Προς το περιεχόμενο

Επιλογη καμπινας


fm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι κατοχος του marshall vintage modern απιθανο εργαλειο ο ενισχυτης ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.Μεχρι στιγμης επαιζα με μια καμπινα κustom 2χ12 που την ειχα παρει μεσα απο τις αγγελιες.Για τα λεφτα της παιζει πολυ ωραια αλλα πιστευω πως ηρθε ο καιρος να παρω και μια καλη καμπινα.Το ειδος που κινουμαι ειναι το stoner rock και γι αυτο ο ηχος μου εχει πολυ εντονα μπασσα και μεσσαια με ελαχιστα πριμα.Θελω μια καμπινα η οποια θα με βοηθησει να γινει ο ηχος μου ακομα πιο ογκωδης χωρις ομως να χαροπαλευει για να βγαλει τις μπασσες συχνοτητες.Τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει μια τετοια καμπινα?τι ηχεια,open η closed back?Επισης συνηθης πρακτικη ειναι η χρηση μπασσοκαμπινας στο stoner.Γενικοτερα θελω να βρω εναν μπουσουλα πριν ξεκινησω να κανω μια ερευνα αγορας.Αυτη την στιγμη διαθετω 300 ευρω ομως το budget δεν ειναι περιοριστικο καθως μπορω ν περιμενω ν μαζεψω περισσοτερα.Οποιαδηποτε προταση θα βοηθησει ιδιεταιρως

 

και ενα δωρακι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι Orange καμπινες εχουν ογκο και τονισμενες χαμηλες συχνοτητες. Αναφερομαι στην 4x12 την οποια εχω. Αν πας σε μπασοκαμπινα πρεπει να κανεις προσεκτικη επιλογη γιατι στο τελος μπορει να χαθεις στη τελικη μιξη. Μπορεις να κοιταξεις και για αγορα/κατασκευη με δυο 15ιντσα αν και εκει πρεπει να προσεξεις πως θα ακουγεσαι μεσα στη μπαντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικοτερα την λυση της μπασσοκαμπινας  την φοβαμαι λιγο γτ θελει καποια εμπειρια με καμπινες που εγω δν εχω.Αξιζει να παρω μαι καλη με 2 ηχεια η να παω κατευθειαν στα 4 δωδεκαρια?Υπαρχουν καποια συγκεκριμενα ηχεια με αυτα τα χαρακτηριστικα?

 

@gdevelek

ποια η ηχητικη διαφορα των closed απο τις open?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον πας για front loaded, closed back cabinet..

 

Σε 4χ12 έχεις πιο 'απλωμένο' ήχο , σε 2χ12 λίγο πιο σφιχτό και focused...

 

Ανάλογα με τις εντάσεις και τον χώρο που θα παίζεις, επιλέγεις τι προτιμάς.. ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σίγουρα για closed cab θα σου έλεγα!Το πόσα μεγάφωνα είναι υπο εξέταση κάθε φορά, ανάλογα και το που παίζεις, κλπ!Τουλάχιστον για μένα, γιατί έχω δει τύπους σε sludgoκαταστάσεις να βγαίνουν με καμπίνες 2Χ10(και ο μπασσίστας) και να είναι μια χαρά...λάσπη!  ;D

 

H orange είναι μάλλον απ τις πρώτες επιλογές που θα κάνει κάποιος stonerας, οπότε εννοείται ότι τσεκάρεις!

 

Δεν θα έχανες και τίποτα να ψάξεις και για καμία μεταχειρισμένη Sunn!

 

Μέσα σε όλες τις παραμέτρους που θα βάλεις κάτω, μην ξεχάσεις να υπολογίσεις και το βάρος της καμπίνας, αν και πως θα την μεταφέρεις, κλπ!Οι Orange ειδικά είναι θεόβαρες και το λεω από προσωπική εμπειρία που έχω κουβαλήσει 4Χ12 Orange Cab δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές!

 

Αν σου είναι εύκολο παίρνεις την κεφαλή στους ώμους και την μπριζώνεις σε ότι καμπίνα βρεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σίγουρα για closed cab θα σου έλεγα!Το πόσα μεγάφωνα είναι υπο εξέταση κάθε φορά, ανάλογα και το που παίζεις, κλπ!Τουλάχιστον για μένα, γιατί έχω δει τύπους σε sludgoκαταστάσεις να βγαίνουν με καμπίνες 2Χ10(και ο μπασσίστας) και να είναι μια χαρά...λάσπη!  ;D

 

H orange είναι μάλλον απ τις πρώτες επιλογές που θα κάνει κάποιος stonerας, οπότε εννοείται ότι τσεκάρεις!

 

Δεν θα έχανες και τίποτα να ψάξεις και για καμία μεταχειρισμένη Sunn!

 

Μέσα σε όλες τις παραμέτρους που θα βάλεις κάτω, μην ξεχάσεις να υπολογίσεις και το βάρος της καμπίνας, αν και πως θα την μεταφέρεις, κλπ!Οι Orange ειδικά είναι θεόβαρες και το λεω από προσωπική εμπειρία που έχω κουβαλήσει 4Χ12 Orange Cab δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές!

 

Αν σου είναι εύκολο παίρνεις την κεφαλή στους ώμους και την μπριζώνεις σε ότι καμπίνα βρεις!

Που το είδες αυτό???

 

Sunn καμπίνα πολύυυ δύσκολο να βρεθεί (αν έχεις κάτι στο μυαλό σου πες μου κ εμένα!! :P).

Στο θέμα τώρα.. Αν η 2x12 δεν σε καλύπτει, τότε να κοιτάξεις 4x12. Επειδή θέλεις αρκετά μπάσα, όσο πιο μεγάλη καμπίνα τόσο καλύτερα! Εννοείται για closed back (για τον ίδιο λόγω = μπάσα)

Τώρα για μεγάφωνα... Η κουβέντα είναι ατελείωτη πραγματικά! Ανάλογα με τα γούστα σου επιλέγεις. Μην απορρίψεις και το "industrial standard" Marshall  ;)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το είδες αυτό???

Σε ένα λαιβ στο πανεπιστήμειο!Χύμα φάση, χωρίς PA, μόνο ενισχυτές, μικρός χώρος βέβαια(λάθος που δεν το ανέφερα)!

 

Sunn καμπίνα πολύυυ δύσκολο να βρεθεί (αν έχεις κάτι στο μυαλό σου πες μου κ εμένα!! Tongue).

Γι αυτό του έγραψα να ψάξει για καμια μεταχειρισμένη! :) Στο ebay κατα καιρούς εμφανίζονται κάποια πραγματάκια!

 

Τώρα για μεγάφωνα... Η κουβέντα είναι ατελείωτη πραγματικά!

Αυτό ακόμα και για closed-back καμπίνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχας ευχαριστω για τις απαντησεις 8)

Τωρα τι σημαινει front loaded?Να μην εχει κληση η καμπινα?

Εγω με τον marshall που ειναι στα 50 watt και με την τωρινη μου καμπινα(μια με 2 δωδεκαρια) τον εχω στις μια με δυο (βαση ρολογιου) στις προβες και μπορει λιγο πιο δυνατα στα λαιβ.Γενικοτερα βαραμε αβερτα.Εγω ειχα ξεκινησει με την λογικη ας εχω μια καμπινα για τις προβες και στα λαιβ οτι βρισκουμε στο μαγαζι αλλα αρκετες φορες ειτε το μαγαζι δεν εχει καμπινα ειτε ειναι κατεστραμενες.Μια φορα εχω βαλει τον ενισχυτη σε καμπινα με 4 δωδεκαρια μια marshall ηταν δεν ξερω παραπανω αλλα μου φαινοτανε να εχει πολυ λιγοτερα μπασσα.Σε καμπινες 2Χ12 τα εχω γυρω στις 3 ενω εκεινη την φορα τα ειχα τερματισει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου