Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Rock ταινία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

    H ερώτηση βέβαια είναι πολύ γενική, καθώς έχουν βγει πάρα πολλές ταινίες με rock'n'roll θεματολογία και ΕΝΤΕΛΩΣ διαφορετικού είδους, π.χ. ''αυτοβιογραφική'' όπως η ''Τhe Doors'' ή αυτή με την ιστορία του Cash, η ''(kinda) based on a true story  ;D'' όπως η ''Rock Star'', η κωμωδία ''School of Rock'' ή το ''Detroit Rock City'' , οι ''κάφρικες'' όπως ''Little Nicky'' και ''Tenacious D in the Pick of Destiny'', η σαρκαστική ''This is Spinal Tap'', δράμα όπως ''Almost Famous'', ''Hedwing and the Angry Inch'', αλλά και ταινίες βασισμένες σε rock opera όπως το ''The Wall'', ''Tommy'', ''Quadrophenia''...

 

    Εντελώς ετερόκλητες ταινίες μεταξύ τους, αλλά με κοινό γνώμονα το rock 'n' roll. Σίγουρα μου διαφεύγουν πολλές, γι' αυτό δεν κάνω κάποιο Poll, εξάλλου δεν ψάχνουμε κάποιον ''νικητή'' αλλά να κάνουμε μια easy going κουβέντα σχετικά με ταινίες rock περιεχομένου που σας άρεσαν ώστε να τις ψάξουμε και να τις δούμε και εμείς... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εν αρχή είναι οι Blues Brothers.

Η ανθρώπινη ζεστασιά των Commitments επίσης είναι κορυφαία.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Thunder Alley (1985).

 

Απλά την αναφέρω, διότι δεν είναι και πολύ γνωστή, και αν πέσει στα χέρια σας (σε VHS forrmat  ;D– κυλάει  ευχάριστα)  Διηγείται την ιστορία μίας μικρού βεληνεκούς Αμερικανικής μπάντας με το γνωστό μοτίβο «αρχικά άγνωστοι – ψιλό επιτυχία – παρακμή».  ). Παίζει και ο Leif Garrett ;D.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Quadrophenia'',"Blues Brothers" (φυσικα) και "Standing in the Shadows of Motown" .

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tenacious D in the Pick of Destiny γιατί ο Jack Black είναι ΚΟΡΥΦΗ  ;D ;D

 

[flash=200,200]

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπημενες rock ταινιες..

24 Hour people σχετικα με την Ματσεστερ σκηνη και τη Factory records.

Almost Famous του Cameron Crowe

Purple Rain

Meeting People is easy {Radiohead}

Sid and Nancy κλασσικο

Τα ΒLues brothers φυσικα!!!

Το Last waltz του Scorcese

To Stop Making sence ειναι συναυλια..αλλα εγω θα το βαλω στις ταινιες...

Το High Fidelity γιατι ειχε ωραιο vibe..

To Superstar γιατι ηταν ενα ωραιο 80ς flashback..

Tο προσφατο Crazy Heart με τον Jeff Bridges

και για μενα η καλυτερη μουσικη ταινια Εver!!!.

Το χορευοντας στο σκοταδι με την Bjork.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Εμένα πάντως η αγαπημένη μου είναι μάλλον η ταινία ''Rock Star''...μου αρέσει που σαρκάζει τα κλισέ των πωρωμένων μεταλλάδων-χαρντροκάδων, το soundtrack είναι ιδανικό για την συγκεκριμένη ταινία, το cast είναι ''φρέσκο'',γενικά έχει πολύ γέλιο...ειδικά η σκηνή που ο πρωταγωνιστής πάει για audition και εκτυλίσσεται μπροστά του η σκηνή της αποχώρησης του original τραγουδιστή που αποκαλύπτεται ότι είναι και gay, είναι όλα τα λεφτά!! ;D ;D

 

Rock Star (film): Audition for Steel Dragon

 

Edit: Ωραία, βλέπω προτάθηκαν και άλλες, πολύ ενδιαφέρουσες ταινίες! Keep it up!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου