Προς το περιεχόμενο

Korg electribe


playel

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παίδες.Ενδιαφέρομαι να αγοράσω κάποια στιγμή το electribe emx, αλλά έχω ένα δίλημμα.Πρίν λίγες μέρες δοκίμασα ένα i pad απο ένα φιλαράκι μου στο οποίο είχε εγκατεστημένο το software του electribe και δεν μπορώ να αποφασίσω ποιο απο τα 2 να πάρω.Οι τιμές πάνω κάτω (για καινουργιο μηχάνημα) είναι ίδιες.Το i pad απο την μια έχει και άλλα καλούδια και μπορώ να εγκαταστήσω και άλες μουσικές εφαρμογές.Τα ερώτηματά μου είναι:α) Το electribe soft είναι ακριβώς το ίδιο με το hard ή μήπως το hard έχει περισότερα καλούδια?β) Απο την στιγμή που έχω pc μπορώ να βρώ το electribe σαν software για πλατφόρμα windows και να γλυτώσω χρήματα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ipad και το iElectribe.

 

Εχω παιξει με το κανονικο επισης. ΚΑΜΙΑ σχεση, οχι μονο σε ηχο αλλα στο ποσο σε ωθει το να κατσεις μαζι του να δουλεψεις. Ο χειρισμος στη ταμπλετα ειναι ανεπαρκεστατος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το Electribe emx και το δουλευω χρονια.Βασικα εγω το λατρευω αυτο το μηχανημα,εχει φανταστικο ηχο και αν και το soft δεν το εχω ακουσει νομιζω οτι δεν πρεπει να εχουν καποια σχεση!Παρε το αληθινο,δεν θα το μετανιωσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και το emx και το esx και αν κάτσεις και ασχοληθείς μπορείς να φτιάξεις παπάδες.

 

Αν θες σοβαρή ηλεκτρονική παραγωγή πάρε τα κουτιά η έκδοση του i-pad είναι για δείγμα :P

 

Εκτός το θέμα του χειρισμού των φίλτρων και των πολλών κουμπιών στα μέρη που χρειάζεται να κάνεις ταυτόχρονα και δεν γίνεται στην soft έκδοση, δεν έχεις και το πραγματικό εφφέ της λάμπας αλλά emulation....οπότε μόνο από εκεί καταλαβαίνεις πόσα χάνεις.

 

Υπόψιν αν πάρεις μεταχειρισμένα να αλλάξεις τις εργοστασιακές λάμπες σε JJ-ECC83 S για καθαρότερο και πιο κρυστάλλινο ήχο.

 

εκτός αν δεν θες να ασχοληθείς σοβαρά με παραγωγή, λάιβ κτλ και το θες μόνο για πειραματισμό αλλά δεν έχω δει πουθενά το πρόγραμμα σπασμένο για tablet με windows.

 

σκέψου το καλά πάντως χάνεις πολλά από το soft και οι τιμές στα μεταχειρισμένα έχουν πέσει πολύ.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός αν δεν θες να ασχοληθείς σοβαρά με παραγωγή, λάιβ κτλ και το θες μόνο για πειραματισμό αλλά δεν έχω δει πουθενά το πρόγραμμα σπασμένο για tablet με windows.

Μερικές διορθώσεις επί της παραπάνω πρότασης...

 

Πρώτον, η εφαρμογή για εικονικό Electribe υπάρχει μόνο για λειτουργικό Apple iOS, δηλαδή αποκλειστικά για iPad, iPod και iPhone. Οπότε δεν τίθεται θέμα να παίζει σε Windows, βασικά ούτε και σε οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό.

 

Δεύτερον, είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι ταμπλέτες που λειτουργούν με Windows. Εκτός από το iPad που έχει το iOS, οι περισσότερες τρέχουν Android και κάποιες άλλες έχουν δικά τους proprietary λειτουργικά συστήματα.

 

Τρίτον, ακόμα και να υπήρχαν πολλές ταμπλέτες με Windows και να υπήρχε κατάλληλη έκδοση του Electribe για Windows, το θέμα "σπασμένο software" δεν είναι διαθέσιμο προς συζήτηση στο forum - όπως έχουμε πει κατ' επανάληψιν.

 

Ψηφίζω κι εγώ hardware Electribe. Για το iPad υπάρχουν ένα σωρό ωραία και φτηνά (ή δωρεάν) synthάκια που μπορούν να αποτελέσουν το ίδιο καλά εργαλεία πειραματισμού.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κατ'αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.Έχετε δίκαιο στο ότι το software έχει λιγότερες δυνατότητες απο το κανονικό electribe.Το διαπίστωσα και γω στο youtube απλά ήθελα να το σιγουρέψω.Οπότε όταν θα υπάρξει χρήμα στην τσέπη(εδώ γελάμε...μάλλον κλαίμε..!) θα αγοράσω το κανονικό.stavros_d80 σε ευχαριστώ για την πληροφορία ;)Σας ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Απο την στιγμή που έχω pc μπορώ να βρώ το electribe σαν software για πλατφόρμα windows και να γλυτώσω χρήματα?

 

To electribe δεν ξέρω αν μπορείς να το βρεις, αλλά το Reason μπορείς να το βρεις, και φυσικά οι δυνατότητές του είναι καμιά 200 χιλιάδες φορές περισσότερες  ;D

 

Βέβαια κοστίζει κατιτίς  ;D οπότε προς το παρόν μπες εδώ να κάνεις τα πειράματά σου τσάμπα και online να πούμε  ;D

 

www.audiotool.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

manosx σε ευχαριστώ! Ρε παιδιά μιας και άνοιξα αυτό το θέμα, να ρωτήσω και κάτι ακόμα τελευταίο σχετικά με το electribe.(Κανονικά έπρεπε να σας το ρωτήσω απο την αρχή..)Είναι όντως ένα μηχάνημα με πολλές δυνατότητες.Βασικά δεν θέλω να ασχοληθώ με trance μουσική.(Το λέω αυτό γιατί πολλά βιντεάκια στο youtube που είδα με to emx παίζουν trance).Εγώ θέλω ρυθμούς απο κομμάτια εμπορικά όπως ''2 παραδείγματα''Armin van buuren-in and out of love / Edward Maya -stereo love.Κάνει το emx για τέτοιου είδους μουσική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να γράψεις μέρη και να φτιάξεις όπιο κομάτι θες αλλά γενικά ο ήχος του είναι βρώμικος και είναι για πιο dub καταστάσεις και πιο undeground  ακούσματα.

 

για να πετύχεις τον ήχο των σύγχρονων εμπορικών κομματιών χρειάζεσαι ένα καλό midi seq όπως είναι το qubase πχ και πολύ καλές και σύγχρονες βιβλιοθήκες ήχων vsti (pro tools για παράδειγμα). και πάλι δύσκολα θα φτάσεις αυτή την ποιότητα ήχων που ακούς σε εμπορικά κομάτια  όπως πχ mark angelo... θέλει γνώση και χρήματα...

 

γενικά τα electribes είναι για live καταστάσεις και ακολουθούν το σκεπτικό των grooveboxes της Roland mc-505/909 δηλαδή παραγωγή εξ'ολοκλήρου στο κουτί χωρίς εξωτερική βοήθεια υπολογιστή, μονάδων εφφέ, sequencer κτλ για αυτό τα έφτιαξαν μικρά και portable.

 

Σε καμιά περίπτωση δεν μπορούν να αντικαταστήσουν ένα πλήρως εξοπλισμένο home-studio για παραγωγή ηλεκτρονικής μουσικής οπότε είναι πολύ καλά για να κάνουν αυτό που φτιάχτηκαν να κάνουν αλλά ως εκεί.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και χρειάζεται ένα ολοκληρωμένο studio για τέτοιες παραγωγές.Πάντως πιστεύω πως αν αγοράσω ένα electribe (για τους ρυθμούς)και το συνδιάσω με τα μηχανήματα που έχω στην κατοχή μου ''fantom x, waldorf blofeld και το cubace''κάτι καλό θα βγεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου