Προς το περιεχόμενο

Πεταλί για brutal φωνητικά


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους... Αυτό που λέει ο τίτλος δεν ξέρω αν υπάρχει απλά μου ήρθε. Είμαι τραγουδιστής σε μέταλ μπάντα. Η φωνή μου είναι καθαρή και δεν μπορώ να κάνω brutal φωνητικά. Επειδή οπότε εχω προσπαθήσει καταστρέφω την φωνή μου για κάποιες μέρες λόγω λάθους τοποθέτησης ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο πεταλί που να βοηθάει η κάτι άλλο το οποίο με το πάτημα ενός κουμπιού όχι να με κάνει απαραίτητα μαξ καβαλερα αλλά να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα από το να τραγουδάω σεπουλτουρα με καθαρά φωνητικά. Το θέμα δεν το εχω ψάξει  εδώ είναι η πρώτη μου νύξη οπότε μην με παρεξηγητε αν λέω βλακείες και δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σίγουρα κανένα πετάλι δεν θα σε κάνει να ακούγεσαι σαν τον Μax, όπως λες κι εσυ! Προσπάθησε να δουλέψεις την φωνή σου, με την ανάλογη τεχνική ώστε να προσεγγίσεις τέτοιου είδους φωνητικά  χωρίς να καταστρέψεις τις φωνητικές σου χορδές.

Μία καλή αρχή θα ήταν τα διάφορα videos στο YouTube, για παράδειγμα τα instructional DVDs της Melissa Cross.

 

Από εκεί και πέρα, σίγουρα μεγάλη βοήθεια θα ήταν κάποια effects με την προϋπόθεση πάντα ότι δεν κάνεις τελείως clean φωνητικά. Πολλοί old-school μεταλλάδες θα διαφωνούσαν, αλλά, αν με ρωτάς, εφόσον σε εξυπηρετούν, μπορείς να τα δοκιμάσεις:

 

Μπορείς να πάρεις κάποια vocal πετάλια (υπάρχουν από την boss, την digitech και άλλες εταιρίες, βλ. Thomann) που να έχουν τα εξής εφέ (πάντα με κάθε επιφύλαξη, και δεδομένου ότι τα φωνητικά σου, ακόμα και χωρίς μικρόφωνο, ακούγονται τουλάχιστον αξιόλογα):

 

*)Compression: θα σε βοηθήσει να περιορίσεις το εύρος των δυναμικών σου, και να "ανεβάσεις" το συμπιεσμένο αποτέλεσμα σε ένταση, ώστε να ακούγονται όλα τα σημεία της εκάστοτε φωνητικής σου γραμμής.

*)Distortion/Saturator: σε ήπιες πάντα ποσότητες μπορεί να κάνει τα φωνητικά σου ακόμα πιο επιθετικά/σκιστά στο σύνολο.

*) EQ

 

Cheers, καλή μελέτη και προσπάθεια!

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φωνητικά μου θα έλεγα ότι είναι πολύ καθαρά. Δεν έχουν δηλαδή ούτε λίγο ροκ γρεζι που θα βοηθούσε σε κάτι τέτοιο . Τύπου νικελμπακ ας πούμε... Δηλαδή για μπαλάντες είναι οκ. Το πρόβλημα είναι όταν θέλω να τραγουδήσω brutal Αναγκάζομαι και το μετατρέπω  το κομμάτι με καθαρά και κοφτά φωνητικά. Κάτι το οποίο για την πλάκα που παίζουμε στο συγκρότημα και σε κανένα λάιβ είναι σε γενικές γραμμές οκ. Όμως αν υπάρχει τρόπος να το βελτιώσω θα ήταν πολύ καλύτερα... Επίσης  αυτα τα εφέ που μου προτείνεις πιο πάνω είναι αποκλειστικά για φωνή η για κιθάρα τα οποία θα τα περνάω από μικρόφωνο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν δηλαδή ούτε λίγο ροκ γρεζι που θα βοηθούσε σε κάτι τέτοιο . Τύπου νικελμπακ ας πούμε... Δηλαδή για μπαλάντες είναι οκ

 

Όσα κομμάτια έχω ακούσει από τον συγκεκριμένο κύριο έχουν αρκετά γραζαριστή φωνή, δεν θα την χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση τελείως clean, (προφανώς ούτε Metal...)

 

 

Όμως αν υπάρχει τρόπος να το βελτιώσω θα ήταν πολύ καλύτερα... Επίσης  αυτα τα εφέ που μου προτείνεις πιο πάνω είναι αποκλειστικά για φωνή η για κιθάρα τα οποία θα τα περνάω από μικρόφωνο ;

 

Υπάρχουν πετάλια που είναι αποκλειστικά για φωνή. Δεν θα ήθελα να σου προτείνω κάποιο συγκεκριμένο, γιατί αφενός είμαι κιθαρίστας, και αφετέρου ο τραγουδιστής στο συγκρότημα που παίζω δεν χρησιμοποιεί κάποιο εφέ. Τα συγκεκριμένα εφέ που σου προτείνω πιο πάνω είναι βασισμένα κυρίως σε studiακή χρήση, και τα πρώτα που μου έρχονται στο μυαλό για να σε βοηθήσουν.

 

Επαναλαμβάνω πάντως πως δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλεις brutal φωνητικά αν δεν καθίσεις να δουλέψεις την φωνή σου προς αυτή την κατεύθυνση. Χρειάζεται υπομονή και σωστή τεχνική από την αρχή ώστε να μην κάνεις ζημιά στην φωνή σου, μακροπρόθεσμα. (ή, αν με ρωτάς, να κάνεις την λιγότερη δυνατή ζημιά   ;))

Μπορεί να έχεις τελείως clean φωνή αλλά με λίγη προσπάθεια να φτάσεις σε ένα επιθυμητό αποτέλεσμα, εδώ υπάρχουν πολλές ΚΟΠΕΛΕΣ που κάνουν Brutal, και μάλιστα σε επαγγελματικό επίπεδο. Αν κρίνεις πως δεν μπορείς, τότε μην ζοριστείς, άσε κάποιο άλλο μέλος να τραγουδήσει  ;D

www.youtube.com/channel/UCelzEAB-vToaDU1y4jeUQpg

www.facebook.com/groups/garagevibe/ www.facebook.com/revoltedmasses http://vaggelisrevolted.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι η φωνή σου τέτοια, σεβάσου την. Δεν είναι όλες οι φωνές για όλα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φωνή μου είναι καθαρή και δεν μπορώ να κάνω brutal φωνητικά. Επειδή οπότε εχω προσπαθήσει καταστρέφω την φωνή μου για κάποιες μέρες λόγω λάθους τοποθέτησης ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο πεταλί που να βοηθάει η κάτι άλλο το οποίο με το πάτημα ενός κουμπιού όχι να με κάνει απαραίτητα μαξ καβαλερα αλλά να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα από το να τραγουδάω σεπουλτουρα με καθαρά φωνητικά.

Tι ακουω θεε μου. Φιλε μου  ακομα και αν υπηρχε τετοιο πραγμα  ποιος ο λογος να κανεις κατι τετοιο αν η φωνη σου  ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΛ? Υπαρχουν ατομα που  τα πανε καλα στα καθαρα αλλα δεν μπορουν να βγαλουν  Brutal φωνη, υπαρχουν αλλοι που μπορουν  και ακουγονται σαν αρκουδα που ξερναει και αλλοι που τα καταφερνουν καλα και στα δυο. Παραδειγμα ο αδερφος μου ειναι 18 χρονων αλλα  μπορει να τραδουδισει πολυ ανετα  με brutal φωνη απο sepultura μεχρι Bloodbath και Cannibal Corpse  αλλα στα καθαρα δεν μπορει γιατι φαλτσαρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα στα καθαρα δεν μπορει γιατι φαλτσαρει.

 

Ο οποίος είναι μάλλον και ο λόγος που εφευρέθηκαν τα brutal, in the first place... :D :D :D

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

juse νταξ δεν χρειάζεται να εξανησθασε αν κάτι που ακούς είναι παράλογο για σένα . Κουβέντα κάνουμε. Νταξ ! ! ! Παιδιά εχω καταλάβει γενικά τι μου λέτε. Γενικά και σε λάιβ την φωνή μου την προσαρμόζω πάνω σε αυτού του τύπου τα τραγούδια . Βάζω περισσότερη επιθετικότητα και ακούγεται αποδεκτό το αποτέλεσμα. Τουλάχιστον δεν μου έχουν πότε το αντίθετο . Απλά άκουγα σήμερα τον μαξ στο κεος ει ντι και ζουγλεψα και λέω ε , τόση τεχνολογία υπάρχει ίσως κάτι να υπάρχει που να δίνει λίγο ντιστορσιον και να ακούγονται αυτα τα τραγούδια πιο σωστά... Είμαι και gasακιας και χάρηκα ότι θα ξοδέψω πάλι λεφτά σε πεταλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά στο gear του Mike Patton.Νομίζω σε κάθε live μετά το reunion των Faith no more έχει πεταλιέρα μαζί του(εκτός από αυτή που έχωσε ο Θεός στο λαρύγγι του... ;)).Πάρε μια ιδέα.

 

[17] FAITH NO MORE - Cucko for Caca (Download Festival 2009) *Sync* HQ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χα οκ θα το τσεκαρω. Εδώ οι πινκ φλοιντ κάναμε φωνές ανθρώπινες σχεδόν  με την καθαρά , εμείς δεν θα βρούμε άκρη ; χα ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου