Προς το περιεχόμενο

Infrasonic amon,Cakewalk UA-4FX ή Tascam US-200


paraxaraktis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!ψάχνω γύρω στα 150€ κάρτα ήχου ΓΙΑ LIVE!

Προτίμησα το 24/96 και θέλω να μου πείτε απόψεις.

Mε midi conrtoller και pc παίζω δεν με νοιάζουν τα xlr.

Καλή ποιότητα θέλω και "καλές" εξόδους θέλω αλλά δεν έχω ασχοληθεί ξανά με το αντικείμενο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paraxarakti,

 

Έχω δουλέψει παλιότερα την tascam 122 και μπορώ να πώ ότι είναι πολύ καλή κάρτα ήχου.

Έχε στο μυαλό σου όμως ότι αν τν θές για LIVE δεν αρκεί μόνο η κάρτα ήχου αλλά και ένα καλό Laptop.

Δεν είναι τυχαίο ότι οι πιο πολύ μουσικοί σε Live κουβαλάνε MACBOOK και όχι Windows PC.

Ο λόγος είναι ότι και έχει τρομερή απόκριση, και δεν πρόκειται να "κρεμάσει".

 

Τώρα, καλό θα είναι η κάρτα ήχου να μην έχει δικο της τροφοδοτικό, αλλά να τροφοδοτείτε από USB αμέσως.

Έχε στο μυαλό σου επίσης τα resources που θα τρέχουν στο PC εκείνη τη στιγμή.

Καλό θα είναι να έχεις κάνει setup το pc έτσι ώστε να μην τρέχουν στο background άλλα προγράμματα, γιατί μπορεί να έχεις θέμα....

 

Τις άλλες δεν τις έχω δουλέψει, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη για αυτές

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, καλό θα είναι η κάρτα ήχου να μην έχει δικο της τροφοδοτικό, αλλά να τροφοδοτείτε από USB αμέσως.

Αυτό δεν είναι σωστό...καλύτερα να έχει τη δική της τροφοδοσία για να μην επιβαρύνει το όλο σύστημα..πόσο περισσότερο που δεν έχεις mac ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι σωστό...καλύτερα να έχει τη δική της τροφοδοσία για να μην επιβαρύνει το όλο σύστημα..πόσο περισσότερο που δεν έχεις mac ;)

 

Πόσα καλώδια θα συνδέει στο live που θέλει;; πόσα πολύμπριζα κλπ; Μία κάρτα ήχου δεν επιβαρύνει το σύστημα αν σηκώνει αυτή μονο... εξάλλου για αυτήν την δουλεία το θέλει το laptop...αν είναι να τρέχουν πάνω antivirus, firewall κλπ....τότε χέσε μέσα Πολυχρόνη που δεν γίναμε ευζώνοι...

Give me the freedom to destroy,

Give me radioactive toy.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν καταρχήν σας ευχαριστω όλους για τις απαντήσεις!

Ένα λάπτοπ θα χρησιμοποιώ με το cubase ανοιχτό να παίζει ενα wav σε κάθε κομμάτι του live

καί κάποιοες φορές θα χρησιμοποιώ επιπλέον ένα plug in !

Το pc φοράει windows 7 64bit 3gbram και εννοείται οτι θα το έχω σε partition μόνο του ;)

Δεν θα κάνω παραγωγή μόνο για τα live την θέλω την κάρτα.

Όλα σε ένα cubase θα τα έχω για να είανι πιο νοικοκιρεμένα εκείνη την ώρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου