Προς το περιεχόμενο

Πώς να γίνουμε καλύτεροι skilled κιθαρίστες από το σπιτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους. γράφω πρώτη φορά αλλά διαβάζω το φόρουμ αρκετό καιρό τώρα. έχει πολύ ενδιαφέρον θέματα και με έχουν βοηθήσει αρκετά και σας ευχαριστώ όλους.

εγώ είδα βελτίωση όταν ξεκίνησα να

παίζω αργά χωρίς λάθη,απαλά,αβίαστα,ήρεμα,με υπομονή

και μικρά βήματα .πολύ κάλο ζέσταμα,προοδευτικά η

ταχύτητα ,να  υπάρχει  ακρίβεια και να κάνω

διαλύματα να ξεπιάνομαι,γιατί το χέρι μου σε

κάποιες κινήσεις δεν ήταν και είναι μαθημένο. ότι μου

προκαλούσε δυσφορία σταματούσα και αλλάζω τον τρόπο που

το κάνω,όπως κράτημα της πέννας,την γωνιά που χτυπάω

την χορδή και την απαιτούμενη δύναμη που χρειαζόταν

να ακουστεί αυτό που ήθελα χωρίς περιττές κινήσεις

στο δεξί και το αριστερό.

τα δάχτυλα να μην σηκώνονται ψηλά από την ταστιερα και να μένουν κυρίως κάτω στην ταστιερα αυτά που δεν χρησιμοποιώ. πάντα σχεδόν alternative picking και να ακολουθώ την φυσική ροή του χεριού και να αποφεύγω

απότομες κινήσεις αλλά γλύκες και μέσα στο

τέμπο .

επίσης μου έκανε κάλο να αισθάνομαι άνετα σε

όλο το κορμί γιατί η μέση με πονούσε όταν έσκυβα να

παίξω και όταν έβαζα την κιθάρα στο δεξί πόδι με

πόναγε μετά από λίγο ο δεξής ώμος μου ώσπου άλλαξα πόδι

και βρήκα την υγειά μου μέχρι να μην αισθάνομαι την

παραμικρή ενόχληση γενικά .το αποτέλεσμα ήταν να μπορώ να παίζω πολλή ώρα και χωρίς να έχω προβλήματα με τους

τένοντες και σφίξιμο στου μυς και να μπορώ να

μελετάω  όσο θέλω  με πάρα πολύ καλά αποτελέσματα και το κυριότερο η μελέτη να αποθηκεύεται σε αντίθεση με

παλιότερα που όση ώρα και να προσπαθούσα κάτι,την άλλη

μέρα δεν μου είχε μείνει ούτε τα μισό του μισού. Δηλαδή  άλλαξα το πως και όχι το τι πρέπει να παίζω και είδα πρόοδο. . Και ένα βιβλίο πολύ καλό περί του θέματος είναι το The Principles Of Correct Practice For Guitar. ελπίζω να βοήθησα σε κάτι από όλο αυτό το κατεβατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ με όλους τους προλαλήσαντες εκτός απ το να "παρατήσεις το youtube".Το youtube είναι ένα απίστευτο εργαλείο για έναν κιθαρίστα.Δεν μπορώ καν να περιγράψω πόσο χρησιμο ειναι να έχεις οτι ώρα θες ,τον govan,ton satriani,ton bb king,ton jeff beck και όλους του θρύλους της μουσικής στο σπιτι σου,καποια απ τα μαθήματα στο youtube ισως σε βοηθήσουν πιο πολύ και απο δασκαλο.Χωρις να ειμαι ο τρελος σολιστας να και μια άσκηση απο μένα που με έχει βοηθήσει απίστευτα με το alternate.

exer.jpg

Είναι απ την εισαγωγή του technical difficulties του gilbert αλλα τετοιου είδους alternate συναντάς σε κάθε είδους μουσικής (και οι περισσοτεροι το αποφεύγουν γιατι είναι δύσκολο).Παιξτο οσο πιο αργά γίνεται μονο με πανω κάτω.Θα μπεις στον πειρασμό και να παιξεις πιο πολλά down,επισης επειδή χτυπας 2 φορες τη μία χορδη και 1 φορα την άλλη καθε φορά που επιστρέφεις στη χορδή που χτυπάς μία φορά το down θα έχει γίνει up (κατι που το μυαλο σου δεν θα συμπάθησει ιδιέταιρα)παιξτο και θα καταλάβεις.Αυτα καλη τύχη ;)

 

Έχεις δίκιο για το Youtube, ότι είναι χρήσιμο εργαλείο και δίνει σε όλους πρόσβαση σε κάθε κομμάτι backing track  ή video lessons.  Πιστεύω όμως ότι για κάποιον που ξεκινάει είναι πολύ κακό να έχει τόση πληροφορία διαθέσιμη γιατι μεταπηδά από το ένα βίντεο στο άλλο χωρίς να κάτσει να τριφτεί σε ένα και να βελτιωθεί απο την προσπάθεια.

 

ΥΓ φανταστική η άσκηση που προτείνεις αν και εξαιρετικά tricky. Χάλασα το karma από τα μπινελίκια που έριξα προσπαθώντας.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν των εξαιρετικων προτασεων που εδωσαν τα παιδια να προσθεσω μια ακομα...

Η πιο σημαντικη για μενα...

 

ΜΑΘΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ

 

Ειτε το πιστευεις ειτε οχι ξερω κιθαριστες που δε μπορουν να παιξουν αν τα ποδια τους δεν ειναι λυγισμενα και δεν καθεται ο πισινος τους σε καρεκλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε το πιστευεις ειτε οχι ξερω κιθαριστες που δε μπορουν να παιξουν αν τα ποδια τους δεν ειναι λυγισμενα και δεν καθεται ο πισινος τους σε καρεκλα...

Και αυτό είναι κακό παρακαλώ...εάν έχουν κάποια ηλικία, πονάει η μέση τους και έχουν κιθάρα Peavey που ζυγίζει ένα τόνο!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σωστή στάση είναι αυτή που είναι σωστή για τον καθένα .πάνω απ΄όλα είναι το ηχητικό  αποτέλεσμα μετράει για μένα. έτσι εκφράζεται και η ατομικότητα μας. πάντως δεν θα με χάλαγε να έβγαινα στην σκηνή ξάπλα σε ντιβάνι με τις πυτζάμες και με τρύπια κάλτσα  και να έπαιζα τα άντερα μου. αυτός που θα γούσταρε τη μουσική ούτε που θα έδινε και σημασία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σωστή στάση είναι αυτή που είναι σωστή για τον καθένα .πάνω απ΄όλα είναι το ηχητικό  αποτέλεσμα μετράει για μένα. έτσι εκφράζεται και η ατομικότητα μας. πάντως δεν θα με χάλαγε να έβγαινα στην σκηνή ξάπλα σε ντιβάνι με τις πυτζάμες και με τρύπια κάλτσα  και να έπαιζα τα άντερα μου. αυτός που θα γούσταρε τη μουσική ούτε που θα έδινε και σημασία. 

 

Αν βγεις σε live και καθεσαι σε καρεκλα σιγουρα θα εκφραζει μια ατομικοτητα...

Και μια "αποψη" θα ελεγα...

Εγω προσωπικα αν την εκανα με αναλαφρα...

Δε με νοιαζει τι παιζεις και ποσο καλα το παιζεις...

Ο αλλος ηρθε να σε "δει" οχι να σε "ακουσει"...

Για το ακουσμα εχει και το cd σπιτι του με τη συντροφια του καναπε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαν των εξαιρετικων προτασεων που εδωσαν τα παιδια να προσθεσω μια ακομα...

Η πιο σημαντικη για μενα...

 

ΜΑΘΕ ΝΑ ΠΑΙΖΕΙΣ ΟΡΘΙΟΣ

 

Ειτε το πιστευεις ειτε οχι ξερω κιθαριστες που δε μπορουν να παιξουν αν τα ποδια τους δεν ειναι λυγισμενα και δεν καθεται ο πισινος τους σε καρεκλα...

 

 

+1000000000....Πολυ σημαντικο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το να με δουν καθιστό ή όρθιο ποιος το καθορίζει τελικά για σωστό ή λάθος;η σημερινή σκηνή;οι απαιτήσεις των εταιριών;του κόσμου;του image maker;της καλύτερης οπτικής ίσως; και εσύ το ίδιο ακούς στο cd και το ίδιο στο live;εμένα πάντως μου αρέσει να είναι ο καλλιτέχνης ο εαυτός του με τα καλά του και τα στραβά του και να το νιώθει αυτό που κάνει.δεν κάνω πως καταλαβαίνω τι θες να πεις αλλά δεν είμαι υπέρ του τυποποιημένου και κάποια πράγματα που έχουν γίνει κατεστημένο. το να είσαι ορθιος εξυπηρετεί άλλα πράγματα και όχι το '' Πώς να γίνουμε καλύτεροι skilled κιθαρίστες από το σπιτι?''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου