Προς το περιεχόμενο

Τάση χορδών και ταχύτητα


oselifer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπαιζα για πολύ καιρό κουρδισμένος μισό ημιτόνιο κάτω.Τελευταία που κούρδισα κανονικά,νοιώθω οτι έχει αυξηθεί η ταχύτητα του picking μου.

Γιατί η χορδή κάνει μικρότερη ταλάντωση και η πένα δε μπλέκει,αν καταλαβαίνετε τι εννοώ..Το ίδιο συμβαίνει και αλλάζοντας το σημείο που παίζω ποιο κοντά ή πιο μακριά απο τη γέφυρα.

Έχουν κάποια λογική τα παραπάνω;

Μιλάω κυρίως για πάιξιμο στην ίδια χορδή με alternate picking.

 

Παίζω με 10άρες,και για το λόγο αυτό σκέφτομαι να πάω σε 11άρες για να μπορώ να κουρδίσω πιο χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Malmsteen παιζει με 8αρες και ενα ημιτονιο κατω, οποτε υποθετω οτι ειναι στο χερι του καθενος τι τον βολευει...δοκιμασε το και αν σου κατσει καλα συνεχισε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Malmsteen παιζει με 8αρες και ενα ημιτονιο κατω, οποτε υποθετω οτι ειναι στο χερι του καθενος τι τον βολευει...δοκιμασε το και αν σου κατσει καλα συνεχισε...

 

Σίγουρα είναι και θέμα τεχνικής.

Πάντως δεν βλέπω κανένας να συμφωνεί με το σκεπτικό μου (Μικρότερη ταλάντωση της χορδής = μεγαλύτερη ταχύητα)..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πενα παιζει ρολο? μαλακη, σκληρη?  ;)

 

Γενικά όσο πιο σκληρή τόσο καλύτερα απο θέμα ταχύτητας...

Αλλά προσωπικά νοιώθω οτι χαλάει λίγο ο ήχος μου με τις πολύ σκληρές.

Εγώ παίζω με τις πράσινες dunlop 0.88

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτη που εχεις δε τη λες και σκληρη...λεπτη και μαλακη ειναι.

 

Εγω πηρα τις dunlop stubby 3mm και απο τοτε δεν ξαναλλαξα. Βοηθαν αρκετα στο τρεμολο picking και βγαζουν ωραια ατακα στο παιξιμο.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θες πιο μεγάλη τάση για να βαράς με το δεξί πιο πολύ "σαν άντρας" ;D. Δεύτερον, θες μικρό πλάτος ταλάντωσης για να πετυχαίνεις πάντα στόχο (;D) εκτελώντας μικρές κινήσεις γύρω από τη χορδή. Είτε με βαρύτερες χορδές (που btw επιτρέπουν χαμηλότερο action) είτε παίζοντας πιο κοντά στη γέφυρα πετυχαίνεις κάτι από τα δύο.

Οκ, συμφωνώ, αλλά αν παίζεις έτσι για καιρό και γυρίσεις σε καμια κιθάρα με ελαφρύτερες χορδές θα παίζεις αδιανόητα γρηγορότερα :)

 

(θυμίσου οτι πολλοί ηλεκτρικοί κιθαρίστες προτιμούν να εξασκούνται σε ακουστική κιθάρα για "τέτοιους" λόγους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αυτη που εχεις δε τη λες και σκληρη...λεπτη και μαλακη ειναι.

 

Εγω πηρα τις dunlop stubby 3mm και απο τοτε δεν ξαναλλαξα. Βοηθαν αρκετα στο τρεμολο picking και βγαζουν ωραια ατακα στο παιξιμο.

Η 0.88 είναι medium προς hard.  ;)

Από 0.73 ξεκινάνε οι medium και φτάνουν μέχρι 1mm και οι hard ξεκινάνε από 1mm και πάνω. (Αν κάνω λάθος διορθώστε με).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όσο πιο σκληρή τόσο καλύτερα απο θέμα ταχύτητας...

Αλλά προσωπικά νοιώθω οτι χαλάει λίγο ο ήχος μου με τις πολύ σκληρές.

Εγώ παίζω με τις πράσινες dunlop 0.88

Σε αυτο που θα σου πω μπορει να μην συμφωνήσουν καποιοι αλλα ολα εξαρτώνται,και εξαρτώνται απο τοσους παραγοντες που ειναι δυσκολο να φτιαξεις κανονες που να ισχύουν

Π.χ.Δεν ειναι απαραιτητο οτι σκληροτερη πενα=μεγαλύτερη ταχύτητα,αν και πλεοψηφικά ισχύει,εξαρτάται απο πολλα πραγματα και δεν μπορεις να το πεις κανονα.Πχ. ο malmsteen (ο οποιος παιζει με πενες παχους 0.60 ;D) με τον τρόπο που δουλεύει το δεξί του,μη σου πω και το αριστερό του,δεν γίνεται καν να παιξει με 11αρες χορδες,ενω με το δικο σου στιλ μπορει να παιζεις πιο καθαρά και πιο γρήγορα με 11αρες.Για μενα ολες σου οι ερωτήσεις ειναι θεμα δικο σου.Προσωπικα αυτο που κανω ειναι,να δοκιμαζω μεχρι να βρω αυτο που με βολευει και μου ακουγεται καλα,και οταν το βρω να συνεχίσω να πειραματίζομαι οχι μονο για να βρω ισως κατι καλυτερ αλλα γιατι σε βοηθαει να βελτιωθεις.Π.χ. Οταν εβαλα πρωτη φορά δεκάρες μου ξεράθηκαν τα δάχτυλα,αργοτερα τις συνήθησα κάπως,μετα οταν γυρισα στισ 9αρες,ταχύτητα,ανεση,και κυρίως bend και vibrato ειχαν βελτιωθεί απίστευτα...Χωρις καν να κάνω καποια συγκεκριμενη ασκηση.Το ίδιο μου συνέβη και με τις 11αρες.Το ιδιο και με τις πενες,παιζω μερικές μερες με κατι big chubby 3mm και οταν γυρίζω σε πιο οικεια νερα,(και μενα μ'αρεσουν πολυ οι "πράσινες dunlop 0.88" αυτον τον καιρο)νοιώθω πιο ελαφριά την πενα και το χέρι μου πιο ανετο.Πολυ ενδιαφέρον,εχει και οταν κανεις το αντιστροφο και στα 2 αυτα.Δηλαδή παιξε με πολύ λεπτες πένες και πολύ λεπτες χορδες.Σκευτομαι να βάλω 8αρες μονο και μόνο για να δοκιμάσω πράγματα στο vibrato... ;D

Τεσπα στην τελική οτι θες κάνεις και αυτο κρατα,δεν υπαρχουν κανόνες στην τεχνική της ηλεκτρικής,ειναι πολυ ωραιο που καθε κιθαρίστας εχει δικιά του προσεγγιση,και απειρα πιο γαμάτο απο οργανα που σου περιορίζουν πολύ καποιες επιλογές στην τεχνική (π.χ. κλασσική κιθάρα σε ωδείο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου "γρήγορο παίχτη", χρησιμοποιώ Dunlop 3mm (όπως και ένα παιδί πιο πάνω) χρώμα μοβ( ;D ;D) και με βολεύουν πολύ, δίνουν τον ήχο που μου αρέσει. Καμιά φορά παίζω και με μία Jazz αλλά δεν θυμάμαι πάχος και την έχω ξεχάσει στον τόπο μου για την ώρα. :-X

 

Πάντως ένα μείον που έχω παρατηρήσει καμιά φορά αυτή η πέννα μου "φρακάρει" την ώρα που παίζω και βγάζω dead notes και δεν νομίζω πως το παίξιμό μου φταίει. :P :P

In a world of magnets and miracles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου