Προς το περιεχόμενο

Red Hot Chili Peppers στο ΟΑΚΑ, Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προσωπικά θα μου άρεσε να τζαμάρουν σε ολη την συναυλια χωρις να παιξουν ουτε ένα τραγούδι. (και αυτο ισχυει για όλα τα groups)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@12ΑΧ7: Δεν έχω αντίρρηση πάνω σε αυτά που γράφεις, και πιστεύω πως έχεις δίκιο. Όμως, αν και δεν ήμουν χτες, θα διαφωνήσω με αυτά:

 

Σχολιάζουμε σε ένα site μουσικών, όπου υποτίθεται τα κριτήρια διαφέρουν από αυτά της σάρας και της μάρας, που κατέκλυσαν το στάδιο. Και για τι παραπονιόμαστε; Για τα οργανωτικά προβλήματα (τι πρωτότυπο), για τον κακό ήχο (τι πρωτότυπο για το ΟΑΚΑ),

 

Με την υπόθεση πως υπήρχαν όντως οργανωτικά προβλήματα, προχειρότητα και κακός ήχος (υποθέτω γιατί δεν έχω ιδία άποψη), γιατί θα έπρεπε αυτά να μην επισημαίνονται και να μην υπάρχουν παράπονα? Τόσο χαμηλά έχουν πέσει τα στάνταρτς του ελληνικού κοινού που τα θεωρεί πια δεδομένα, χάνοντας κάθε προσδοκία καλών υπηρεσιών επιπέδου ανάλογου της τιμής του εισιτηρίου (ή, εδώ που τα λέμε, εισιτηρίου οποιασδήποτε τιμής μιας και κάθε διοργανωτής οφείλει να σέβεται το κοινό του ανεξαρτήτως διοργάνωσης)?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloody, δεν λέω να καταπίνουμε την κακή διοργάνωση, ούτε να ρίχνουμε τις απαιτήσεις μας. Απλά επισημαίνω ότι μου έκανε εντύπωση σε ένα μουσικό site να σχολιάζεται η χθεσινή συναυλία με εξωμουσικά κριτήρια, ιδίως από τηστιγμή που κατά την ταπεινή μου άποψη το ίδιο το γκρουπ έπαιξε φανταστικά και σεβάστηκε απόλυτα τα λεφτουδάκια του κοινού. Πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη.

 

Παρεμπιπτόντως, εγώ στη μέση περίπου της αρένας άκουγα πολύ καλά. Φαντάζομαι ότι ο ήχος στις εξέδρες θα ήταν αισθητά χειρότερος, πράγμα φυσιολογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβάζεις πολύ τον πήχυ όμως.

 

Τα οργανωτικά πρόβλήματα τα θέτεις εκτός  κουβέντας.

 

Τον κακό ήχο που έλαβε η πλειοψηφία του κόσμου τον θεωρείς "πράγμα φυσιολογικό".

 

Την παράσταση αυτή καθαυτή για την οποία γράφτηκαν διάφορα - βάσιμα - αρνητικά την κρίνεις "φανταστική".

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Με την υπόθεση πως υπήρχαν όντως οργανωτικά προβλήματα, προχειρότητα και κακός ήχος (υποθέτω γιατί δεν έχω ιδία άποψη), γιατί θα έπρεπε αυτά να μην επισημαίνονται και να μην υπάρχουν παράπονα? Τόσο χαμηλά έχουν πέσει τα στάνταρτς του ελληνικού κοινού που τα θεωρεί πια δεδομένα, χάνοντας κάθε προσδοκία καλών υπηρεσιών επιπέδου ανάλογου της τιμής του εισιτηρίου (ή, εδώ που τα λέμε, εισιτηρίου οποιασδήποτε τιμής μιας και κάθε διοργανωτής οφείλει να σέβεται το κοινό του ανεξαρτήτως διοργάνωσης)?

 

+1000000

 

Αλλά ας μην ανοίξω το στόμα μου γιατί θα πάει αλλού η κουβέντα. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@12ΑΧ7: Καταλαβαίνω, όμως το γεγονός πως το Νόιζ είναι μουσικό σάιτ δεν σημαίνει πως δεν θα υπάρξει κριτική του όλου πακέτου... αυτό εισπράττει ο συναυλιαζόμενος και αποτελεί αναπόσπαστο τμήμα της εμπειρίας του. Τώρα ορισμένα σημεία βρίσκονται σε θέση να υπερισχύσουν των άλλων είτε δημιουργώντας κακή εντύπωση, είτε καλή. Πχ. σε μια συναυλία τα ελαττώματα της διοργάνωσης μπορούν να προκαλέσουν μεγάλη δυσαρέσκεια και να καταστρέψουν μια ωραία βραδιά, ή το ανάποδο, το μεγαλείο της μπάντας να επισκιάσει τις όποιες αστοχίες. Αυτή, αν δεν απατώμαι, είναι και η γνώμη σου, και υποψιάζομαι πως έχεις δίκιο (όσο κι αν πιστεύω εδώ και πολλά χρόνια πως οι Peppers ξεφούσκωσαν απότομα μετά το ύψος του Blood Sugar Sex Magik), αλλά πιθανόν όχι 100%.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε ακούσει συγκλονιστικό ήχο στο ΟΑΚΑ...μέχρι και στο κλειστό του μπάσκετ πέρισυ...άρα δεν φταίει το ΟΑΚΑ 8)

Απλά, αυτοί που είχαν συγκλονιστικό ήχο, ήταν συγκροτήματα και διοργανώσεις που σέβονταν -πρώτα από όλα- τον εαυτό τους

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

+1000

 

Και άλλα 1000 από εμένα.

 

Και οι ACDC εκεί έπαιξαν, αλλά όργωσαν  ;)

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρόχειρη ανάγνωση, αποκτώ την αίσθηση ότι καλά έκανα που δεν πήγα..

 

συνολικά έπαιξαν τα αναμενόμενα κομμάτια? καλό Setlist είχαν? πόσο διήρκεσε η συναυλία?

 

συνολικά είναι μία live μπάντα τελικά? το χουν? (ρωτάω γιατί δεν αποκόμισα εντύπωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους τελικα ο κιθαριστας ηταν κουλος,η μπαντα ξεφουσκωτη,η συναυλια κατι λιγοτερο απο 2 ωρες,ο τραγουδιστης αγνωμων αφου μετα το τελευταιο τραγουδι αποχωρησε και αφησε τους υπολοιπους να βγαλουν τα καστανα απο τη φωτια,ευτυχως αποψε εχουν live οι vomvos στο μπαρακι της γειτονιας και θα παρω το αιμα μου πισω.Λεω εγω τωρα παντα με χιουμορ και χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου