Προς το περιεχόμενο

V-machine ως rack και άλλα


Ligant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Τι εννοείς;Ότι δεν είναι ίδια όλα τα  vst?γιατί αυτό εννοείται

Εννοώ τα VST σε σχέση με τα hardware.

 

Άμα είναι να σου κάνουν οι ήχοι του rack δεν θα το συζητούσαμε καν..άλλα άμα θες τους ήχους ενός συγκεκριμένου vst τότε μόνο με pc ή v-machine(ή κάτι σε muse receptor) κάνεις τη δουλειά σου...

Σωστά.

 

Τι ακριβώς εννοείς;

Κάθε PC είναι διαφορετικό από τα άλλα ενώ κάθε iPad ή MAC είναι by default ίδια μεταξύ τους (hardware & OS).

 

Μήπως να παρατήσω το v-machine να πάω με +200 ευρώ για κανά ipad?(Μου το συστήνεις με βάση αυτά που έχω πει ως τώρα;) Δεν ήξερα ότι έχει προχωρήσει τόσο το πράγμα..

Δεν σου προτείνω απολύτως τίποτα. Να δοκιμάσεις μόνος σου και μόνος σου θα καταλάβεις. Μπορεί αυτό που για μένα είναι τέλειο για σένα να είναι μάπα.

 

Δεν εννοούσα αυτό..εννούσα από άποψη apps αλλά με καλύψαν;)

Άμα σε κάλυψαν τότε o.k., προχώρα!

 

Συμφωνώ..επίσης υπάρχουν και δυνατότητες που δεν έχει ένας υπολογιστής..δείτε

Τις ίδιες δυνατότητες έχεις και από υπολογιστή όσον αφορά το midi control. Απλά στο iPad όλα αυτά είναι σε ένα portable μηχάνημα που έχει την κατάλληλη (για μένα) συνδεσιμότητα και φυσικά την χάρη ή ευκολία αν θες του να μην έχει γάτες και ποντίκια  ;D

Όπως και να το κάνεις στο iPad υπάρχει άλλη αμεσότητα. Δοκίμασε ένα iPad και βγάλε μόνος σου τα όποια συμπεράσματά σου  ;)

 


 

Τώρα να σου το πω εντελώς διαφορετικά. Ξέχνα Apple και iPad.

Λέμε τώρα, αφού έχεις βρει το πρόγραμμα ή τα VST ή ότι άλλο θες πες το, που σου κάνει και δουλεύει σε PC,

βρες ένα tablet που είναι based windows. Ωραία μέχρι εδώ;

Έστω ότι φόρτωσες το λογισμικό που θες σε αυτό το windows based tablet.

Ερώτηση, πως θα επικοινωνήσεις με τον έξω κόσμο μέσω MIDI ?

Όπου ρώτησα δεν...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 51
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έστω ότι φόρτωσες το λογισμικό που θες σε αυτό το windows based tablet.

Ερώτηση, πως θα επικοινωνήσεις με τον έξω κόσμο μέσω MIDI ?

Όπου ρώτησα δεν...  ::)

Αυτό είναι το θέμα. Ακόμα κι αν έχεις το λογισμικό (που και γι' αυτό κανείς δεν μας εγγυάται πως ό,τι τρέχει στα Windows 7 desktops/laptops θα τρέχει οπωσδήποτε και στα Windows 8 tablets), δεν υπάρχει εξοπλισμός για επικοινωνία με τον έξω κόσμο. Το ότι θα υπάρχει θύρα USB δε λέει τίποτα, θα πρέπει να φανεί στην πράξη, θα πρέπει να γραφούν από την αρχή οι απαραίτητοι drivers των επίμαχων συσκευών κλπ κλπ κλπ. Το πιο έτοιμο οικοσύστημα αυτή τη στιγμή είναι το iOS. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό είναι το θέμα. Ακόμα κι αν έχεις το λογισμικό (που και γι' αυτό κανείς δεν μας εγγυάται πως ό,τι τρέχει στα Windows 7 desktops/laptops θα τρέχει οπωσδήποτε και στα Windows 8 tablets), δεν υπάρχει εξοπλισμός για επικοινωνία με τον έξω κόσμο. Το ότι θα υπάρχει θύρα USB δε λέει τίποτα, θα πρέπει να φανεί στην πράξη, θα πρέπει να γραφούν από την αρχή οι απαραίτητοι drivers των επίμαχων συσκευών κλπ κλπ κλπ. Το πιο έτοιμο οικοσύστημα αυτή τη στιγμή είναι το iOS. ;)

+1000

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε PC είναι διαφορετικό από τα άλλα ενώ κάθε iPad ή MAC είναι by default ίδια μεταξύ τους (hardware & OS).

Ναι..κάτι σαν το playstation και τα pc για τα games...μπορεί να παίζει τέλεια ένα game στο pc αλλα μπορεί και να μην παίζει ή να κολλάει..ενώ ότι είναι για το play παίζει 1000/100

και μια μικρή λεπτομέρεια..Mac και όχι ΜΑC:P

 

Μπορεί αυτό που για μένα είναι τέλειο για σένα να είναι μάπα.
Σωστός

 

Τις ίδιες δυνατότητες έχεις και από υπολογιστή όσον αφορά το midi control
Δεν ξέρω άμα το είδες ως το τέλος..για αυτό ανέβασα αυτό το συγκεκριμένο..δεν το χρησιμοποιεί ως midi controller αλλά...δες το orb που λέει..

 

Έστω ότι φόρτωσες το λογισμικό που θες σε αυτό το windows based tablet.

Ερώτηση, πως θα επικοινωνήσεις με τον έξω κόσμο μέσω MIDI ?

Όπου ρώτησα δεν... 

Τα ipad που λέτε πως ακριβώς τότε λειτουργούν; εκτός άμα κάνεις κανά πονηρό dual boot με windows..τότε ίσως γίνουν θάματα;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν ξέρω άμα το είδες ως το τέλος..για αυτό ανέβασα αυτό το συγκεκριμένο..δεν το χρησιμοποιεί ως midi controller αλλά...δες το orb που λέει..

Αλλά ως τι ?

 

Τα ipad που λέτε πως ακριβώς τότε λειτουργούν; εκτός άμα κάνεις κανά πονηρό dual boot με windows..τότε ίσως γίνουν θάματα;)

Στα iPad δεν υπάρχει dual boot. Θα αγοράσει κάποιος iPad για να του φορέσει Windows ?

Το iPad το αγοράζεις γι'αυτό που είναι.

Τόσο το λειτουργικό όσο και η σύνδεση (connector) που φοράει το iPad, επιτρέπουν τέτοια πράγματα και άλλα πολλά. Η Apple τα σκέφτηκε αυτά πολύ πριν από τους άλλους γιατί απλά είναι η Apple.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά ως τι ?
Δεν το έθεσα σωστά..εννοούσα ως midi controller αλλά με δυνατότητες που δεν έχει ένας υπολογιστής..όπως το να χρησιμοποιείς την οθόνη σε σύστημα χ-ψ και να χρησιμοποιείς τα δάχτυλα(ντάξει γίνεται και με το ποντίκι αλλά είναι ξενέρωτο :P )

 

Στα iPad δεν υπάρχει dual boot.
Επίσης έχω ακούσει και για dual boot με android.

Αυτό θα το κάνεις απλά γιατί μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν υπάρχει στα iOS..

Ένα σημείο που δεν είπαμε..με το latency τι παίζει; Απλά βάζω τον connector της κάμερας στο usb keyboard μου και αρχίζω να παίζω με το γκαρατζ και όλα κομπλε;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν το έθεσα σωστά..εννοούσα ως midi controller αλλά με δυνατότητες που δεν έχει ένας υπολογιστής..όπως το να χρησιμοποιείς την οθόνη σε σύστημα χ-ψ και να χρησιμοποιείς τα δάχτυλα(ντάξει γίνεται και με το ποντίκι αλλά είναι ξενέρωτο :P )

Αυτό το σύστημα X-Y το προγραμματίζεις. Είναι Midi. Απλά αυτό που λες με το ποντίκι vs touch, σαφώς και είναι πιό άμεσο το touch interface.

Άλλωστε υπάρχουν και κάποια παρόμοια σε hardware:

http://www.korg.com/kaosspadquad

 

Windows 7 on iPad

Τότε γιατί αγόρασε iPad ?

Tragic!!!

 

Επίσης έχω ακούσει και για dual boot με android.

Αυτό θα το κάνεις απλά γιατί μπορεί να υπάρχει κάτι που δεν υπάρχει στα iOS..

Ένα σημείο που δεν είπαμε..με το latency τι παίζει; Απλά βάζω τον connector της κάμερας στο usb keyboard μου και αρχίζω να παίζω με το γκαρατζ και όλα κομπλε;

Και με τη συνδεσιμότητα τι γίνεται;

 

Όπως σου είπα και κάπου πιό πάνω, πήγαινε και δοκίμασέ τα από κοντά, με σύνδεση. Μόνο έτσι θα βγάλεις συμπέρασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι αν επιχειρήσεις πατέντες τύπου dual boot, windows 7 on iPad κλπ, μόνο πιο πολύπλοκα θα κάνεις τα πράγματα. Πιστεύω ότι μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τα Windows 8 tablets, περί συμβατότητας, διαθέσιμου hardware, συνδεσιμότητες κλπ, ο μόνος δρόμος για φορητές μουσικές εφαρμογές είναι το iPad. Ειδάλλως laptopάκι, κάρτα ήχου κι όλα τα καλούδια. Για μένα αυτή η δεύτερη λύση είναι η πιο αξιόπιστη, γιατί πολύ απλά είναι αυτά που ήδη δουλεύω. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αυτό που λες με το ποντίκι vs touch, σαφώς και είναι πιό άμεσο το touch interface.
Εκεί είναι η όλη ομορφιά...

 

Άλλωστε υπάρχουν και κάποια παρόμοια σε hardware:
Ναι, το γνωρίζω όπως υπάρχει και πάνω σε πιο καινούργια synthia..

 

Τότε γιατί αγόρασε iPad ?

Tragic!!!

δεν ξέρω πόσο ασχολήσε με αυτά...αλλά είναι και η γλύκα του "σπασίματος".. και στη τελική είναι αυτό που λέγαμε..μπορεί να usareis πρόγραμμα που δεν υπάρχει σε app..(μπορεί να είναι  κάτι εξειδικευμένο)

 

Όπως σου είπα και κάπου πιό πάνω, πήγαινε και δοκίμασέ τα από κοντά, με σύνδεση. Μόνο έτσι θα βγάλεις συμπέρασμα.
Ναι ρε συ..να το κάνω..αλλά τι εξοπλησμό χρειάζομαι, αυτό ρωτάω..έχω γνωστούς με ipad.. Από όσο έχω δει θες αυτό με τη καμερούλα(παπαρούλα σε usb κοινώς)..και φαντάζομαι το audio out είναι από την έξοδο ακουστικών..με κάποιο αντάπτορα και μπαίνει σε monitor ή ότι άλλο θες..αν ισχύουν αυτά που γράφω θα πάω να το δοκιμάσω ::)

 

Για μένα αυτή η δεύτερη λύση είναι η πιο αξιόπιστη, γιατί πολύ απλά είναι αυτά που ήδη δουλεύω.
Και για μένα, αλλά ξέρεις τι είναι να κουβαλάς πλήκτρα 17αρη λαπτοπ φορτιστές θήκες, κάρτες ήχου, καλώδια..κτλ..Ενώ μπορείς με ένα ipadaki να καθαρίσεις ;D

 

Πιστεύω ότι μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο με τα Windows 8 tablets, περί συμβατότητας, διαθέσιμου hardware, συνδεσιμότητες κλπ, ο μόνος δρόμος για φορητές μουσικές εφαρμογές είναι το iPad.
Συμφωνώ απόλυτα..(για android δεν βγήκε τίποτα; περίεργο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για μένα, αλλά ξέρεις τι είναι να κουβαλάς πλήκτρα 17αρη λαπτοπ φορτιστές θήκες, κάρτες ήχου, καλώδια..κτλ..Ενώ μπορείς με ένα ipadaki να καθαρίσεις ;D

Ενώ το ipad...έχει ενσωματωμένη κάρτα ήχου.... :D ή η μπαταρία του κρατάει πιο πολύ από του laptop σε τέτοιες εφαρμογές 8) 8) 8)

Μάλλον δεν έχεις δεί τίποτα από όλα αυτά από κοντά...καλό το tube...αλλά περιέχει κινδύνους ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου