Προς το περιεχόμενο

Red Hot Chili Peppers στο ΟΑΚΑ, Τρίτη 4 Σεπτεμβρίου 2012


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατα τα αλλα, γεμιζουν σταδια σαν το ΟΑΚΑ. Σκεψου να εβγαζαν καλους δισκους, να ειχαν καλυτερο κιθαριστα και να ειχαν εξελιχθει.... ::)

 

Το να γεμίσουν το οακα των λιγούρηδων ελλήνων για ΠΡΏΤΗ φορά, μια μπάντα τετοιας απηχησης, δε νομίζω ότι είναι και τόσο δύσκολο

Θα έβαζα και στοίχημα όμως ότι την επόμενη (αν υπάρξει) φορά το κοινό θα είναι δραματικά λιγότερο, ειδικά αν η μπάντα δεν παίζει καλά. Βέβαια υπάρχουν και παραδείγματα τύπου AC/DC που το γεμίζουν επάξια, κι ας είναι και πιο μεγάλοι απ τους peppers

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 174
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν πήγα στη συναυλία, αλλά θα μοιραστώ μαζί σας μία απλή σκέψη, η οποία πρόεκυψε αβίαστα από αυτά που διάβασα (και κυρίως από αυτό που έγραψε ο playloud, για να είμαι ειλικρινής).

 

Γιατί πιστεύετε ότι υπήρχαν προβλήματα στον ήχο, ή στον απόηχο του Καλατράβα, και δεν πάτε σε αυτό που είναι και πιθανότερο: ότι οι RHCP (οι οποίοι πάντα ήταν περισσότερο "στούντιο" κομάντος), στα live πλέον, με το νέο κιθαρίστα, δεν "φτουράνε" ηχητικά;

 

Οι U2 έχουν τον Edge, και ο Edge είναι από μόνος του μηχανικός ήχου (όπως και άλλοι κιθαρίστες βέβαια), αλλά τώρα.. αυτό το παληκαράκι, γιατί είναι περίεργο ότι μπορεί να θέλει τέσσερις session από πίσω για να βγει ήχος στη συναυλία;

 

Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες των τετραμελών γκρουπ: ο μπασίστας σπέρνει, ο ντράμερ είναι εφάμμιλος του μπασίστα, ο τραγουδιστής πιστεύει ότι μας ενδιαφέρει να βλέπουμε τον κορμό του (α, ρε Ίγκυ, με τις παραδόσεις που εδραίωσες...) οπότε μένει μόνος του ο κουτσο/κουλός καίτοι εμπνευσμένος κιθαρίστας για να... γεμίσει με ήχο το ΟΑΚΑ; Ανέκδοτα λέμε;

 

Προς ενημέρωσή σας, επειδή μένω κοντά στο ΟΑΚΑ (και έχω φίλη που μένει ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ κοντά), απ' έξω ΞΕΡΕΙΣ τι ήχος υπάρχει μέσα, και αυτό που έβγαζαν οι RHCP δεν ήταν ήχος σταδίου.

 

Απλά πράγματα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράγματα.

 

Καλά, κι αυτό που λες υπόθεση είναι. Στην πραγματικότητα δεν μπορούμε να ξέρουμε ακριβώς τι φταίει για τον κακό ήχο (εκτός αν υπάρχει inside info) και μάλλον δεν θα είναι ένα μόνο πράγμα που ευθύνεται.

 

Το θέμα είναι ότι από μια μπάντα του μεγέθους RHCP απαιτείς τα πάντα να είναι στην εντέλεια (αυτά τουλάχιστον που περνάνε απ' το χέρι τους).

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, κι αυτό που λες υπόθεση είναι.

 

Και βέβαια είναι υπόθεση, αλλά διαφέρει από τις άλλες στο ότι είναι ΛΟΓΙΚΗ υπόθεση, που στηρίζεται στα - γνωστά σε όλους - δεδομένα. Όλες οι άλλες υποθέσεις που γράφτηκαν, ανατρέπουν ένα στοιχείο της πραγματικότητας, από το ότι δεν είναι εφικτός ο καλός ήχος στο ΟΑΚΑ, μέχρι το ότι μία τέτοια μπάντα δεν έχει επάρκεια προσωπικού με επαρκή τεχνική εμπειρία για να χειριστεί ένα τέτοιο live.... Απιθανότητες δηλαδή που μάλλον επιχειρούν να προστατεύσουν την προσωπική γνώμη του κάθε γράφοντα από απλά - αλλά ίσως δυσάρεστα - συμπεράσματα, παρά να ερμηνεύσουν αυτό που έγινε.

 

Υ.Γ. Μόνο κάποιος που θα τους είδε - ίσως, λίγες μέρες πριν - θα μπορούσε να αποκλείσει το ενδεχόμενο που θεωρητικά αναφέρω. Υπάρχει τέτοιος στο φόρουμ;

 

 

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης δεν μου αρέσουν τα live , ειδικά όταν γίνονται έτσι, σε στάδια.

Ο φυσικός χώρος του (ροκ) μουσικού πιστεύω ότι είναι το bar

Χασοδίκη....μάλλον δεν έχεις δεί καμμία σοβαρή (ροκ) συναυλία...όπως αυτές που βλέπαμε στα 80's ;D ;D

...και γεμίζανε τα στάδια ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν στο FOS αλλά στάθηκα τυχερός καθώς πήγα σχετικά νωρίς (λίγο πριν τις 19:00) και κατάφερα να είμαι αρκετά μπροστά. Κιθάρα άκουγα σχετικά καλά. Ισως αν έβαζα τις ωτοασπίδες να είχα καλύτερο αποτελέσματα. Τουλάχιστον τους έβλεπα πολύ άνετα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χασοδίκη....μάλλον δεν έχεις δεί καμμία σοβαρή (ροκ) συναυλία...όπως αυτές που βλέπαμε στα 80's ;D ;D

...και γεμίζανε τα στάδια ;)

 

Κοίτα έχω επίγνωση για το τι λέω, όσο και να φαίνεται οξύμωρο. ;D ;D ;D ;D ;D

 

Άλλο πάω σε σεμινάριο, άλλα σε clinic άλλο σε ένα rock gig σε bar και άλλο σε live σε στάδιο.

Ξέρω ότι το να πάω σε ένα στάδιο, ελλοχεύει τους εξής κινδύνους (ανάμεσα σε άλλους):

1. Να μην ακούω καλά (για όποιους λόγους)

2. Να μην βλέπω καλά (για όποιους λόγους) .

 

Προσωπικά , το πάω σε ένα τέτοιο live, για εμένα πιο πολύ σημαίνει ότι θέλω να είμαι παρών στο event (για λόγους ιστορικούς, συναισθηματικούς, τιμής ένεκεν..κ.ο.κ), γι’ αυτό «το ήμουν και εγώ εκεί» που λένε, παρά για να ακούσω ή να δω  κάτι άρτια.

 

Κατά τα άλλα το 80 σου φαινόταν καλά γιατί ήσουν νέος και δεν είχες απαιτήσεις ;D ;D ;D ;D ;D ;D

EDIT:

 

Το ίδιο ισχύει και σε ένα ποδοσφαιρικό ματς, ακριβώς.

Ίδια το βλέπει ένας που είναι στο στάδιο ίδια εγώ στον καναπέ μου , που έχω και replay;  ;D ;D ;D ;D.

Άλλο, ότι βιώνεις "πράγματα" μέσα στο χώρο….

Αλλά αυτό λέω ακριβώς….γι’ αυτό πας…δεν πας για να δεις-ακούσεις κρυστάλινο ήχο και εικόνα…

Γι’ αυτά υπάρχουν τα dvd. ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[move]ακολουθεί σατυρικό κείμενο το οποίο πιθανότατα να μην αντικατοπτρίζει την άποψη του συγγραφέα παρά μόνο την σατυρική/επιθεωρησιακή του διάθεση κατά την ώρα της συγγραφής. Πιθανόν μέχρι το τέλος αυτής, η διάθεση να έχει αλλάξει. Not to be taken orally or seriously  [/move]

 

 

Άστε ρε λιγούρηδες μου κάνετε και κόνξες γιατί δεν σας άρεσε ο ήχος.

Δε λέτε που σας κάναν τη χάρη παίξαν και live και δεν σας βάλαν playback να χει άνεση στο κούνημα η μπάντα και να τα φυλάξουν για αλλού τα χοντρά.

Ούτως η άλλως ο Πύρρος, ο Αντώνης, η Μάσα, ο Πάρης και άλλοι ωραίοι, μοιραίοι και σημαντικοί που τα σκάσανε χοντρά και εύμορφα, κουβέντα δεν θα λέγανε (άμα καταλαβαίνανε) και τα περάσαν όμορφα και βάλαν tick στις rock τους αναμνήσεις (ήμουν κι εγώ εκεί).

Τώρα εσείς που FOS πληρώσατε και φως δεν είδατε κλάψτε. Όσοι πήγατε κερκίδα χωρίς καλοπαρέα και μπύρες (και κανα ξηροκάρπι) να γελάστε λιγάκι και ψαχνατε κιθάρα μπας και πορωθείτε........... sorry.

Τα 60Κ κόσμο τα χουνε για πλάκα (τουλάχιστον προς το παρόν) σε καθημερινή βάση κι αμα μέναν στο τσαρδί τους και κάναν national tour θα τα βγάζαν πιο γρήγορα και πιο πολλά.

Αλλά ήρθανε για να σας πούνε ότι νοιάζονται και συμπάσχουνε κι αύριο που θα σνιφάρουν στο jet στο μυαλό τους εσάς θα έχουν και στεναχωριούνται από καρδιάς (φήμες λένε για ένα επερχόμενο Pigs Blues album με εξώφυλλο τον Βενιζέλο εν είδει αερόστατου πάνω από τη ΔΕΗ - η ΙΚΑ δεν έχει αποφασιστεί ακόμα).

 

Τα παιδιά χορέψανε, ιδρώσανε, ροκάρανε (ουάου) και κουτσοί, κουλοί, μουγγοί ανεβήκαν στη σκηνή και σας δώσαν αυτό που είχαν(ή δεν είχαν) ή τέλος πάντων αυτό που θέλαν.

Ρε άμα φχαριστηθήκατε τι θέτε και την ψάχνετε. Μια χαρά ήταν και δε πα να λένε.

Αν δεν σας άρεσε, κάντε απεργία στο Σύνταγμα (αν έχει θέσεις το ημερολόγιο)

 

Πάντως (επιδή νοιάζονται από καρδιάς) την επόμενη φορά θα παίξουν σαν Red Cross Chilli Pepper (copyright reasons) που θαχουν 7 ευρώ το εισιτήριο (με ποτό) σε όσους προσκομίσουν φορολογική δήλωση (το όριο TBA) ή ισχύουσα κάρτα ανεργίας.

Λεπτομέρειες to be anounced από mega, σκάϊ, star και ciao.

 

Ιν α σήριους μουντ, συμφωνώ με τον Χασοδίκη. Έντονα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τα άλλα το 80 σου φαινόταν καλά γιατί ήσουν νέος και δεν είχες απαιτήσεις ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Καλά...κούνα το κεφάλι σου....τα 80's έβαλαν τις βάσεις για τις "συναυλίες" που βλέπετε σήμερα...Το 79, είδα το Rory Gallagher σε γήπεδο με 50.000 κόσμο να παραληρεί...Για βάλτον σε μπαράκι να σου εκτοξεύει τα ντεσιμπέλ ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά...κούνα το κεφάλι σου....τα 80's έβαλαν τις βάσεις για τις "συναυλίες" που βλέπετε σήμερα...Το 79, είδα το Rory Gallagher σε γήπεδο με 50.000 κόσμο να παραληρεί...Για βάλτον σε μπαράκι να σου εκτοξεύει τα ντεσιμπέλ ;D ;D

Ο ίδιος ο Gallagher σιχαινόταν να παίζει σε στάδια και προτιμούσε μακράν τα μπαράκια.

Οι δε Αθήνα - Θεσσαλονίκη, συγκαταλέγονταν στις μη καλές αναμνήσεις του.

Βάσει του Mc Avoy πάντα......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου