Προς το περιεχόμενο

Ο Billy Joe των Green Day το χανει on stage


Nikoubis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η διαφωνία μου βρίσκεται πρώτα εδώ. Και βέβαια θα τους έλεγαν κάτι τέτοιο.

Η δεύτερη διαφωνία μου (πιθανόν παρανόηση): η θεωρία πως το "ξέσπασμα" ήταν σκηνοθετημένο και κανονισμένο από τον μάνατζερ και τους ίδιους.

Μπορεις,πιστευω,να σκεφτεις χιλιαδες λογους για να γινουν τα παραπανω...

 

Ενας απλος ειναι το να το συζηταμε τωρα.. :)

 

Tεσπα,πολυ ασχοληθηκαμε με τον παλιο('88?)που αν ηταν παλιος θα ειχε ξαναδει τη ταμπελα ''1 minute'' 250 φορες...

Τωρα τον πειραξε... 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 136
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ε, τι;

Τι δεν κατάλαβες;

 

Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που δεν κατάλαβα... απλά μου φάνηκε εξόφθαλμα παιδαριώδες να ισχυρίζεται κάποιος πως σεβασμός στο κοινό μου = πουλάω attitude, το παίζω "ο κακός της πιάτσας" και τα σπάω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κοινό τους πήγε να δει ένα punk-rock λαιβ και οχι τον Χατζηγιάννη σε playback!

 

Το κοινο του iHeartRadio Festival ειναι περισσοτερο tweens, δες και ποιοι αλλοι εμφανιστηκαν. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι sex pistols εμφανίζονταν με κοστουμάκι γκρίζο και γραβατούλα και παίζαν 2 ώρες καθιστοί σαν τους ρεμπέτες, θα είχαν αποτύχει οικτρά και θα τρώγαν αυτοί το ξύλο του αιώνα

Ναι, ειναι οντως λυπηρο να σκεφτεσαι τι ξυλο επρεπε να φανε μερικοι σαν κι αυτους και τελικα τη γλυτωσαν... ::)

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει απολύτως τίποτα που δεν κατάλαβα... απλά μου φάνηκε εξόφθαλμα παιδαριώδες να ισχυρίζεται κάποιος πως σεβασμός στο κοινό μου = πουλάω attitude, το παίζω "ο κακός της πιάτσας" και τα σπάω.

 

Δεν πειράζει. Χαίρομαι να μου λεν οτι σκέφτομαι σαν παιδί.

Ισως, πάλι, δεν έχει τύχει να πας σε κανένα punk live. Αν δεν σου αρέσει αυτό το attitude, δεν σημαίνει οτι δεν αρέσει και σε όλους τους άλλους.

 

Το κοινο του iHeartRadio Festival ειναι περισσοτερο tweens, δες και ποιοι αλλοι εμφανιστηκαν. ;D

 

Δεν ήξεραν, δεν ρώταγαν;

Πάλι, δεν πειράζει. Το σοκ ελπίζω να τους ξύπνησε λίγο.

 

Ναι, ειναι οντως λυπηρο να σκεφτεσαι τι ξυλο επρεπε να φανε μερικοι σαν κι αυτους και τελικα τη γλυτωσαν... ::)

 

Νομίζω οτι υπερβάλεις. Αν ήταν έτσι, ακόμα μεσαιωνικές σάλπιγγες θα ακούγαμε. Κάποια ρεμάλια σαν κι αυτούς και κάποιους άλλους πήγαν την μουσική και σε άλλους δρόμους, δύσβατους.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ρεμάλια σαν κι αυτούς και κάποιους άλλους πήγαν την μουσική και σε άλλους δρόμους, δύσβατους.

Αυτοι οι "δρομοι" μονο μουσικοι δεν ηταν. Το Punk περιμενε η μουσικη για να παει μπροστα. ::)

Μη τρελαθουμε κι ολας, ενα ματσο χαλια ηταν οι τυποι. Ουτε καν ενα ματσο χαλια μουσικοι...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τρελαθουμε κι ολας, ενα ματσο χαλια ηταν οι τυποι. Ουτε καν ενα ματσο χαλια μουσικοι...

Πσσσστ. Κάτσε καλάαααααα.

 

(Αν και σε καταλαβαίνω απόλυτα καθότι το punk βγήκε και σαν αντίδραση στα μας-τα-κάνατε-Hindenburg πληκτροφόρα βαρετώνμεχριθανάτου συγκροτήματα Yes, Moody Snooze, EmersonLakeandPalmer -πωρε όνομα με φαντασία δικηγορικού γραφείου- και των λοιπών -μην τα πω και θυμώστε- που βγάζαν διπλά άλμπουμ γιατί δεν χώραγε το ένα κομμάτι τους σε δυο μόνο πλευρές βινυλίου. Πάλι καλά που ξαναβγήκε η ποπ με τα μπλιμπλίκοDX7 και χαρήκατε που σας ξαναθέλανε οι μπάντες - αν και μάλλον όχι και για αυτό βρίσκατε και έναν/μία χορευτοτραγουδιάρη και γινόσασταν μόνοι σας μπάντα.)  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει. Χαίρομαι να μου λεν οτι σκέφτομαι σαν παιδί.

Ισως, πάλι, δεν έχει τύχει να πας σε κανένα punk live. Αν δεν σου αρέσει αυτό το attitude, δεν σημαίνει οτι δεν αρέσει και σε όλους τους άλλους.

 

Αν είναι απόπειρα αστείου το να μου πεις ότι στα 35 μου δεν έχω πάει σε κανένα punk λάιβ, είναι μάλλον αποτυχημένη. Δεύτερον: το attitude του δήθεν σκληρού μπορεί να πουλάει σε παιδικές ηλικίες, αλλά όσο σιγά-σιγά φτάνει η οδοντοστοιχία σου σε ένα στάδιο ολοκλήρωσης καταλαβαίνεις πως αυτό που ουσιαστικά αξίζει και κρίνεις είναι η ίδια η μουσική. Μου κάνει εντύπωση που μερικοί ακροατές που προσπαθούν να περάσουν τον εαυτό τους ως πιο "μελετημένο" εξακολουθούν να μην το γνωρίζουν.

 

Δεν ήξεραν, δεν ρώταγαν;

Πάλι, δεν πειράζει. Το σοκ ελπίζω να τους ξύπνησε λίγο.

 

Ναι... νομίζω πως ειδικά μετά το σκηνικό με το αλυσοπρίονο και το διαμελισμό βλέπουν τη συναυλιακή πραγματικότητα με διαφορετικό μάτι. Κάτι σαν αναπαράσταση του Saw επί σκηνής. Εδώ που τα λέμε ώρα ήταν, γιατί η κάθε κουτσή Μαρία εδώ και δεκάδες χρόνια σπάει τον εξοπλισμό της και είχαν πάθει κρίση χασμουρητού. Δεν τους αδικώ βέβαια...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι απόπειρα αστείου το να μου πεις ότι στα 35 μου δεν έχω πάει σε κανένα punk λάιβ, είναι μάλλον αποτυχημένη. Δεύτερον: το attitude του δήθεν σκληρού μπορεί να πουλάει σε παιδικές ηλικίες, αλλά όσο σιγά-σιγά φτάνει η οδοντοστοιχία σου σε ένα στάδιο ολοκλήρωσης καταλαβαίνεις πως αυτό που ουσιαστικά αξίζει και κρίνεις είναι η ίδια η μουσική. Μου κάνει εντύπωση που μερικοί ακροατές που προσπαθούν να περάσουν τον εαυτό τους ως πιο "μελετημένο" εξακολουθούν να μην το γνωρίζουν.

 

Ναι... νομίζω πως ειδικά μετά το σκηνικό με το αλυσοπρίονο και το διαμελισμό βλέπουν τη συναυλιακή πραγματικότητα με διαφορετικό μάτι. Κάτι σαν αναπαράσταση του Saw επί σκηνής. Εδώ που τα λέμε ώρα ήταν, γιατί η κάθε κουτσή Μαρία εδώ και δεκάδες χρόνια σπάει τον εξοπλισμό της και είχαν πάθει κρίση χασμουρητού. Δεν τους αδικώ βέβαια...  ;D

 

Δεν έχω λόγια...

 

Είναι ωραίο να υποστηρίζεις θερμά τις απόψεις σου, αλλά είναι πιο δημιουργικό σε μια συζήτηση να δέχεσαι και τις απόψεις των άλλων, έστω ως διαφορετικές (δεν κρίνω το σωστό ή λάθος).

 

Πρώτα από όλα για 2η φορά σου επισημαίνω οτι με τιμάς με το να μου λες οτι σκέφτομαι σαν παιδί (ειδικά με μη ολοκληρωμένη οδοντοστοιχία)!

 

Δεύτερον, είσαι απόλυτα πεπεισμένος οτι οι μουσικές και αισθητικές σου προτιμήσεις είναι οι σωστές και όλοι οι υπόλοιποι είμαστε ανενημέρωτοι (?)!  ;D

 

Τρίτον, αν είσαι 35 είναι πολύ νωρίς για να έχεις απαρνηθεί την εφηβεία σου. Κι αν η δική σου εφηβεία είχε σαν μουσική υπόκρουση τον Jarre, πολλών άλλων παιδιών η μουσική υπόκρουση ήταν και είναι η λεγόμενη "σκληρή μουσική". Σε μια συναυλία, λοιπόν, ένας έφηβος της 2ης περίπτωσης θέλει να εκτονωθεί και να αντιδράσει και να επαναστατήσει σε κάθε τι.

 

Ούτως ή άλλως στην ιστορία της η μουσική (σημ: δεν διαχωρίζω σε είδη μουσικής ) είχε αποτελέσει πολλάκις μέσο επανάστασης και διαμαρτυρίας.

Και είδη μουσικής που τώρα εσύ θεωρείς οτι μόνο αυτά είναι μουσική, ήταν επαναστατικά και προκαλούσαν αντιδράσεις στην εποχή τους. Κάθε εποχή έχει τα δικά της και σε κάθε εποχή υπάρχουν και οι λεγόμενοι πουριτανοί ή συντηρητικοί.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου