Προς το περιεχόμενο

Ποιόν τεχνικό να προτιμήσω για ELKA vintage tube amp?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Χθές ανέσυρα από το βάθος πλυσταριού ένα ELKA TRX-20, λαμπάτο ενισχυτή ιταλικής κατασκευής, έτους περι το 1972 που έχει να χρησιμοποιηθεί από το ....1978! Ο ενισχυτής είναι αντίγραφο Fender Blackface και έχει 2x EL84 * Schaller Mishverstärker V35W 4 inputs , 2 x EL34 * Schaller KV50ST, reverb & tremolo  και δύο 12" μεγάφωνα. Τον έφερα ήδη στην Αθήνα και ζητώ συμβουλές και προτάσεις σχετικά με το ποιός μάστορας αξιζει να τον δεί πρίν πατήσω το ON και έχω καμιά έκπληξη με σκασμένους πυκνωτές κλπ.

ELKA1.jpg.d458665766b15155726572c562c35f00.jpg

ELKA2.jpg.3aa1acb9a166d3f16a395edb15de0274.jpg

ELKA3.jpg.e4d0f584a0cb4b8a1d082ec2547768b0.jpg

ELKA4.jpg.8f81a52fb6c8412224df1225445fb81b.jpg

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... ποιός μάστορας αξιζει να τον δεί πρίν πατήσω το ON και έχω καμιά έκπληξη με σκασμένους πυκνωτές κλπ.

 

Retrolab http://www.myspace.com/retrolabinspace/blog

O Γιώργος είναι άψογος! και είναι Ζωγράφου.

Ars longa, vita brevis.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενισχυτής έχει el34 ΚΑΙ el84???

Λυχνίες προενίσχυσης δεν έχει???

 

Δεν έχω κοιτάξει ο ίδιος τί λυχνίες έχει. Ειναι η ελάχιστη πληροφορία που βρήκα στο Internet. Επειδή είμαι εκτός Αθηνών το Σαββατοκύριακο, μόλις γυρίσω πίσω θα "βάλω χέρι" και θα αποκτήσω πιό καθαρή εικόνα. Επίσης, δεν πιστεύω πως είναι ακριβές αντίγραφο blackface, απλά εξωτερικά-οπτικά φέρνει σχεδιαστικά προς fender. Έχει Vibrato και Reverb ενσωματωμένα και δεν είμαι σίγουρος πως είναι ενισχυτής κιθάρας. Από ότι θυμάμαι στην "εφηβική" μου περίοδο, ο ήχος του ήταν πολύ "καμπάνα", δεν θυμάμαι να έχω ακούσει παραμόρφωση ποτέ από αυτόν. Θυμάμαι πάντως πως του βάζαμε μιά δωδεκάχορδη (ΕΚΟ Electra XII), μιά σκαφάτη (Yamaha) και μιά SolidBody EKO Cobra IV, όλες μαζί!!!!. Αχ, τα παιδικά μας χρόνια!

It ain't over till it's over.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Retrolab http://www.myspace.com/retrolabinspace/blog

O Γιώργος είναι άψογος! και είναι Ζωγράφου.

 

Επαυξάνω.Αν και προσωπικα δεν μου έχει δει μηχάνημα η επικοινωνία μας μέσω email πραγματικά με εντυπωσίασε για τις γνώσεις τους,την άμεση απάντηση και φυσικά την ΔΩΡΕΑΝ βοήθεια που μου παρείχε με την καθοδήγηση για το ρετουσάρισμα ενός 1970 fender silverface twin reverb.

Γιώργο μπράβο.Πραγματικός επαγγελματιάς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TO ΕΛΚΑ HTAN AΠO TA KAΛA MHΧANHMATA της παλαι ποτα εφηβικης μας εποχης.Μονο πυ τον εχεις φτανει.Αν θελεις λοιπον να τον δουλεψεις σε καποιον τεχνικο να τον πας .Εγω εχω τον Βασιλη  Ζαχαριαδη στην Νικαια τηλ4970530 .Μου εφτιαξε προσφατα εναν acusta 85 και το Μηχανημα κελαιδαει.(ΙΤΑΛΙΚΟς ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΑΜΠΕΣ ΚΑΙ ΠΥΚΝΩΤΕΣ...ολοι τετοιας ηλικιας τα ιδια θελουνε σε αρχικο σταδιο.Καλη επιτυχια και καλο μηνα σε ολους .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω τον Βασιλη  Ζαχαριαδη στην Νικαια τηλ4970530 .

 

Συμφωνώ. Είναι τίμιος και ΣΥΝΕΠΕΣΤΑΤΟΣ (όποιος κατάλαβε, κατάλαβε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου