λυχνίες που χρησιμοποιείς, το αν όντως είναι squeaky clean μέχρι το τέρμα του volume κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o v55 παίζει με gibson les paul με διπλους, μαμά λάμπες, μεγάφωνο eminence12ρι σε marsal καμπίνα, Μη ρωτάτε παραπάνω δεν γνωρίζω, και ΟΧΙ δεν παραμορφώνει καθόλου. Θα κάνω ένα βίντεο να το δειτε (αν προλάβω και δεν φύγει)

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ο bugera έφυγε, (σαν καινουριος) ο engl έρχεται (είναι στο δρόμο). Λογικά απο εβδομάδα θα τον παραλάβω και θα έχω πλήρης αναφορά-ρεπορτάζ απο το πεδίο της...μάχης. Ανυπομονώ! :D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα!

Επαναφέρω το θέμα καθώς ο ενισχυτής ήρθε και ήθελα να σας πω τη γνώμη μου και μια απορία.

Καταρχήν το μηχάνημα είναι πολύ εμφανήσιμο, καλή κατασκευή, στιβαρό, ελαφρύ (νομίζω 12κιλά) και πολύ πολύ πολύ δυνατό... Αν και μεταχειρισμένο, είναι σε άψογή κατάσταστη (πλην της παρακάτω απορίας), δεν έχει ούτε γραντζουνιά και πιστεύω αξίζει τα 400ευρώ που έδωσα (650 καινουριος). Απο ήχο προσωπικά μου αρέσαν πάντα οι engl και στα καθαρά παίρνω αυτό ακριβώς που ήθελα. Πολύ κρυστάλινα καθαρά, πραγματικά. Στα γκάζια του, λασπώνει κάπως, αλλά νομίζω είναι και θέμα γούστου. Εχει πάαααρα πολύ γκάζι απλά το βρίσκω υποδεέστερο απο της πεταλιέρας μου. Οι λειτουργίες του extra gain και του gain boost δουλεύουν και βοηθούν πολύ, ειδικά στη περίπτωση που πάρει κάποιος ένα ποδοδιακόπτη, ο οποίος δεν παει δυστυχώς πακέτο με τον ενισχτυτή.

Γενικότερα δεν τη βρίσκω με κανενός ενισχυτή τη παραμόρφωση όσο τη βρίσκω με της πεταλιέρας μου ή του blackstar distx περασμένα μέσα απο ένα καλό καθαρό κανάλι ενός ποιοτικού λαμπάτου, αλλά είπαμε είναι θέμα γούστου. Έχει πάρα πολύ Headroom, στο καθαρό με το Input gain ΔΕΝ ΒΡΩΜΙΖΕΙ και ούτε καν με το master volume σχεδόν στο τέρμα. Πολύ πολύ βασική πληροφορία για όσους παίζουν με εφέ στην είσοδο του ενισχυτή και όχι στη λούπα.

Γενικά το μηχάνημα σκοτωνει και δεν συγκρίνεται με ότι είχα στο παρελθόν (marshal valvestate, blackstar ht1r - τρελά χρήσιμος ενισχυτής όμως για το σπίτι και για ηχογραφήσεις- , laney cub 15head, bugera v55head).

 

Tώρα η απορία μου. Δεν λειτουργεί το reverb το οποίο απο ότι διάβασα στο μάνιουαλ είναι spring reverb. Απο την ώρα που μετέφερα τον ενισχυτή μεσα στη κούτα του στο αμάξι, σε κάθε λακούβα άκουγα έναν θόρυβο σαν ελατήριο (ο οποίος μπορεί και να ήταν απο τα σιδεράκια στις λάμπες φυσικά αν έχει). Υπάρχει περίπτωση να έχει κουνηθεί κάτι στο ελατήριο του reverb και να μην λειτουργεί για αυτό, και αν ναι, μπορώ να το ξανατοποθετήσω μόνος μου?

 

Εντάξει η πεταλιέρα με την οποία παίζω, έχει βάθος αλλά θα προτιμούσα να δουλεύει το spring reverb του ενισχυτή... :P

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου