Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικό πεταλιών


Aggelos22i

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι ότι το 1spot είναι αξιόπιστο και κάνει καλά τη δουλειά του στο 95% των περιπτώσεων.

 

Πάντως εμένα μου έβγαλε αρκετό θόρυβο με το EHX Freeze και ανεπαίσθητο με καναδύο άλλα πετάλια όπως το DM Boy, όπου ακουγόταν αχνά μια ταλάντωση στο χρόνο του tap tempo, παρότι το πετάλι ήταν bypass (παραδόξως -για μένα που δεν πολυξέρω από ηλεκτρονικά- το πρόβλημα λυνόταν αν έχωνες μια έξοδο του daisychain σε ένα κλειστό πετάλι όπως το TU-3 της Boss).

 

Κατόπιν ωρίμου σκέψεως πήρα ένα PP2+ (για να μπορώ να τροφοδοτώ και κάποια πετάλια στα 18v) και έχω και το 1spot για μπακάπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχουν ακουστεί πολλές απόψεις για τα + και - του One Spot.

Ας παραθέσω και τη δικιά μου εμπειρία...

Για αρκετά χρόνια ήμουν απόλυτα ικανοποιημένος με τη χρήση του (11+ πετάλια και μερικά με το δικό τους τροφοδοτικό αν δεν ήταν 9V). Μπορώ να πω ότι το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε αντίστοιχες συζητήσεις όπως αυτή μιας και δεν είχα πρόβλημα βόμβου αξιοπιστίας κλπ. ΟΜΩΣ... Αποφάσισα κάποια στιγμή για λόγους ασφάλειας περισσότερο και έκανα ένα Update στην πεταλιέρα μου παίρνοντας το VoodooLab (Plus). Μόλις τα έστησα όλα, εκτός του ότι έχω το κεφάλι μου ήσυχο, στην πρώτη πρόβα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΤΗΚΑ με το ότι η αλλαγή  ήταν πολύ παραπάνω από απλά αισθητή!! Μέχρι και ο drummer μου ανέφερε ότι "τι έκανες? κάτι άλλαξε στον ήχο σου!"

 

Ειλικρινά δεν το περίμενα να υπάρχει τόσο σημαντική διαφορά που πραγματικά (όπως αναφέρθηκε και πριν) πρέπει να το δοκιμάσεις και να το ακούσεις ο ίδιος για να καταλάβεις. Οπότε η ψήφος μου πάει σε ένα τροφοδοτικό με Isolated εξόδους για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Συμφωνώ απόλυτα ότι το κόστος δεν είναι αμελητέο.. Όμως αν έχεις ξοδεύσει (επενδύσει) αρκετά χρήματα στα πετάλια σου, αξίζει να τους δίνεις και τη σωστή "τροφή"! :)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγο παραπανω απο τα λεφτα του VL παιζει και αυτο (για πολυ μεγαλες πεταλιερες)

 

http://www.thomann.de/gr/mxr_mc403_power_system.htm

 

http://proguitarshop.com/mxr-cae-mc-403-power-system.html

 

ειναι κορυφαιο το εχει σχεδιασει ο Bob Bradshaw και το χρησιμοποιει πλεον ως στοκ τροφοδοτικο σε ολα τα συστηματα/πεταλιερες που φτιαχνει.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF :o καλο αλλα ειναι λιγο ακριβουτσικο  ::) οπως καταλαβα ομως με ενα t-rex chameleon η VL 2plus κανω απροβληματιστα την δουλεια μου κατι ακομα που με απασχολει λιγο καιρο θα το πω εδω να μην ανοιγω καινουριο θεμα εξαλλου ειναι σχετικο.. υπαρχει καποιο πολυπριζο με φιλτρο? εχω ενα στο μαγαζι αλλα το ειχε βαλει η εταιρια και δεν ξερω απο που να το προμηθευτω μην μου πιασουν και τον ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ εδώ και δύο χρόνια το one spot και μάλιστα μαζί με την προέκταση! Κανένα απολύτως πρόβλημα με βούισμα και παράσιτα! Το μόνο πρόβλημα είναι το μακρυνάρι καλώδιο με τα βύσματάκια που έχει μια φυσική ροπή προς το μπέρδεμα και τους κόμπους. Τα power bricks βολεύουν περισσότερο με τις πεταλιέρες και τις συνδέσεις αλλά η διαφορά τιμής είναι μεγάλη.

Η συμβουλή μου είναι η εξής: Πάρε το Onespot, τακτοποίησέ το και σταθεροποίησέ το όσο πιο καλά μπορείς (μην το έχεις για βάλε βγάλε στην πεταλιέρα) και θα είσαι μια χαρά με το μικρότερο δυνατό κόστος.

Αυτά τα ολίγα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλο-off topic τσοντα:

 

Δεν ευθυνεται το τροφοδοτικο για τον θορυβο που μαζευουν τα wah.

Τα fasel ειναι ευαισθητα σε ρευματα που περνανε απο κοντα τους.

Μια λυση που μειωσε αρκετα το προβλημα στο δικο μου (bad horsie) ειναι καποια φυλλα "mu metal" που βρηκα στο ebay

 

Βασικα ολα τα πηνια των Wah "ψαρευουν" θορυβο (οχι μονο τα Fasel).

 

Το mumetal θεωρω οτι "στομωνει" καπως τον ηχο του Wah, κυριως φυσικα στην toe-down θεση (=full πριμα).

 

Αν δεν ενοχλει αυτο (το οποιο ειναι ουτως ή αλλως ανεπαισθητο), ειναι μια καλη λυση για το θορυβο.

 

Βεβαια η πιο απλη λυση ειναι η χρηση ...μπαταριας και φυσικα μακρια απο πεδια.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ρίξω το επίπεδο ( ;D ) (αναφέρθηκαν ήδη κάποια πολύ καλά τροφοδοτικά) θα ήθελα να προσθέσω ότι χρησιμοποιώ αυτό για να τροφοδοτήσω 9 πετάλια (8 στα 9v και 1 στα 18v) εδώ και 1.5 χρόνο, και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα με θόρυβο, ή power fails.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να θέλω να ρίξω το επίπεδο

 

...παρομοιως, χρησιμοποιω ενα (σταθεροποιημενο 9V/καναδυό Α) τροφοδοτικο που αγορασα απο καταστημα ηλεκτρονικων και προσαρμοσα τα κλασσικα dc jacks.

Λειτουργει αψογα εδω και πολλα χρονια χωρις γκουκ-μουκ...  :)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω αυτό http://shopday.gr/images/Products_Tele/tele_1929.jpg και δεν έχω κανένα πρόβλημα....επίσης θεωρώ απαραίτητο σε ένα τροφοδοτικό να έχει isolated output.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης θεωρώ απαραίτητο σε ένα τροφοδοτικό να έχει isolated output.

 

isolated outputs θες να πεις τις οποιες αυτο που μας δειχνεις ΔΕΝ εχει ....... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου