Προς το περιεχόμενο

robben ford and his drummer


longshadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι απο αυτές τις μικρές στιγμές που προκύπτουν κάθε τόσο όταν η μουσική βασίζεται και στο jamming...

 

Robben Ford - Worried Life Blues

 

2:34 - 2:39

Ο Robben με τον drummer του (χωρίς να είναι προσχεδιασμένο),παίζουν ακριβώς τα ίδια "τονίσματα" την ώρα του guitar solo, κοιτιούνται, χαμογελούν και συνεχίζουν... 8) :)

 

Απο την άλλη ο..."μπασιστο-αρμονίστας" Roscoe Beck...το χαβά του!...  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2:34 - 2:39

Ο Robben με τον drummer του (χωρίς να είναι προσχεδιασμένο),παίζουν ακριβώς τα ίδια "τονίσματα" την ώρα του guitar solo, κοιτιούνται, χαμογελούν και συνεχίζουν... 8) :)

Η φράση είναι κλασικό lick του Ford (την έχω ακούσει ουκ ολίγες φορές με μικρές παραλλαγές). O drummer είναι πράγματι γάτος που το έπιασε από την πρώτη νότα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την άλλη ο..."μπασιστο-αρμονίστας" Roscoe Beck...το χαβά του!... 

 

Με τοσες χορδες που εχει να κουλαντρισει που να παρει χαμπαρι,παρεμπιπτοντως τι οργανο ειναι αυτο που παιζει αρπα? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία να εκφράσω μια αιρετική άποψη.

Στο συγκεκριμένο σχήμα πιστεύω ότι η μουσικάρα είναι ο Roscoe Beck και μετά ο Ford.

 

Βέβαια τον Robben Ford τον έχω ακούσει τόσο πολύ που πλέον έχει αρχίσει να μου τη δίνει και λίγο ο ήχος του. Ισως γι αυτό και να στρέφω την προσοχή μου στον Beck.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την ευκαιρία να εκφράσω μια αιρετική άποψη.

Στο συγκεκριμένο σχήμα πιστεύω ότι η μουσικάρα είναι ο Roscoe Beck και μετά ο Ford.

 

Βέβαια τον Robben Ford τον έχω ακούσει τόσο πολύ που πλέον έχει αρχίσει να μου τη δίνει και λίγο ο ήχος του. Ισως γι αυτό και να στρέφω την προσοχή μου στον Beck.

 

Αιρετική άποψη δεν θα την έλεγα, απλά δεν είναι λίγο άνευ ουσίας να συγκρίνουμε μουσικούς τέτοιου επιπέδου (και μάλιστα διαφορετικού οργάνου) προσπαθώντας να ανακυρήξουμε τον μεταξύ τους..."καλύτερο"??  ;)

 

 

Πάντως εγω όταν είπα "το χαβά του" δεν το είπα για να τον μειώσω.

Θαυμασμό εξέφραζα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αιρετική άποψη δεν θα την έλεγα, απλά δεν είναι λίγο άνευ ουσίας να συγκρίνουμε μουσικούς τέτοιου επιπέδου (και μάλιστα διαφορετικού οργάνου) προσπαθώντας να ανακυρήξουμε τον μεταξύ τους..."καλύτερο"??  ;)

 

 

Πάντως εγω όταν είπα "το χαβά του" δεν το είπα για να τον μειώσω.

Θαυμασμό εξέφραζα... ;)

 

Απόλυτο δίκιο έχεις. Σύγκριση καλλιτεχνικής αξίας δεν γίνεται. Εγώ δεν εκφράστηκα σωστά.

 

Για να το πω καλύτερα....πιο πολύ προσέχω το μπάσο παρά την κιθάρα.

(βέβαια στο συγκεκριμένο live είχε λίγο τα χάλια του ο Beck)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εμένα πάλι μου αρέσει όταν παίζει τη gold-top (του Carlton?).

Tελικά τι έγινε του τη πήρε πίσω?. ???

 

 

Tι βιντεαρα εινα αυτη!Τι μουσικαραδες ειναι αυτοι!Ανετοι χαλαροι σαν να μην τρεχει τιποτα!ΟΛΗ η μπαντα σε ενθουσιαζει!Ποιοι τυχεροι πανε σε τετοιες συναυλιες... ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου