Προς το περιεχόμενο

Ποιά είναι η αγαπημένη σας Rock ταινία?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Η αλήθεια είναι ότι αν ήμουν μπλουζμαν θα θεωρούσα την ταινία προσβολή. Τώρα γιατί και πως, θα πρέπει να αναλύσουμε όλη την ταινία από την αρχή και όντως βαριέμαι. Έγραψα μια μικρή επεξήγηση στο παραπάνω σχόλιο...

Οκ, Έχει  και ζέστη ;D,

Απλά θέλω να πω ότι μια ιστορία ήταν (αν σου φάνηκε «αστεία» , που δεν θα μου ήταν παράξενο), θα ήθελα να παρατηρήσω τα εξής.

Εν έτη 1986 που κυκλοφόρησε η ταινία, χωρίς internet και φυσικά με την εν γένει έλλειψη πληροφόρησης που υπήρχε εκείνα τα χρόνια στην Ελλάδα και ειδικότερα στην επαρχία (ειδικά από τα Μ.Μ.Ε), προσωπικά για εμένα υπήρξε η ταινία μια εγκυκλοπαίδεια ή καλλίτερα ένα documentary αν προτιμάς! Έμαθα το «Julliard», είδα telecaster, άκουσα Ry cooder etc….etc….

Θα επιμείνω στο ότι ήταν μια ταινία πριν από 25 χρόνια και παίζει ρόλο και το πότε την είδε κάποιος.

Τα λέω αυτά διότι χθες με έπιασε η όρεξη να ξαναδώ το «Cool Hand Luke» (1967) του Rosenberg με Paul Newman (άλλη μία Rock ταινία) . Φυσικά για τους λόγους της η ταινία (prison movie) , παρουσίαζε τις συνθήκες στις φυλακές λίγο πιο «μαλακές» από μία κατασκήνωση προσκόπων ;D (ως προς το «αστείο» της υπόθεσης το αναφέρω). Εμένα μου ξανά άρεσε πάντως...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στις συνθήκες που το περιγράφεις καταλαβαίνω τι λες.

 

Αλλά εγώ δε μιλάω για αυτές τις συνθήκες.

 

Μιλάω για κάποιον που ήξερε πέντε+ πράγματα για το μπλουζ.

(Όχι για τον εαυτό μου, βέβαια - εγώ είχα τσαντιστεί που έχασε ο Βάι.)

 

Την είδα όμως με ανθρώπους που ήξεραν μπλουζ. Γιαυτό και λέω ότι η ταινία άφηνε την ίδια εντύπωση σε έναν "μπλουζμαν" που θα άφηνε το Καράτε Κιντ σε έναν αληθινό καρατέκα...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μπά εγώ μόνος μου την είδα, αλλά και εγώ τσατίστηκα Ο VAI ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΛΕΜΕ   ;D ;D ;D.

Φυσικά δεν ξέρω πως αντιμετώπισε την ταινία  η Αμερικανική Blues κοινότητα όταν βγήκε (θα είχε ενδιαφέρον να το μαθαίναμε σίγουρα) . Θα ρισκάρω μια πρόβλεψη:

Μουσικά τουλάχιστον , πιστεύω ότι o Ry Cooder και  ο Sonny Terry  χαίρουν του σεβασμού της (Blues κοινότητας στην Αμερική).  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάντως δεν μιλάμε μόνο για Rock movies (αφού μπήκε το Bird στην κουβέντα), αξίζει τον κόπο (αν δεν την έχετε δει) να δείτε και το Round Midnight του Bertrand Tavernier.

Όσο για το ποιοί συμμετέχουν, εκτός του Dexter Gordon που πρωταγωνιστεί διαβάστε. Herbie Hancock, Freddie Hubbard, Bobby Hutcherson, John McLaughlin, Wayne Shorter, Ron Carter, Tony Williams, Pierre Michelot, Eric Le Lann, και άλλοι.

 

Round Midnight part 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Round Midnight του Bertrand Tavernier.

Kαι εμένα το “Round Midnight” μου άρεσε πολύ - μα πιο πολύ από το “bird”, και σαν ταινία και μουσικά, μολονότι προτιμώ σαν άκουσμα τον Charlie parker από τον Herbie Hancock (εξαιρώ το "Sextant" και το "perfect machine" :P)  (ή τον Lester Young- ως προς το story board") .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και συμφωνώ και με τα ποστ του LK και του RayDTutto, να σημειώσω πως -οι περισσότερες τουλάχιστον- ταινίες που απευθύνονται σε ευρύ κοινό έχουν κάποιες ''συνταγές'' που αναγκαστικά πρέπει να ακολουθηθούν από το hollywood...

 

Αν η ταινία ήταν καθαρή blues, ο κάμεραν θα μπεκρόπινε συνέχεια και θα έβριζε τον σκηνοθέτη, ο οπερατέρ θα άλλαζε δουλειά και θα γινόταν καπνεργάτης, ο Βάι θα αυτοκτονούσε επειδή θα έπρεπε να παίξει μόνο 2 νότες, ο γέρο-master zen θα πάθαινε κύρωση του ήπαρ κ.τ.λ. κ.τ.λ. και τελικά η ταινία δεν θα έβγαινε ποτέ!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και το "Swing" του Tony Gatlif.

 

Kαι εμένα το “Round Midnight” μου άρεσε πολύ - μα πιο πολύ από το “bird”, και σαν ταινία και μουσικά, μολονότι προτιμώ σαν άκουσμα τον Charlie parker από τον Herbie Hancock (εξαιρώ το "Sextant" και το "perfect machine" :P)  (ή τον Lester Young- ως προς το story board") .

Βρε μπας και κάνουμε παρέα (άσχετα από τον χαρακτήρα μου ;D) τελικά? ;) ;)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Βρε μπας και κάνουμε παρέα (άσχετα από τον χαρακτήρα μου ;D) τελικά? ;) ;)

Θα σου δώσω ΜΙΑ ευκαιρία!  :P :P ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Crossroads ηταν απλα μια ταινια ..βασισμενη πολυ εξυπνα πανω σε ενα μυθο..{Του 86?? νομιζω- Βασικο αυτο να μην το ξεχναμε}

Εγω προσωπικα την ειδα με την ιδια ευχαριστηση και οταν βγηκε...και πριν 2 βδομαδες μεσα στο αεροπλανο. Για αυτο που ειναι..μια ιστοριουλα φαντασιας..ηταν μια χαρα.

Καλογυρισμενη...Εξοχο casting..{ακομα και ο Ραλφ }-Ομορφα παιξιματα - ωραια φωτογραφια ωραιο σεναριο.

Το αποκορυφωμα της ταινιας ηταν η επιλογη του Vai στο ρολο του κιθαριστα του διαβολου..που για μενα ηταν ολα τα λεφτα..οχι μονο γιατι γουσταρω το Vai...αλλα γιατι εκεινος μπορεσε και μπηκε στο πετσι του ρολου..σαν ο κιθαριστας του διαβολου..{και παιζει και το **** του}...

Και εγω..δεν ειδα καμια ασεβεια στο Blues ιδιωμα φιλε Ray..ισα -ισα!!

 

Steve Vai - Full CrossRoads Guitar Duel

 

 

επισης μ αρεσε μια προσφατη ταινια με παιξιματα της Kaki King.

Αυτη!!

August Rush

YouTube - Broadcast Yourself

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αποκορυφωμα της ταινιας ηταν η επιλογη του Vai στο ρολο του κιθαριστα του διαβολου

 

Όντως απολαυστικός!

 

Πάντως για την ιστορία, στην πραγματικότητα ο Vai έπαιξε το Caprice No5 του Paganini... ;D  ;D  (καλά αυτό το περιμένατε όλοι φαντάζομαι...)

 

Ο Ry Cooper έπαιζε τα slide solos του Ralph Macchio ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου