Προς το περιεχόμενο

ηχογραφηση ηλ. κιθάρας direct


V.P.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.... εχοντας διαβασει τα θεμα περι καρτων ηχου κτλπ η ερωτηση μου ειναι η εξης...

στην περιπτωση που καποιος θελει να γραψει ΜΟΝΟ κιθαρες, σε σπιτι , οχι με τεραστιες απαιτησεις στον ηχο, μπορει να το κανει αυτο με ενα toneport π.χ. ή πρεπει οπωσδηποτε να κινηθει στη λυση μικροφωνο μπροστα αποτον ενισχυτη- καρτα ηχου κτλπ....???

 

οκ, αν θες να γραψεις και πνευστα και αλλα διαφορα το καταλαβαινω οτι ειναι μονοδρομος το μικροφωνο και η καρτα ηχου, αλλα αν απλως θες να καταγραφεις καπως αξιοπρεπως ιδεες???

 

αν υπαρχει το ιδιο thread καπου και μου ξεφυγε στο search πειτε μου που και παω για μελετη !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, εγώ που έχω προς το παρόν παρόμοιες απαιτήσεις (για αργότερα βλέπουμε), έφερα την M-Audio Fast Track Pro από Αμερική (ebay) με 120 € περίπου, οπότε είμαι οκ από κάρτα ήχου...

Τι κάνεις μετά ???

 

Αν έχεις Pod ηχογραφείς με συνδεσμολογία κιθάρα-->Pod-->Κάρτα ήχου-->PC

Αν έχεις εφεδιέρα καλύτερη από Pod και κρατήσεις το Pod για το amp modeling (όπως εγώ το G-Major) ηχογραφείς με συνδεσμολογία κιθάρα-->Pod-->Εφεδιέρα-->Κάρτα ήχου-->PC

Αν έχεις ένα rack ή μια κεφαλή προενίσχυσης και εφεδιέρα συνδέεις κιθάρα-->Pre-Amp-->Εφεδιέρα-->Κάρτα ήχου-->PC

Αν έχεις αγοράσει software συνδέεις κιθάρα-->Κάρτα ήχου και είσαι έτοιμος !  ;)

 

Τι θέλω να πω με αυτά...ότι αγοράζεις μια κάρτα ήχου καλούτσικη έως καλή (βρίσκεις άνετα μέχρι 120-150 €) και μετά, αναλόγως με το υπάρχον υλικό, "παίζεις μπάλα" αναλόγως...τι άλλο εξοπλισμό έχεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το toneport που αναφέρεις είναι στην ουσία ένα recording interface (μεταξύ άλλων).

 

Βέβαια μια "πραγματική" κάρτα ήχου είναι μια πολύ προτιμότερη επένδυση. Για να γράψεις "απευθείας" θα πρέπει να διαθέτει κάποια Hi-Z είσοδο ενώ είναι πολύ επιθυμητό να υπάρχει και κάποιος προενισχυτής. Ελλείψει της Hi-Z εισόδου η δουλειά μπορεί να γίνει με κάποιο DI box που θα συνδέσεις στην κάρτα. Επίσης υπάρχουν οικονομικότατοι εξωτερικοί προενισχυτές (που παίζουν και ρόλο DI-box) που κάνουν καλή δουλειά για αυτό που θέλεις. Παρόμοια αποτελέσματα θα έχεις και με μια μικρή κονσολίτσα, που θα σου δώσει και ένα υποτυπώδες EQ.

 

Όλα τα παραπάνω προϋποθέτουν την ύπαρξη software με τη μορφή κάποιου plugin για το DAW που χρησιμοποιείς. Υπάρχουν αρκετά freeware ή πολύ φτηνά plugins που μπορείς να δοκιμάσεις.

 

Ασφαλώς την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις και με κάποιο πολυεφφέ, ωστόσο με το software θα έχεις το επιπρόσθετο πλεονέκτημα του να μπορείς να αλλάζεις τον ήχο σου "εκ'των υστέρων" (αφού ηχογραφήσεις) και να πειραματίζεσαι γενικότερα.

 

Σε κάθε περίπτωση, κατά τη γνώμη μου, πολυ μεγάλη σημασία έχει η ποιότητα του σήματος που τροφοδοτείς το software σου. Γι'αυτό έγραψα παραπάνω για έναν αξιοπρεπή προενισχυτή που θα δώσει τη σωστή στάθμη στο εισερχόμενο σήμα. 

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τισ απαντησεις, να ξεκαθαρισω κατι....

@στεφανος: κοιτα τους διαφορετικους τροπους τους ηξερα, απλως ψαχνω την πιο οικονομικη λυση αλλα παραλληλα να την παλευει κιολας...γτ ενα μεταχειρισμενο toneport βγαινει στα 60 Ε, ενω μια καρτα με την καταλληλη εξοδο , και να εχει και προενισχυτη για να γραφω direct (θα θελα να αποφυγω το μικροφωνο) θα μου παει κανα 150αρι τουλαχιστον....

απο εξοπλισμο εχω τις κιθαρες μου, απο ενισχυτη εναν fender deluxe reverb οποτε δν παιζουν line out και τετοια, πεταλια διαφορα  ενα  tc electronics nova system (μικροφωνα, diboxes κτλπ δν εχω τπτ..)...αλλα ετσι και αλλιως θελω να γραφω καθαρο σημα, γιαυτο σκεφτομαι το direct στην καρτα-toneport ...

 

@ tgl : οκ, αποτι καταλαβαινω και απο εσενα και απο τον στεφανο, καλυτερα σε μια καλη καρτα , λογω καλυτερων προενισχυτων ακομα και αν δν προκειται να γραψω με μικροφωνα, αλλα οργανα κτλπ....βεβαια οταν λεσ "πραγματικη" καρτα ηχου, ποσο πραγματικη εννοεισ??? ;D  τα κλασσικα φανταζομαι, emu, m-audio κτλπ...

 

Υ.Γ.ειμαι που ειμαι ασχετος, αρχισα να χαζευω και τελευταια,  με μπερδεψατε εντελως τωρα... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ tgl : οκ, αποτι καταλαβαινω και απο εσενα και απο τον στεφανο, καλυτερα σε μια καλη καρτα , λογω καλυτερων προενισχυτων ακομα και αν δν προκειται να γραψω με μικροφωνα, αλλα οργανα κτλπ....βεβαια οταν λεσ "πραγματικη" καρτα ηχου, ποσο πραγματικη εννοεισ??? ;D  τα κλασσικα φανταζομαι, emu, m-audio κτλπ...

 

Πραγματική = όχι το toneport που η Line6 το πουλάει σαν ένα interface για διάφορες χρήσεις (εκπαιδευτικές, κλπ).

 

Επίσης ο προενισχυτής δεν είναι απαραίτητο να είναι πάνω στην κάρτα. Μάλιστα, μόνο σε αρκετά ακριβές κάρτες θα βρεις "καλούς" προενισχυτές (δηλ. καλύτερους απ'αυτούς που θα έβρισκες σε μια μέσης τιμής κονσόλα). Από την άλλη υπάρχουν standalone προενισχυτές ακόμα και στην κλίμακα των 100-300 ευρώ που θα μπορούσες να δεις.

 

Ο ενισχυτής σου δεν έχει line out μεν, ωστόσο, κάτι που έκανα για καιρό ήταν να χρησιμοποιώ το line out από ένα Hot Plate για direct ηχογράφηση. Αν είναι στα σχέδια σου κάποιο τέτοιο attenuator (ίσως και άλλα εκτός του hot plate έχουν αυτή τη δυνατότητα) είναι κάτι που μπορεί να σου χρησιμεύσει. Μεταξύ άλλων, θα παίρνεις (θεωρητικά) το σήμα που "βλέπει" και η καμπίνα του Deluxe.  ;) Επομένως με ένα software cabinet simulation θα είσαι άρχοντας.  :)

 

Off Topic: Μιας και έχεις το Nova System, δεν κάνεις και ένα μικρό review? Τα αξίζει τα λεφτά του το μηχανάκι?  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ο προενισχυτής δεν είναι απαραίτητο να είναι πάνω στην κάρτα. Μάλιστα, μόνο σε αρκετά ακριβές κάρτες θα βρεις "καλούς" προενισχυτές (δηλ. καλύτερους απ'αυτούς που θα έβρισκες σε μια μέσης τιμής κονσόλα). Από την άλλη υπάρχουν standalone προενισχυτές ακόμα και στην κλίμακα των 100-300 ευρώ που θα μπορούσες να δεις.

 

ρε εδω συζηταω το toneport με τα 100Ε και εσυ μου λες για εξωτερικους προενισχυτες κλπ κλπ??? ;D ;D

τεσπα την απαντηση μου την πηρα νομιζω , πρεπει δλδ η δουλεια να γινει με εξωτερικη καρτα, και θα πρεπει να εχει και  hi-z εισοδο και προενισχυτη για να γραφω direct ... θα δω τα αντιστοιχα τοπικ για καρτες και θα επανελθω!!!

 

 

 

Off Topic: Μιας και έχεις το Nova System, δεν κάνεις και ένα μικρό review? Τα αξίζει τα λεφτά του το μηχανάκι?  ;)

 

το ειχα στα πολυ αμμεσα σχεδια ενα αναλυτικοτατο review αξιου καρματος  ;D ;D  γιατι οταν εψαχνα για αγορα δν υπηρχε τπτ σχεδον σε ολο το νετ... τι youtube τι ξενα fora....ουτε εδω τπτ... αλλα την εχω μολις 2 μερες οποτε δν ξερω που παν τα τεσσερα...ασε που υποψιαζομαι οτι μπορει να γινει και η δουλεια μεσω αυτης,  απο το line out της καρφι στην καρτα του mac...

γενικα παντως, ειναι ΠΟΙΟΤΙΚΗ...λιγα(αρκετα δλδ) ,ποιοτικοτατα εφφε, και ειναι και πανεμορφη!!! :P αν εξαιρεσεις τα απιστευτα προβληματα που ειχαν κατι παρτιδες ιουλιου,αυγουστου, και καποιες μλκιουλες στη συλληψη της ειναι σιγουρα keeper...αλλα αναλυτικα σε μερικες μερουλες...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειχα στα πολυ αμμεσα σχεδια ενα αναλυτικοτατο review αξιου καρματος  ;D ;D  γιατι οταν εψαχνα για αγορα δν υπηρχε τπτ σχεδον σε ολο το νετ... τι youtube τι ξενα fora....ουτε εδω τπτ... αλλα την εχω μολις 2 μερες οποτε δν ξερω που παν τα τεσσερα...ασε που υποψιαζομαι οτι μπορει να γινει και η δουλεια μεσω αυτης,  απο το line out της καρφι στην καρτα του mac...

γενικα παντως, ειναι ΠΟΙΟΤΙΚΗ...λιγα(αρκετα δλδ) ,ποιοτικοτατα εφφε, και ειναι και πανεμορφη!!! :P αν εξαιρεσεις τα απιστευτα προβληματα που ειχαν κατι παρτιδες ιουλιου,αυγουστου, και καποιες μλκιουλες στη συλληψη της ειναι σιγουρα keeper...αλλα αναλυτικα σε μερικες μερουλες...

 

Ώπα! Δεν είπες ότι έχεις mac. Τι είσοδο έχει η ενσωματωμένη κάρτα? Για δοκίμασέ το αυτό που λες, μπορεί να δουλέψει όπως θέλεις.

 

Σε αναμονή για το review.  ;) Πράγματι δεν υπάρχουν αρκετά στοιχεία από το internet για το μηχάνημα και επειδή είναι και ακριβούτσικο, το σκέφτεται κανείς...

 

Ευχαριστώ!  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα! Δεν είπες ότι έχεις mac. Τι είσοδο έχει η ενσωματωμένη κάρτα?

 

ενα απλο line in εχει...ειναι macbook pro.... παντως σε δοκιμη το σημα ηταν πολυ ασθενες...δλδ full ηχεια , full και τα volume στο garageband και παλι ιιιισα που ακουγοτανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ V.P. σε πληροφορώ πως στο δικό μου MacBook έγραψα αξιοπρεπέστατα απο την ενσωματωμένη κάρτα ήχου με guitar rig ;)

 

Για ψαξε το λίγο καλυτερα.

 

Και όσο ψάχνεις, άκου και το αποτέλεσμα  ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159961.0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ V.P. σε πληροφορώ πως στο δικό μου MacBook έγραψα αξιοπρεπέστατα απο την ενσωματωμένη κάρτα ήχου με guitar rig ;)

 

Για ψαξε το λίγο καλυτερα.

 

Και όσο ψάχνεις, άκου και το αποτέλεσμα  ;D

 

http://www.noiz.gr/index.php?topic=159961.0

 

πες το ετσι ρε παλικαρι!!!!! δν θελω καρτα ηχου αλλα δαχτυλα...που πουλανε????:D

περα απ την πλακα τωρα, το input level ,output level, kai speakers στο full και με το ζορι ακουγα ικανοποιητικα....τι να πω... το καλωδιο ειναι ενα κανονικο jack-jack κιθαρας που στη μια ακρη βαζω ενα βυσμα για να γινει το jack λεπτο line in... σωστα???

 

 

Υ.Γ. εισαι σιγουρος οτι το g-system ηταν στην γωνια καθολη τη διαρκεια??? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου