Προς το περιεχόμενο

Tremolo - Delay - Reverb


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στους noiz-|αδες.Λαμβανοντς υπ'όψιν πως δεν υπαρχει κανονικη-στανταρ σειρα των πεταλιων κ πως ολα ειναι θεμα πειραματισμου, θα ηθελα να αναφερετε τον τροπο που εχετε συνδεδεμενα τα τρια αυτα εφε πανω στο δικο σας pedalboard.

α) Tremolo - Delay - Reverb

β) Tremolo - Reverb - Delay

γ) Reverb - Tremolo - Delay

δ) Reverb - Delay - Tremolo

ε) Delay- Reverb - Tremolo

στ) Delay- Tremolo - Reverb

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαντώ (α), αλλά έχω ένα μικρό σχόλιο για τη θέση του τρέμολο γενικά.

 

Το τρέμολο το λέμε modulation effect και "κατά κανόνα" το βάζουμε μαζί με τα άλλα modulation fx. To θέμα είναι οτι το tremolo κάνει amplitude modulation (ΑΜ) και όχι frequency modulation (FM) όπως τα flanger, phaser, κλπ.

 

'Ετσι, υπάρχει πρακτικός λόγος να το βάζουμε κυριολεκτικά ό,που θέλουμε στην αλυσίδα μας, ακριβώς όπως βάζουμε το volume pedal εκεί που μας εξυπηρετεί καλύτερα, είτε στην αρχή (ακόμα και πριν τα βρωμοπέταλα), είτε στη μέση ή στο τέλος της.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως στον τίτλο (το α. δηλαδή)..

 

Να πω ότι tremolo και delay σπάνια τα έχω ανοιχτά μαζί.. Κατά τη γνώμη μου συνεργάζονται καλά μόνο οταν το tremolo λειτουργεί "γρήγορα", με το rate ανεβασμένο δηλαδή, και το delay με αργές επαναλήψεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tremolo > Delay > Reverb

 

oποιοσδηποτε αλλος τροπος ειναι....ποντιακος.... ;D

 

φυσικα το Tremolo με  tap tempo ειναι must αν θες να το εχεις μαζι με το delay & να μη φας ξυλο...;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από πολλές δοκιμές έχω κατασταλάξει εδώ και χρόνια στο reverb->delay->tremolo. To reverb "επιμηκύνεται", κι αν το έχεις βάλει σε ήπιο setting προσθέτοντας με ένα πάτημα και το delay πας αυτόματα σε πολύ αιθέριους ambient ήχους, με καλύτερο αποτέλεσμα από το delay-->reverb.

 

Το tremolo επίσης μου αρέσει τελευταίο γιατί μου αρέσει να "τρεμολιάζoνται" τα προηγούμενα, ενώ το εφφέ κάπως χάνεται μέσα σε reverb ή delay. Eίναι πολύ δημοφιλής τοποθέτηση. Ο μπαρμπαLeo Fender έκανε ακριβώς το ίδιο στους ενισχυτές του (reverb->tremolo). Το αν ήταν Πόντιος δεν το ξέρω...  ;D

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο το ηπιο τρεμολο των ενισχυτων και αλλο τα πεταλακια... ;)

 

Εμενα μου ακουγεται χαλια το τρεμολο και  το reverb πριν το delay αλλα και το reverb (αν και δεν το χρησιμοποιω μια και το αντιπαθω σαν εφε) πριν το delay γιατι χανεται το definition της νοτας..

 

Αλλα θα μου πεις γουστα ειναι αυτα,οποτε ισως ο op θα πρεπει να πειραματισθει μονος του... 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα. Τα πεταλάκια πάντως προσπαθούν να μοιάσουν όσο μπορούν περισσότερο στο υποδειγματικό τρέμολο των ενισχυτών εκείνων, και λίγο πηγαίνουν σε extreme settings όπως πχ. ο "ήχος του ελικοπτέρου". Eπομένως προσωπικά θα'λεγα πως δεν είναι καθόλου διαφορετική η αρχή αυτή. Aν κι εδώ που τα λέμε ακόμη και τότε οι ενισχυτές αυτοί είχαν μια δόση extremity, όπως στο harmonic vibrato των brown/blonde, φέρνοντας λίγο προς univibe:

 

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη μία πεταλιέρα εχω τρέμολο ---> delay---> reverb το οποίο σκέφτομαι να αλλάξω σε delay--->reverb---> tremolo

 

και στην άλλη delay ---> tremolo και reverb αν έχει ο ενισχυτής

 

Παρατήρησα ότι μου αρέσει το τρέμολο πολύ περισσότερο στο τέλος γιατί κρατάει το χαρακτήρα του καλύτερα - ''ξεχωρίζει'' - ,χωρίς να χάνονται τα βάθια αν είναι ανοικτά πριν από αυτό και μάλιστα έχει και ενδιαφέρουσες μοντουλαρισμένες 'ουρες'. Το τρέμολο το έχω συνήθως σε vintage amp settings.

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου