Προς το περιεχόμενο

Fender strat standard Mexico - Τι μαγνήτες να βάλω;


Ritchie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλή μέρα

Πήρα μία Fender strat standard LH Mexico,και θέλω να αλλάξω τους μαγνήτες της.

Η προτίμησή μου είναι ο ήχος Ritchie Blackmore.Μου είπαν να προτιμήσω seymour duncan.Περιμένω με ανυπομονησία την γνώμη σας.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να βαλεις αυτους που φοραει και η δικη του κιθαρα ...πιστευω θα εισαι ο.κ ;D

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/progressive/quarter_pound_f/

 

 

 

 

http://www.electric-guitar-review.com/2009/01/27/fender-reproduces-the-ritchie-blackmore-stratocaster-again/

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω να βαλεις αυτους που φοραει και η δικη του κιθαρα ...πιστευω θα εισαι ο.κ ;D

 

http://www.seymourduncan.com/products/electric/stratocaster/progressive/quarter_pound_f/

 

 

 

+1

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας.Θα κάνω την κίνηση που μου υποδείξατε.

Τώρα, μιά που φαίνεστε ότι έχετε μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα,έχω ακούσει από φίλους ότι τα ηλεκτρικά της Mexico δέν είναι και τόσο αξιόπιστα.Λέτε να τα αλλάξω;

Καί ποιό είναι το κόστος αυτής της κίνησης;

 

Ευχαριστώ καί πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους μαγνήτες: άμα θες να μοιάσεις ακόμα περισσότερο με Blackmore, πάρε quarterpounders μόνο για bridge και neck μιας και στη signature του δεν έχει μεσαιο μαγνητη (γλυτώνεις και λεφτά  ;D ).

 

Αν ενθυμούμε καλώς  :P οι μεξικάνες είχαν ηλεκτρικά της ίδιας ποιότητας με τις αμερικάνες. Τι είδους προβλήματα αξιοπιστιας ανέφεραν οι φίλοι σου; 13 χρόνια έχω μια μεξικάνα standard και ουτε το τυπικό καθάρισμα contact cleaner δεν έχει χρειαστεί ακόμα, ούτε χράτσα-χρούτσα, ούτε διακοπές και λοιπά. Το πολύ όταν αλλάξεις μαγνήτες να τσεκάρεις τις υπόλοιπες κολλήσεις να είσαι σίγουρος.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Jasemeister με ικανοποίησες με την πληροφορία σου ότι η κιθάρα από ηλεκτρικά είναι μιά χαρά.Η άποψη που ανέφερα περί αυτών είναι από site που διάβασα.Ξέρεις,σιχαίνομαι να πάρω ένα μουσικό όργανο των 600€ και τελικά να μου κοστίσει με αλλαγές κλπ όσο η αμερικάνικη,γιατί καλύτερα θα ήταν να έπαιρνα τότε κατευθείαν αυτήν.Είναι σάν να πάρεις μιά μέτρια γυναίκα και να της κάνεις 10 πλαστικές για να την κάνεις όμορφη.Γιατί να μήν πάρεις μιά όμορφη από την αρχή;Ασε που θα σου στοιχίσει και λιγότερα γιατί θα στα φάνε οι πλαστικοί.

Αυτά για να το διασκεδάσουμε και λίγο !

Οσο για μαγνήτες, είδα τους Seymour Dunkan πού μου υποδείξανε οι φίλοι fenderiarhs και ignantios βλέπω ότι οι απόψεις σας συγκλίνουν ,αλλά με μπέρδεψες με το "quarterpounders" .

Τι ακριβώς είναι αυτό; άλλος τύπος του ίδιου μαγνήτη ή τρόπος συνδεσμολογίας ;

Και μία τελευταία ερώτηση (μιά και σας έπρηξα).

Ο Blackmore παίζει με 2 μαγνήτες και τριθέσιο.Αν εγώ βάλω 3 μαγνήτες και ρυθμίσω τον πενταθέσιο να παίζει στις 3 θέσεις του σαν του Blackmore τις δε άλλες 2 στις υπαρχουσες ρυθμίσεις ,δεν θα έχω σαν αποτέλεσμα και ήχο Blackmore αλλά και μεγαλύτερο εύρος για διαφορετικά είδη μουσικής;

 

Σας ευχαριστώ όλους για άλλη μιά φορά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα βαλεις πενταθεσιο και 3 μαγνητες ετσι θα εχεις σιγουρα τους συνδιασμους του blackmore αλλα και δυο παραπανω απο αυτον.......ετσι θα μπορεις ανετα να του κανεις ''ζηλια ψωρα........'' ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα βαλεις πενταθεσιο και 3 μαγνητες ετσι θα εχεις σιγουρα τους συνδιασμους του blackmore αλλα και δυο παραπανω απο αυτον.......ετσι θα μπορεις ανετα να του κανεις ''ζηλια ψωρα........'' ;)

 

Προφανώς δεν θα έχεις τους συνδυασμούς του blackmore αν βάλεις 3 μαγνήτες και πενταθέσιο, δηλαδή δε θα έχεις τη μεσαία θέση του, που είναι neck + bridge

 

Οσο για μαγνήτες, είδα τους Seymour Dunkan πού μου υποδείξανε οι φίλοι fenderiarhs και ignantios βλέπω ότι οι απόψεις σας συγκλίνουν ,αλλά με μπέρδεψες με το "quarterpounders" .

Τι ακριβώς είναι αυτό; άλλος τύπος του ίδιου μαγνήτη ή τρόπος συνδεσμολογίας ;

 

έχει πιο χοντρά pole pieces

 

Είναι σάν να πάρεις μιά μέτρια γυναίκα και να της κάνεις 10 πλαστικές για να την κάνεις όμορφη.Γιατί να μήν πάρεις μιά όμορφη από την αρχή;Ασε που θα σου στοιχίσει και λιγότερα γιατί θα στα φάνε οι πλαστικοί.

 

Εδώ που τα λέμε καλύτερα πλούσιος και υγιής παρά φτωχός και ασθενής  ;D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν θα έχεις τους συνδυασμούς του blackmore αν βάλεις 3 μαγνήτες και πενταθέσιο, δηλαδή δε θα έχεις τη μεσαία θέση του, που είναι neck + bridge

 

Από την άλλη όμως με 3 μαγνήτες και κανονικό πενταθέσιο θα έχεις τους κλασσικούς "Vegas money" ήχους της strat.  ;)  Χωρίς αυτούς, what's the point?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς δεν θα έχεις τους συνδυασμούς του blackmore αν βάλεις 3 μαγνήτες και πενταθέσιο, δηλαδή δε θα έχεις τη μεσαία θέση του, που είναι neck + bridge

Υπάρχει και το push-pull βρε παιδιά που "ενεργοποιεί" μονίμως τον neck και έτσι έχεις 7 συνδυασμούς. Με του Blackmore και πολλών άλλων γνωστών κιθαριστών συμπεριλαμβανομένων.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου