Προς το περιεχόμενο

Ξαφνικος θορυβος μετα απο επανεγκατασταση pedalboard + επιλ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολο τον κοσμο...

 

Ειμαι πικραμενος και εχω πονο στην καρδια... ΓΙΑΤΙ???

 

Αυριο θα βγαλω για πρωτη φορα το pedalboard απο το σπιτι και ειπα να το καθαρισω σημερα και να το 'συμμαζεψω' λιγο...

Αναγκαστικα ξυλωσα ολα τα πεταλακια και τα καλωδια ρευματος... οταν τα εβαλα ξανα στην θεση τους 'απεκτησα' βομβο. :(

 

Το ξερω οτι οι ενισχυτες εχουν ετσι και αλλιως , μεχρι προσφατα που ειχα τον Peavey JSX και τον Bugera 6260 ειχα βουητο και γενικα θορυβο... αλλα το παραξενο ειναι οτι εδω και 2-3 βδομαδες που πηρα τον 5150ii ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!

 

Περιεργο ε? Η αληθεια ειναι κιολας οτι ακομα και προχτες μιλουσα με εναν φιλο στο τηλ (αξιολογο μουσικο με γνωσεις στον μουσικο εξοπλισμο/ηχο) και το συζητουσαμε αυτο , εβαλα και ανοιχτη ακροαση για να πειστει. Εβαλα τον ενισχυτη στο 2-3 (παραπανω δεν παει) και ΔΕΝ ακουγοταν τιποτα. Ακομα και οταν απενεργοποιουσα το Noise gate... ηταν σαν να ηταν αχρηστο πια το noise gate. Και ολα αυτα σε εναν απο τους πιο High gain ενισχυτες.

 

Και σημερα επαθα αυτο :( ... ειδικα αμα απενεργοποιω το Noise gate γινεται πανικος!!! :(

 

Για να δωσω και μια εικονα το πως παιζουν τα πεταλακια : την μπροστα αλυσιδα την τροφοδοτω με τα ρευματα που δινει το pedalboard (εχει ενσωματομενο τροφοδοτικο) , και την πισω αλυσιδα την τροφοδοτω με ενα τροφοδοτικο του 15 ευρου που αντεχει μονο 3 αν βαλεις τεταρτο πεταλακι ξεκιναει θορυβος (εγω το εχω με 3 λοιπον) , και το EQ MXR που εχει δικο του τροφοδοτικο.

 

Τα ιδια παντελακη μου , τα ιδια παντελη μου.... και ξαφνικα Θορυβος!!! :(

 

ΥΓ : μια απορια ασχετη (το εχω εξω αλυσιδων αυτο) , αλλα αν βαλει καποιον ενδιαμεσα πχ στην πισω αλυσιδα ενα πεταλακι και δεν το τροφοδοτησει , κοβεται ο ηχος του ενισχυτη ε?!Γιατι αυτο?

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινησω απ το τελος.

Οταν λες "πισω αλυσιδα" εννοεις πεταλια τα οποια ειναι συνδεδεμενα στην λουπα του ενισχυτη,ή απλα την πανω σειρα του pedalboard σου?

Οπως και να εχει,αν καπου σε οποιαδηποτε θεση εχεις ενα πεταλι με buffer (ή αλλιως ενα πεταλι που να μην ειναι true bypass) χρειαζεται τροφοδοσια για να περασει το σημα απο μεσα του ακομη και οταν ειναι απενεργοποιημενο. Αν βγαλεις το ρευμα (ή την μπαταρια) κοβεται και το σημα.

 

Απο εκει και περα,εφοσον δεν προσθεσες-αφαιρεσες καποιο πεταλι,δεν αλλαξες καποιο καλωδιο,δεν αλλαξες κατι στην κιθαρα,δεν συνδεθηκες σε διαφορετικες πριζες στο σπιτι,δεν συνδεσες σε αυτη τη πριζα που χρησιμοποιεις καποια αλλη συσκευη που δεν ειχες πριν,δεν εχεις καμια λαμπα φθοριου που δεν ειχες πριν,δεν αλλαξες σειρα στην τροφοδοσια απ τα πεταλια,τοτε μαλλον αν τα ξανασυνδεσεις ολα προσεκτικα θα εισαι ησυχος ξανα.

Αλλιως βαζε τα πεταλια ενα ενα στην αλυσιδα σου μεχρι να εντοπισεις τον ενοχο ειτε αυτος ειναι πεταλι ειτε καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εκει και περα,εφοσον δεν προσθεσες-αφαιρεσες καποιο πεταλι,δεν αλλαξες καποιο καλωδιο,δεν αλλαξες κατι στην κιθαρα,δεν συνδεθηκες σε διαφορετικες πριζες στο σπιτι,δεν συνδεσες σε αυτη τη πριζα που χρησιμοποιεις καποια αλλη συσκευη που δεν ειχες πριν,δεν εχεις καμια λαμπα φθοριου που δεν ειχες πριν,δεν αλλαξες σειρα στην τροφοδοσια απ τα πεταλια,τοτε μαλλον αν τα ξανασυνδεσεις ολα προσεκτικα θα εισαι ησυχος ξανα.

Αλλιως βαζε τα πεταλια ενα ενα στην αλυσιδα σου μεχρι να εντοπισεις τον ενοχο ειτε αυτος ειναι πεταλι ειτε καλωδιο.

 

Ναι , στο fxloop εννοω σαν 'πισω' αλυσιδα.

 

Οχι , δεν πειραξα τιποτα απολυτως... το μεσημερι επαιζα κανονικοτατα κιθαρα και απλα καποια στιγμη απλα ξυλωσα το pedalboard για καθαριοτητα και απλα ξαναεβαλα τα παντα στην θεση τους. Το περιεργο ειναι οτι στην πισω  αλυσιδα που εχω 3 εφφεδακια της joyo ο θορυβος σταματαει οταν ενεργοποιω το πρωτο (δλδ το delay).

 

Κοιταζα τωρα για power supplies :

 

http://www.musicstore.de/en_EN/EUR/Guitars/Power-supply-units/Fame-DCT-200-Multi-Power-Supply-/art-GIT0019066-000

 

http://www.joyoaudio.com/en/product/show_174.html

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_powerplant.htm

 

Ειναι καλο καποιο απο αυτα? Σιγουρα θα καλυτερεψει το θεμα βομβου , σωστα?

 

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην βαλε καρφι στον ενισχυτη την κιθαρα χωρις τιποτα αλλο πανω του να σιγουρευτεις οτι δεν ξεκολλησε καμια γειωση απο την καλωδιωση της κιθαρας και παιδευεσαι τζαμπα.

 

Απο κει και περα στα τροφοδοτικα συνηθως τα χωνεις μια φορα για ενα καλο (το οποιο πανω κατω θα σου κοστισει οσο ενα καλο πεταλι) και σχετικα* ξενοιαζεις.

 

*Λεω "σχετικα" γιατι παντα υπαρχει η πιθανοτητα και με ενα πολυ καλο τροφοδοτικο,καποιο απο ολα τα πεταλια σου να παρουσιασει θεμα με θορυβο. Εχω προσωπικη εμπειρια απο ενα  T-Rex Chameleon (απο το οποιο ειμαι κατευχαριστημενος) αλλα ποτε δεν "γουσταρε" ενα fulltone fat boost και εβγαζε θορυβο,ενω εχει κανει ολη την υπολοιπη αλυσιδα μου εντελως αθορυβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βαλε και εναν τιτλο στο θεμα γιατι δεν φαινεται  ;D

 

Ειχα βαλει... τοση ωρα παλι προσπαθουσα αλλα δεν τον αποθηκευε. :P

 

Προφανως και δοκιμασα κατευθειαν καρφι κιθαρα - ενισχυτη. Μια χαρα ολα...

 

Το θεμα ειναι οτι 'καλα' πεταλια βρισκεις και μεταχειρισμενα... σε καλες τιμες. Powersupplys δυσκολα πουλανε... :(

 

Αυτο το fame δλδ δεν λεει αραγε τιποτα?

 

Μια σκεψη που μου περασε απο το μυαλο (whaaat?) ... σαν απορια δλδ : αν διπλωνεις τα καλωδιακια μεταξυ πεταλιων και λογο ευκολιας περνας αναμεσα και καλωδια τροφοδοσιας παιζει να δημιουργειται τιποτα υπο μορφη 'πηνιου' ξερω γω... και ολα αυτα να δημιουργουν βομβο ή λεω σεναρια x-files??? :P

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Αυτο το fame δλδ δεν λεει αραγε τιποτα? 

 

Δεν ξερω,τι να πω. Ολο και καποιος θα το εχει να σου πει λεπτομερειες.

 

αν διπλωνεις τα καλωδιακια μεταξυ πεταλιων και λογο ευκολιας περνας αναμεσα και καλωδια τροφοδοσιας παιζει να δημιουργειται τιποτα υπο μορφη 'πηνιου' ξερω γω... και ολα αυτα να δημιουργουν βομβο ή λεω σεναρια x-files??? :P

 

Δεν νομιζω,μου φαινεται απιθανο αυτο το σεναριο με καλωδια χαμηλης τασης συνεχους ρευματος που τροφοδοτεις τα πεταλια. Ολοι πανω κατω καπως ετσι τα εχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

γιατι δεν δοκιμαζεις να βαλεις ενα-ενα πεταλι να δεις οτι δεν την ακουσε καποιο. Μετα αρχισε να προσθετεις ενα-ενα πεταλι στη σειρα να δεις που παραγεται ο θορυβος. Το πιθανοτερο ειναι οτι καποιο καλωδιο η καποιο βυσμα στα πεταλια την ακουσε....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε να τα τροφοδοτησεις ΟΛΑ με το 1spot

 

Δεν ειναι 1spot. Ειναι κινεζουλι ... με 4 παροχες , που αμα βαλεις και την 4η βουιζει το συμπαν. :P

 

'Αληθεια???'

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου