Προς το περιεχόμενο

The Fest Project - Life Story On tape


Apaleftos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους!!

 

Μετά από πολλή σκέψη, αποφάσισα να ανεβάσω προς ακρόαση και κριτική ένα μουσικό μου πόνημα το οποίο ξεκίνησε το 2008, βάλτωσε κάπου μέσα στο 2010 και δεν ολοκληρώθηκε ακόμα. Το πιθανότερο είναι οτι δεν θα ολοκληρωθεί ποτέ, λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων πια.

Επειδή, όμως, το πονάω και το αγαπάω και το έχω συνέχεια στο μυαλό μου, το παρουσιάζω και σε σας, γιατί με ενδιαφέρει πολύ η δικιά σας ανελέητη  ;D κριτική!

 

Δυό λόγια για το έργο:

Πρόκειται περί ενός αγγλόφωνου concept εγχειρήματος το οποίο, όμως, προσπαθήσαμε να μην είναι και δεσμευτικά concept. Παρολαυτά η συγκεκριμένη σειρά των τραγουδιών έχει τη σημασία της τόσο στην "ιστορία" του όσο και στη μουσική εξέλιξή του. Το εγχείρημα κινείται, καταρχήν κατ'ανάγκη και στη συνέχεια κατ'επιλογή, στα πλαίσια του spoken word. Τα φωνητικά γενικότερα και τους στίχους κάποιων τραγουδιών (3,4,6) τα έχει διεκπεραιώσει ο κουμπάρος μου (τα γυναικεία, η σύζυγός του). Τους στίχους κάποιων τραγουδιών (1,2,3), την μουσική (πλην του θέματος του μεταλλόφωνου στο 6ο τραγούδι) και την παραγωγή γενικότερα τα ανέλαβα εγώ, το PC και τα VST μου  ;D. Στην ουσία έπαιξα κιθάρα, μπάσο και πολύυυυυυ ποντίκι(!!).

 

Η πρόκληση ήταν να δημιουργηθεί μέσα από επαναλαμβανόμενα μοτίβα και λούπες, ένα κινηματογραφικό διαρκώς, αλλά ομαλά μεταλλασόμενο μουσικά σύνολο.

(με όσο το δυνατόν λιγότερο ουίσκι... αλλά σε αυτό σίγουρα πέσαμε έξω ;D ;D)

 

Ακούστε το εδώ:

www.myspace.com/thefestproject

(Το καινούργιο myspace έχει γίνει τρισάθλιο με τα κλειδώματά του. Δεν μπορείς να παραμετροποιήσεις καθόλου τη σελίδα σου  >:()

 

Υπάρχει και ένα video clip (homemade) για το 2ο τραγούδι στο youtube:

γγγ.youtube.com/watch?v=m3xPW4uLc80

(περιλαμβάνει credits στα σχόλια)

 

Δεν θα πω άλλα.

 

Το αφήνω έρμαιο στα σχόλιά σας...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All in all you're just another dick with no balls. Εμπνευσμένο, χωρίς πλάκα, όλο το album.

Βάλ' το κάπου να το κατεβάσουμε.

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

All in all you're just another dick with no balls. Εμπνευσμένο, χωρίς πλάκα, όλο το album.

Βάλ' το κάπου να το κατεβάσουμε.

 

 

Φαντάζομαι μιλάς για τη μη ύπαρξη ολοκληρωμένης μπάντας.

 

Εγινε μια προσπάθεια αλλά, δυστυχώς, δεν ευδοκίμησε.

 

Οσον αφορά στο download, ναι γιατί όχι;

Την ψάχνω τώρα να το ανεβάσω στο bandcamp με lyrics και δωρεάν download. Δεν το έχω ξαναχρησιμοποιήσει, οπότε, ίσως μου πάρει μέχρι αύριο.

 

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για τον κόπο που έκανες να το ακούσεις.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε φίλε. Ποιά μπάντα; Αναφέρομαι στον στίχο σου μόνο.

 

 

OK, αλλά τι εννοείς με την έκφραση που χρησιμοποίησες;

 

Σόρι, δεν καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"All in all you're just another dick with no balls" είναι στίχος από τραγούδι σου. Δεν είναι κριτική. 

 

 

ΥΓ πόσο καιρό έχεις να ακούσεις τα τραγούδια σου;

 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"All in all you're just another dick with no balls" είναι στίχος από τραγούδι σου. Δεν είναι κριτική. 

 

 

ΥΓ πόσο καιρό έχεις να ακούσεις τα τραγούδια σου;

 

 

???

 

Δεν υπάρχει τέτοιος στίχος στα τραγούδια.  ;D

 

Που το άκουσες, θα με τρελάνεις;

 

Υποπτεύμαι οτι είναι δουλειά του myspace αυτό που συνέβη. Βάζει εμβόλιμα τραγούδια που προωθεί.

 

Πατηστε "Play all songs" αν θέλετε να ακούσετε μόνο τα δικά μου.

 

Κάτσε να τελειώνω γρήγορα με το bancamp γιατί το myspace μαμιέται αγρίως!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τί; Ακούω φωνές; Περίμενε. Θα επανέλθω.

 

 

Διάβασε λίγο το παραπάνω μου σχόλιο (έκανα edit την ώρα που έστειλες το δικό σου). Είναι η μόνη λογική εξήγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πο Πο Τρελό άκυρο!!

 

Είσαι ο μόνος που έκανες κριτική με την καλή σου την καρδιά... και αφορούσε αλλονών τραγούδια. ;D ;D ;D

 

Κρίμα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου