Προς το περιεχόμενο

Red Hot Chili Peppers στο ΟΑΚΑ, Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...αλλα τους Floyd τους είδες πριν τον καλατραβα ,

Σωστό...αλλά κάπου εκεί τελειώσαν και τα καλά συγκροτήματα... ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

μπααα....έχουμε δεί και τους Pink Floyd εκεί μέσα.... ;) Ατυχής η συγκριση, έτσι? ;D

 

Και τον Waters παραδίπλα- με 40 νταλίκες εξοπλισμό  ;)

 

Η συναυλία ήταν σεμιαναριακού επιπέδου  8) 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση από: wyndorf στις 16:20 - 05/09/12

...αλλα τους Floyd τους είδες πριν τον καλατραβα ,

Σωστό...αλλά κάπου εκεί τελειώσαν και τα καλά συγκροτήματα...  

 

Μετα βγήκαμε οι milly vanily!!!!!!!!  :P

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πω όσο πιο καλοπροαίρετα γίνεται για το josh

Δε θέλω να το συγκρίνω με κανέναν γιατί η μουσική δεν είναι διαγωνισμός για να πω οτί αυτός είναι καλύτερος.

Γενικά ότι έχω δει να παίζει στα βίντεο δε μπορώ να ακούσω τη κιθάρα. Απορώ ώρες ώρες αν παίζει εκείνη τη στιγμή. Εχθές το ίδιο ακριβός πράγμα. Το i could have lied είναι από τα αγαπημένα μου κομμάτια, είχε πολύ ησυχία εκείνη τη στιγμή αλλά δεν ακουγόταν σχεδόν τίποτα, τη μελωδία τη μάντευα.

Όλη την ώρα το βλέπω ασχολείται με την πεταλιέρα του αλλά ήχο δεν ακούω.

Ας παίξει όσο διαφορετικά θέλει, δε με νοιάζει...μόνο να τον ακούσω θέλω.

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το θέμα με το κάγκελο του Calatrava ήθελα να το θέσω νωρίτερα αλλά βλέπω το εξαντλήσατε.  ;D

Πράγματι, αφενός ο σχεδόν στουντιακός ήχος των Pink Floyd ήταν πριν τον ανακλαστήρα του Ισπανού αφετέρου το υλικό των Pink Floyd εκείνης της εποχής ήταν βουτηγμένο στο reverb έτσι κι αλλιώς.

 

Από την άλλη, έχοντας δει την ίδια συναυλία (U2, 360ο ) τόσο σε άλλο στάδιο (Stade de France) όσο και στο ΟΑΚΑ πρέπει να επισημάνω ότι ο ήχος στο ΟΑΚΑ δεν ήταν τόσο καλός όσο στο Παρίσι.

Σε events τέτοιου επιπέδου όμως δεν υπάρχουν ερασιτεχνισμοί στον ήχο. ΠΑΝΤΑ έχουν τον καλύτερο δυνατό ήχο οι μπάντες αυτής της εμβέλειας.

 

 

 

Μετα βγήκαμε οι milly vanily!!!!!!!!  :P

Ακριβώς. Μεγάλη απογοήτευση αλλά δεν είναι του παρόντος θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλη την ώρα το βλέπω ασχολείται με την πεταλιέρα του αλλά ήχο δεν ακούω.

 

Cut him some slack,οι 9/10 (άντε οι...8  ;D) κιθαρίστες αυτό κάνουν...  

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγα στη συναυλια χθες, και ημουν αρενα. Αρχικα να πω οτι εχω ακουσει ολα τους τα αλμπουμ και γενικα εχω ασχοληθει σε ενα χ βαθμο (το λεω γιατι παιζει ρολο αυτο στο τι εντυπωσεις θα αποκομισεις απ τη συναυλια το αν ξερεις που ακριβως πας).

 

Οι εντυπωσεις μου:

 

1. Το Front Of Stage ηταν τεραστιο, ακομα και αρενα τερμα μπροστα να σουν ο flea εμοιαζε οντως με ενα μικρουτσικο ψυλλο που χοροπηδαει :P . Την περισσοτερη συναυλια την ειδα μεσα απο τις οθονες, πραγμα που μισω. Αρπαχτη το FOS, οπως ειπε και καποιος προηγουμενα.

 

2. Ημουν διπλα ακριβως απο τον ΄΄πυργο΄΄ που νομιζω ειναι ο ηχοληπτης , στο κεντρο του σταδιου περιπου, και ο ηχος ηταν αθλιος αμα ησουν ξεμεθυστος. Κιθαρα ακουγοταν λιγο οπως προαναφερθηκε, και γενικα χαος, αλλου πολλα μπασα που μπουκωνανε την κατασταση, αλλου ενοχλητικα πριμα, πολυ χαλια.

 

3. 2 ωρες παιξανε τα παιδια, αρκετα ηταν για αυτες τις μπαντες του εξωτερικου με τα τεραστια τουρ, δεν εχω παραπονο. Λειπανε τραγουδια ομως οπως otherside, don t forget me αλλα νταξει δε με χαλασε τοσο.

 

4. Ο Klinghoffer μετριος, οπως και στα live που εχω παρακολουθησει απο αλλες πολεις. Στα jam οχι πολυ εμπνευση, δεν ακουγεται πολυ η κιθαρα αλλα μ αρεσει που προσπαθει να κανει κατι αρκετα διαφορετικο απ τον frusc. Με εκνευριζει που με καθε τραγουδι χτυπιεται σα τρελος, αμα χτυπιεσαι σε καθε τραγουδι χανεται η αξια.

 

5. Kiedies εντελως κλασσικος, οπως τον περιμεναμε ολοι, ενεργεια-δυναμη. Κλασσικα στο under the bridge εκανε τα φαλτσακια του αλλα δε πειραζει, μας αρεσουν αυτα.

 

6. Flea επισης κλασσικος, πολυ ενεργεια πολυ δυναμη καλο παιξιμο.

 

7. Οσοι ηταν κιθαριστες, η γενικα εχουν ασχοληθει με το γκρουπ απο παλια και ξερουν την ιστορια, ποιος γραφει τα τραγουδια κτλ, πιστευω χανανε το 50% της απολαυσης της συναυλιας λογω της απουσιας του frusciante, εγω ετσι ενιωσα παντως. Πολυ αισθητη η απουσια του. Αν βεβαια ξερεις απλα μερικα τραγουδια τους και πας να πεερασεις καλα χωρις πολλα πολλα, το 50% γινοταν αυτοματως μονο 10% (λογω καλυτερου ταιριαματος του frusciante στη μπαντα και ισως πιο εμπνευσμενου απο Klinghoffer).

 

8. Αν εισαι κιθαριστας η γενικα παλιος ακροατης, και προσθεσεις και τον κακο ηχο, το οτι εβλεπαν απο πολυ μακρια οι περισσοτεροι και οτι σε ενα τοσο μεγαλο χωρο χανεις την αισθηση του live (λογω απειρου κοσμου που ουρλιαζει κτλ) τοτε αυτοματως η απολαυση της συναυλιας πεφτει κατα 70%.

 

9. Αλλο πραγμα που καταλαβα, ειναι οτι γενικα συναυλιες δεν πρεπει να γινονται σε τοσο μεγαλους χωρους: 1Χανεται τελειως η αισθηση του που εισαι και τι κανεις και γιατι εχεις ερθει εκει. Πχ αυτοι που καθονταν τερμα πισω, αργουσαν να ακουσουν αυτο που παιχτηκε κατα σχεδον ενα δευτερολεπτο (και ετσι οπως ανακλαται ο ηχος εδω και εκει το ακουγαν και χαλια). σ αυτες τις συναυλιες πας, και ακους-χορευεις καπου κοντα-μπροστα στη σκηνη η αλλιως δεν εχει νοημα, δεν ειναι το the wall ας πουμε που μπορεις να κατσει να το παρακολουθησεις στο πανω διαζωμα ξερω γω και παλι να μεινεις μαλακας. Επισης οι χιλιαδες κοσμου που τσιριζουν κτλ κτλ σου χαλανε την αισθηση της συναυλιας (καλα αυτο ειναι το λιγοοοοοτερο που με πειραξε απλα το λεω σαν επιχειρημα κατα των λαιβ σε μεγαλα γηπεδα)

 

10. Chad γαματος.

 

Ενταξει το 9 ειναι λιγο αυστηρο αλλα δε πειραζει  :P

 

Στα τρελα + οτι παιξανε το Strip my mind.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα δει πρώτη φορά λάιβ στο ΟΑΚΑ ηταν με τους AC/DC, ημουν στην μέση της αρένας δεν τα ακουγα ολα πεντακαθαρα, αλλα ειχε αξιοπρεπή ηχο.

 

Καπως ετσι ειχα στο μυαλο μου οτι θα ηταν και χθες.

Λαθος μου, δεν ειχα υπολογισει οτι το F.O.S (front of stage) τμημα θα ειναι μεχρι την μεση του γηπέδου, πραμα που με ξενέρωσε διοτι υπολογιζα καπου εκει να κατσω παλι διπλα απο το "σπιτακι" του ηχοληπτη.

 

Εκατσα απο την δεξια μερια της αρενας κοντα στα καγκελα και καπου στα μισα του λαιβ απομακρυνθηκα και πηγα προς τις κερκιδες, ο ηχος δεν μου αρεσε καθολου, και στα 2 σημεια που ημουν, ο δε Josh ποτε τον ακουγα ποτε οχι.

 

Το περισσοτερο λαιβ το εβλεπα στο wall screen η σκηνη φαινοταν αλλα δεν βοηθουσε το ηταν ημουν πλαι.

 

Οι Peppers επαιξαν ωραια. Ο Flea εκανε τα "τρελα" του παλι ειτε με το μπασο ειτε σαν σκηνικη παρουσια, ο Chad εδενε μαζι με τον Flea "κλασσικο" δυδιμο rythm section ειχε και μερικες ωραιες στιγμες που επαιζε μονος του στα ενδιαμεσα jamαρισματα, ο Anthony τραγουδησε μια χαρα και ο Josh, οσο τον ακουγα, επαιζε με τον δικο στυλ δεν με χαλασε κατι στον παιξιμο του αλλα μου ελειπε ο Frusciante (μεγαλη μου αδυναμια) σε πολλα σημεια. Ο Mauro (εχουνε και κρυφο-φανερο μελος πλεον) ασχολιαστος, βρισκω too much percusion βρε αδερφε και ουτε μου αρεσε το I like dirt γιατι ηταν βασισμενο πανω του  :P

 

Το resume της υποθεσης ηταν οτι δεν ευχαριστήθηκα το λαιβ λογο: του ηχου, της θεσης που ημουν και με ενοχλησε και το γεγονος το οτι δεν επισημαναν την εκταση του F.O.S γιατι δεν περιμενα να φτανει μεχρι την μεση.

 

Τελος με δικη μου επιλογη φυσικα ειχα να υποστω και το ατελειωτο ταξιδι του γυρισμου για Θεσσαλονικη. (8 ωρες!!!!!)

 

Υ.Γ: Ειχε γελιο με ενα τυπο διπλα μου πριν το λαιβ οπου υπηρχε ζουληγμα-σκουντημα στο κοινο και γυρναει με υφος να μου πει να μην τον σκουνταω... ??? επισης τοση ωρα επισημανε οτι εχει γνωσεις Ζιου Ζιτσου κ οτι οποιος το σκουνταει θα τον εξφενδονίσει :-X , φυσικα οταν μου μιλησε δεν το αφησα ετσι του τα ειπα ηρεμα κι ωραια, η ομήγυρη συμφωνουσε μαζι μου και οι φιλοι του τον ελεγαν να σταματήσει γιατι ηταν λαθος! Κλασικα μετα αυτος φιλαρακι και οχι δεν θελω να παρεξηγηθεις και μην το παρεις λαθος ::)

 

Σε λαιβ εισαι δεν ειπαμε να αγκαλιαστουμε ουτε κι εμενα μ αρεσει αλλα οσο να ναι αυτα ειναι αναμενομενα συνώστισμος και ενθουσιασμος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... επισης τοση ωρα επισημανε οτι εχει γνωσεις Ζιου Ζιτσου κ οτι οποιος το σκουνταει θα τον εξφενδονίσει :-X ....

 

 

Χαχαχαχα Θεος!  ;D

 

Φυσικα σε αυτα τα φλωροκ live ειναι ολο λογια,στα αληθινα εξφενδονιζονται χωρις συζητηση νωριτερα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση που μου ήρθε τώρα......

 

ΑΝ.......

αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ που είδατε ΔΕΝ «λεγόταν» peppers, αλλά ήταν (υποθετικά) ένα support συγκρότημα σε κάποιον άλλο, η απλά μια μπάντα που είδατε σε κάποιο μπαράκι, θα έχρηζε τετοιας (επιηκους) κριτικής;

Λέω εγώ.....

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου