Προς το περιεχόμενο

Long gone summer - That Great Gretsch Sound!!


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεσκονίζοντας λίγο το γρετσόνι μου γιατί το έιχα αφήσει το καλοκαίρι στην άκρη κατάλαβα τι έχανα τόσο καιρό , οπότε παίζοντας μου βγήκαν μερικά ''ριφζ'' που τα συμμάζεψα στο παρακάτω οργανικό. Η κιθάρα είναι Gretch Chet Atkins Nashville 1966 καρφί στον Dr Z JAZ 20/40 στα 40 watt με το spring reverb του ενισχυτή.

 

Kρουστά EZ drummer μπάσο τετράχορδο και τα υπόλοιπα με το στόμα μιας και δεν είχα πιστευτή τρομπέτα. Α και το αρκοντεόνι στο τέλος είναι MDR ,όλα δουλεμένα (όχι πολύ) στο GarageBand.

 

ηντζόυ!

 

Long_gone_summer_.mp3

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το κομμάτι μου άρεσε φίλε argytar. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η "τρομπέτα".

 

ΥΓ: Πολύ ωραίος ήχος (της κιθάρας εννοώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι μου άρεσε φίλε argytar. Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν η "τρομπέτα".

 

ΥΓ: Πολύ ωραίος ήχος (της κιθάρας εννοώ).

 

εννοεις η μελωδια της τρομπετας η ο τρόπος που τη μιμήθηκα???  ;D ;D ;D ;D

 

 

thanks πάντως η Gretsch ειναι plug and play έχει τον ήχο.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον τρόπο που τη μιμήθηκες λέω.  ;D ;D ;D

Η μελωδία της είναι πολύ ωραία και δένει με το υπόλοιπο κομμάτι. Άμα βρεις κάποιο τρόπο να την κάνεις να ακούγεται σαν τρομπέτα κανονική (κάποιο vst ίσως;), θα ακούγεται πολύ καλύτερα πιστεύω.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον τρόπο που τη μιμήθηκες λέω.  ;D ;D ;D

Η μελωδία της είναι πολύ ωραία και δένει με το υπόλοιπο κομμάτι. Άμα βρεις κάποιο τρόπο να την κάνεις να ακούγεται σαν τρομπέτα κανονική (κάποιο vst ίσως;), θα ακούγεται πολύ καλύτερα πιστεύω.  :)

 

 

Τhanks man θα το ψάξω!

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομμάτι μου άρεσε πολύ αγαπητέ Αργύρη. Βέβαια με το θέμα τρομπέτα μας τα χάλασες.

 

Την πρώτη προσέγγιση της μελωδίας, με τη φωνή να προσπαθεί να μιμηθεί τρομπέτα, την αφήνω ασχολίαστη.  ;D

 

Η δεύτερη προσέγγιση με τα vst, παίζει να είναι ακόμη πιο ατυχής. Είναι κακός ο ήχος της "τρομπέτας" και χαλάει την, κατά τ' άλλα, πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Θα πρότεινα είτε να αντικατασταθεί με πιο αληθοφανές vst είτε να παίξεις και τη μελωδία με την κιθάρα και να τελειώνεις.

 

Κατά τ' άλλα, νομίζω χρειάζεσαι ακόμη περισσότερο βάθος στην ηλεκτρική και είσαι άψογος.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Παίξε τη μελωδία (τρομπέτας) με ό,τιδήποτε άλλο (π.χ. κιθάρα) ή άλλο φυσικό όργανο ή synth και έχεις μία κομματάρα….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ ωραιο και νομιζω οτι το βαθος στις κιθαρες ειναι ΟΚ,αν και αυτα ειναι και θεμα γουστου.

Τουλαχιστον με το midi βγαινει ακρη για τη μελωδια και αν μπει κανονικο πνευστο θα ναι

πραγματι σουπερ.

Μηπως να το δοκιμαζες με κιθαρα καπως αλα Paladins-ξερω δεν θα ναι οτι ακριβως εχεις στο μυαλο σου αλλα ισως ακουστει καλυτερα σε πρωτη φαση.

 

Παντως ετσι η αλλιως ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι πιστευω οτι αμα ηξερες τον tarantino προσωπικα θα σε εβαζε με τον rodrigues να συνεργαστειτε  ;D

 

Πολυ ομορφο κομματι argy με γεμησε και δεν μου "ελειψε" κατι στο αυτι......ανετα το εχω βαλει στο repeat και με φανταζομαι παλι στο καλοκαιρι καπως ετσι

mojitossssss.thumb.jpg.2a69ee2a5a1591c1e8a4a17c2f446b1c.jpg

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου