Προς το περιεχόμενο

Τάση χορδών και ταχύτητα


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ, αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου "γρήγορο παίχτη", χρησιμοποιώ Dunlop 3mm (όπως και ένα παιδί πιο πάνω) χρώμα μοβ( ;D ;D) και με βολεύουν πολύ, δίνουν τον ήχο που μου αρέσει. Καμιά φορά παίζω και με μία Jazz αλλά δεν θυμάμαι πάχος και την έχω ξεχάσει στον τόπο μου για την ώρα. :-X

 

Πάντως ένα μείον που έχω παρατηρήσει καμιά φορά αυτή η πέννα μου "φρακάρει" την ώρα που παίζω και βγάζω dead notes και δεν νομίζω πως το παίξιμό μου φταίει. :P :P

Ναι τρελο ηχο αυτη η πένα(η chubby),αλλα παντα τη νιώθω βαριά οταν παιζω γρήγορα πράγματα για αρκετή ώρα.Jazz αυτην δεν εννοεις?

http://www.jimdunlop.com/product/jazz-iii-xl

Το "κολλημα" ειναι λογω του υλικού(tortex),ειδικα αμα εχεις συνηθησει στην chubby που γλιστράνε σαν χελια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα απλά να δω αν ο συλογισμός μου έχει νόημα.  ;)

 

Θα δοκιμάσω πάντως αυτές τις stubby που λέτε..Σε κάποια reviews που διάβασα λένε πολύ καλά πράγματα γι'αυτές. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δοκιμάσει τόσο χοντρές πένες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Oselifer,

Το παν είναι να δοκιμάζεις και να πειραματίζεσαι συνεχώς. Ο συλλογισμός σου είναι σωστός αλλά το θέμα είναι πολύ προσωπικό και δεν μπορεί κάποιος να έχει την ίδια εμπειρία με κάποιον άλλο, καθώς εκτός από τις χορδές, τη πένα, και την κιθάρα σου, μεγάλο ρόλο παίζουν: η τεχνική που έχεις μάθει και συνεχίσεις να εξελίσεις (οπότε δεν πρόκειτε ποτέ να μείνεις στο ίδιο σημείο), το πάχος και μήκος των δαχτύλων σου, ο τρόπος που κρατάς τη πένα, πόσο γρήγορα μπορείς να χειρίζεσαι τον καρπό κτλ. καταλαβαίνεις τί εννοώ.

 

Θα έλεγα απλά να πάρεις πολλών ειδών πένες και να τις δοκιμάζεις όλες σε τακτά χρονικά διαστήματα, ενώ κάθε φορά που αλλάζεις χορδές μπορείς απλά να δοκιμάζεις διαφορετικό πάχος. Κάποια στιγμή θα βγάλεις κάποια σταθερά αποτελέσματα που θα σου ταιριάζουν. Έτσι κι αλλιώς το παν είναι ο ΗΧΟΣ που βγάζεις.

Οπότε, δοκίμασε τα πάντα... ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα η ταχυτητα ερχεται απτην μικρη κινηση του χεριου, αυτο ειναι το 80%, ολα τα υπολοιπα ερχονται απο χορδες, πενες, σχημα κιθαρας κ.α.

Οποτε αν θεωρησουμε οτι εχεις το βασικο κομματι τοτε απλα πειραματισου με διαφορα ειδη πενων, χορδων μηπως σε βολευουν καποιες περισσοτερο.

 

Παντως εχε υποψην σου οτι γενικα τα χερια συνηθιζουν, δηλαδη βαζεις ενας σετ χορδες που φαινεται χαλια, αν παιξεις μερικες μερες θα σου φαινονται μετα οκ ή λιγοτερο χαλια, το ιδιο με πενες κλπ (οταν φυσικα δεν εχουμε ακραιες αποκλισεις στο παχος των χορδων ή των πενων) και θα δεις οτι η ταχυτητα σου θα ειναι πανω κατω η ιδια.

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για τις stubby 3mm..επαιζα για χρονια με τις jazz shaped tortex 0.88 kai 1.12...και μεσα σε μια βδομαδα αλλαξα ριζικα και τωρα πλέον κατι μηνες εχω την ιδια πενα...

 

ενα point που δεν υποθηκε εν το μεταξι ειναι οτι οι ριμαδες..λιωνουν..μετα απο μια εβδομαδα..και η stubby απο τον ιουλιο που την αγορασα...μεχρι τωρα...με τουλαχιστον 4 ωρες την ημερα που παιζω..παιζει αξιοπρεπεστατα...

 

 

www.alexisgearstuff.com

www.youtube.com/alexisgearstuff

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ φίλε alexi εκανα ακριβώς το αντίθετο  ;D

απο τις chubby και κάτι αλλές που έπαιζα κατέληξα

με χαρά στις jazz shaped totrex 1.12.

Με τις chubby όσο μαλακά και να έπαιζα ειδικά στους clean ήχους

το πλαστικό κλακ-κλακ που ακούγεται μου έσπαγε τα νεύρα, άσε που τώρα

έχω ατόφιο attack.

Άλλα στον καθένα είναι προσωπικο το θέμα τι θα του κάτσει καλύτερα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τρελο ηχο αυτη η πένα(η chubby),αλλα παντα τη νιώθω βαριά οταν παιζω γρήγορα πράγματα για αρκετή ώρα.Jazz αυτην δεν εννοεις?

http://www.jimdunlop.com/product/jazz-iii-xl

Το "κολλημα" ειναι λογω του υλικού(tortex),ειδικα αμα εχεις συνηθησει στην chubby που γλιστράνε σαν χελια...

 

Όχι δεν είχα αυτήν την πένα την Jazz. Κάποια άλλη ίσως όχι Dunlop. Πάντως για την Stubby, (όχι chubby)  ;D ;D εννοώ αυτήν.

35077_l.jpg

 

που δεν την βρίσκω στον κατάλογο της Dunlop. (Μόνο την αντίστοιχη 1.0 κοκκινη έχει και μία ακόμα)

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι Τortrex το υλικό της Stubby? ??? ???

 

Πάντως παίζει ρόλο και η πέννα στην ταχύτητα, αν σου κάθεται ή όχι. :) :)

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν είχα αυτήν την πένα την Jazz. Κάποια άλλη ίσως όχι Dunlop. Πάντως για την Stubby, (όχι chubby)  ;D ;D εννοώ αυτήν.

 

που δεν την βρίσκω στον κατάλογο της Dunlop. (Μόνο την αντίστοιχη 1.0 κοκκινη έχει και μία ακόμα)

 

Είσαι σίγουρος ότι είναι Τortrex το υλικό της Stubby? ??? ???

 

Πάντως παίζει ρόλο και η πέννα στην ταχύτητα, αν σου κάθεται ή όχι. :) :)

Ναι ρε εννοειται οτι η πενα παιζει τρελο ρολο στην ταχύτητα και στον τόνο και στην ανεση κ σε ολα.Απλα τα αποτελεσματα διαφέρουν απο κιθαριστα σε κιθαρίστα.Ναι αυτη εννουσα chubbystubby.Το tortex το είπα για την jazz την μεγάλη η οποια κ μένα μου κολάει ώρες ώρες.Η stubby δεν καταλαβαινει τπτ απλα μου φαινεται λιγο βαρια για γρήγορο picking και οταν υδρώνεις γλυστράει πιο εύκολα απ το χέρι...

 

Ήθελα απλά να δω αν ο συλογισμός μου έχει νόημα.  ;)

 

Θα δοκιμάσω πάντως αυτές τις stubby που λέτε..Σε κάποια reviews που διάβασα λένε πολύ καλά πράγματα γι'αυτές. Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω δοκιμάσει τόσο χοντρές πένες.

Ο συλογισμός σου σίγουρα εχει νόημα αλλα πολλές φορες στην ηλεκτρική η πράξη λέει αι γ***** στη θεωρία/αυτο που λεμε κοινή λογική.

Π.χ.Στη θεωρία το alternate picking επρεπε να είναι πιο αργό απ το economy γιατι πάει κοντρα στην αρχή οτι οσο πιο μικρές οι κινήσεις,τοσο πιο γρήγορα θα παίζεις.Ελα ντε που οι γρηγορότεροι pickers στον κόσμο χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι alternate...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε εννοειται οτι η πενα παιζει τρελο ρολο στην ταχύτητα και στον τόνο και στην ανεση κ σε ολα.Απλα τα αποτελεσματα διαφέρουν απο κιθαριστα σε κιθαρίστα.Ναι αυτη εννουσα chubbystubby.Το tortex το είπα για την jazz την μεγάλη η οποια κ μένα μου κολάει ώρες ώρες.Η stubby δεν καταλαβαινει τπτ απλα μου φαινεται λιγο βαρια για γρήγορο picking και οταν υδρώνεις γλυστράει πιο εύκολα απ το χέρι...

Ο συλογισμός σου σίγουρα εχει νόημα αλλα πολλές φορες στην ηλεκτρική η πράξη λέει αι γ***** στη θεωρία/αυτο που λεμε κοινή λογική.

Π.χ.Στη θεωρία το alternate picking επρεπε να είναι πιο αργό απ το economy γιατι πάει κοντρα στην αρχή οτι οσο πιο μικρές οι κινήσεις,τοσο πιο γρήγορα θα παίζεις.Ελα ντε που οι γρηγορότεροι pickers στον κόσμο χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι alternate...

 

Α εντάξει μπερδευτήκαμε λίγο! ;D ;D Εγώ με την Stubby παίζω, καμιά φορά και με την 2,5 αλλά πρέπει να την έχασα και αυτήν. Ναι όταν ιδρώνω και εμένα μου γλυστράει, αλλά εντάξει με μία πετσέτα είμαστε οκ. Τώρα εγώ δεν παίζω και σε τέμπα τύπου 200, πιο πολύ σε Κλάπτον-Γκίλμουρ τέτοια πράγματα. Πιο solid Rock οπότε με βολεύει. :)

Μπορώ να πω ότι είναι μέρος του ήχου μου αυτή η πένα. Άσε που όταν θέλω να παίξω μπάσσο δεν χρειάζεται να ψάχνω άλλη πένα γιατί... ΩΠ! την κρατάω ήδη! ;D ;D

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εντάξει μπερδευτήκαμε λίγο! ;D ;D Εγώ με την Stubby παίζω, καμιά φορά και με την 2,5 αλλά πρέπει να την έχασα και αυτήν. Ναι όταν ιδρώνω και εμένα μου γλυστράει, αλλά εντάξει με μία πετσέτα είμαστε οκ. Τώρα εγώ δεν παίζω και σε τέμπα τύπου 200, πιο πολύ σε Κλάπτον-Γκίλμουρ τέτοια πράγματα. Πιο solid Rock οπότε με βολεύει. :)

Μπορώ να πω ότι είναι μέρος του ήχου μου αυτή η πένα. Άσε που όταν θέλω να παίξω μπάσσο δεν χρειάζεται να ψάχνω άλλη πένα γιατί... ΩΠ! την κρατάω ήδη! ;D ;D

Πραγματι για μπασο οτι πρεπει.Ναι και γω για γκιλμουρ φαση θα σταματήσω να παιζω μεχρι να την βρω(στη <-γκίλμπερτ φαση ειναι που μου φαινεται βαρια),πραγματικά πολύ μεγάλη διαφορά και στην αισθηση και στον ηχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου