Προς το περιεχόμενο

Πώς να γίνουμε καλύτεροι skilled κιθαρίστες από το σπιτι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα και πάλι...

 

...και εκει που καθόμουν μου και βασανιζα το μυαλο μου πώς θα γινω πιο skilled κιθαρίστας, ποιους σκέφτηκα, εεε;

 

Τους συμ-φοριτες του νοιζ.γρρρρ!

 

Λοιπόν, ενα μικρό ιστορικο, και μετα στο ζουμι:

 

Αν και παιζω κιθαρα πολλάαα χρόνια, παντα ειχα στην ακρη την ιδεα πως θα μπορουσα να εξελιχθω σε lead guitarist, καθως δεν πολυ ασχολιόμουν με το solos...  ???. Ομως, μετα την τελευταια μου αποκτηση της squier CV 50's ξυπνησε μεσα μου ο Μισισιπης. Έτσι τεσπα, το παλευω να λυσω, τα χρονια δεμενα, χερια μου με ασκησεις, guitar aerobics βιβλια κτλ...

 

Λοιπον, παντα ειχα στο μυαλό μου το γεγονός πως πολλοι καλλιτεχνες καταφεραν να αποκτήσουν skills μονο με πολύωρο practice καθε μερα...

 

Ωραια, λεω και εγω. "θα αρχισω και εγω σοβαρα την καθημερινη εξασκηση μπας και ανεβουμε επιπεδο βρε παιδακι μου παιχτικά",

 

αλλά ουυυπς... τι σημαινει "πολύωρη εξασκηση;" και εδω ερχεστε εσεις να δωσετε λιγα απο τα φωτα σας:

Πως γινεται το καλό και ουσιατικό practice απο του καθενα του στο σπιτι (χωρις να πρεπει να πάει να τελειωσει το Berklee- ή να κανει τα μερικών χιλιαδων ευρω online courses; )

 

Αν εμενα μου περισσευουν καποιες ωρες, αλλα κάθε μερα για εξασκηση, με σκοπο την τελειοποιηση του παικτικού skill, με τι τροπο θα προτεινατε να γινει;

 

Υπάρχει τελικά συγκεκριμενος μπουσουλας, ή απλά μετα από μερικά χρόνια αν και εφόσον καταφερω το σκοπό μου, όταν με ρωταει κανεις θα κανω απλά το #$@%$^ξερόλα: " κοιτα παλιάρι, χμμ εμενα που με βλέπεις...να 'ούμε, εγινα ετσι...να 'ούμε, τραβόντας 5ωρα εξασκηση καθε μερα...να 'ούμε"  :-X :-X :-X

 

 

 

ΥΓ. να θυμίσω πως παιζω αρκετα χρόνια κιθαρα, κυρίως ρυθμικη, αλλα δυστυχως με θεωρω intermediate skilled κθαριστα.

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γεια σου Holystone

 

πριν πεσουν οι διαφορες συμβουλες εχεις σκεφτει το να παρακολουθησεις μαθηματα κιθαρας? το λεω αυτο γιατι ενας σωστος δασκαλος θα σε βαλει σε ενα προγραμα ωστε να μπορεσεις να βελτιωθεις και να παιξεις αυτα που θελεις.

 

απο οτι καταλαβα σε ενδιαφερει να μαθεις παιζεις blues ε?

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα HolyStone. Θα σου πω τι κάνω εγώ (να αναφέρω ότι παίζω metal και shredαρω εσυ τι παίζεις συνήθως?). Λοιπόν πριν αρχίσω να παίζω τα τραγουδάκια μου κάνω ένα είδους ζέσταμα που διαρκεί περίπου 20-30 λεπτά(εξαρτάται από το πόσο βαριέμαι  ::)) Δηλαδή κάνω αυτό που λέει και ο Zakk Wylde, παίζω 2-3 κλίμακες και κάτι riffάκια που έχω βγάλει(που περιλαμβάνουν pull offs hammers ons και διάφορες τεχνικές) 3-4 φορές το καθένα στην μέγιστη ταχύτητα που μπορώ.

Guitars:

Yamaha EG112

Yamaha PAC120

Epiphone Les Paul Custom

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε Holystone. Παραθέτω μερικές καθαρά προσωπικές απόψεις στο θέμα και τονίζω το "προσωπικές" διότι αυτά τα θέματα τα αντιμετωπίζει ο καθένας με τον τρόπο του:

 

Αν είσαι καλός ρυθμικός κιθαρίστας (και λέγοντας καλός δεν εννοώ μόνο να έχεις καλή αίσθηση του τέμπο και να ξέρεις τα μπαρέ ακόρντα), είσαι καλός κιθαρίστας γενικώς. Κι ας μην παίζεις ποτέ σόλο με την έννοια του "μία νότα τη φορά".

 

Στα τεχνικά τώρα:

 

Απ' ό,τι κατάλαβα σε ενδιαφέρει το blues lead, σωστά; Ρωτάω διότι αν θέλεις να παίξεις metal, η μεθοδολογία είναι άλλη.

 

Επίσης σε ενδιαφέρει καθαρά το τεχνικό κομμάτι και όχι το θεωρητικό. Πάλι σωστά;

 

- Βρες blues backing tracks (υπάρχουν άπειρα στο διαδίκτυο) και λιώσε τα στο παίξιμο. Επίσης παίξε μαζί με original κομμάτια. Λιώσε τα κι αυτά.

 

- Γράψε τον εαυτό σου και μάθε να ακούς τα λάθη σου. Αν καταφέρεις να ακούς όλα σου τα λάθη, είσαι ήδη σε πολύ καλό δρόμο.

 

- Πάρε μια ακουστική κιθάρα, αν δεν έχεις, και παίζε με αυτήν. Η ακουστική κάνει άπειρο καλό στην ηλεκτρική.

 

Όσον αφορά καθαρά το θέμα "ασκήσεις", δε θεωρώ ότι υπάρχει κάτι που να βοηθά στο συγκεκριμένο είδος εκτός ίσως από ασκήσεις για λεγκάτα. Προσπάθησε π.χ. να ανεβοκατεβαίνεις κλίμακες χρησιμοποιώντας αποκλειστικά το αριστερό χέρι (αν είσαι δεξιόχειρας).

 

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...πριν πεσουν οι διαφορες συμβουλες εχεις σκεφτει το να παρακολουθησεις μαθηματα κιθαρας?

 

δυστυχως δεν παιζει αυτο το σεναριο, καθως δεν ειμαστε για λεφτα σε ιδιαιτερα...

 

...απο οτι καταλαβα σε ενδιαφερει να μαθεις παιζεις blues ε?

 

 

ναι, με αυτα τωρα ξεκινησα να λυνω το αριστερο χερι (και το δεξι χμ), και τα θεωρω την βαση του ροκ κτλ, αν και δεν με βλεπω να ακολουθω βηματα metal...

 

 

Αν είσαι καλός ρυθμικός κιθαρίστας (και λέγοντας καλός δεν εννοώ μόνο να έχεις καλή αίσθηση του τέμπο και να ξέρεις τα μπαρέ ακόρντα), είσαι καλός κιθαρίστας γενικώς. Κι ας μην παίζεις ποτέ σόλο με την έννοια του "μία νότα τη φορά".

 

επειδη παντα επαιζα με τον αδερφο μου, rock/ metal/...μπουζουκια σε μαγαζια για το μεροκαματο!!!! αυτος ηταν σολιστας και εγω rhythm, να πω την αληθεια, εδωσα την πολλή δουλεια σε αυτον, και εγω κρατησα την ρυθμικη  :P . Έτσι πηγε στην ακρη το σολαρισμα...

 

Επίσης σε ενδιαφέρει καθαρά το τεχνικό κομμάτι και όχι το θεωρητικό. Πάλι σωστά;

 

δυστυχως/ή ευτυχως ξεκινησα ιδιαιτερα στα 11 με καθηγητρια του εθνικου ωδειου, σημερα 31, και στα 3-4 πρωτα χρονια παρατησα τα ιδιαιτερα γιατι, τα εβγαζα όλα τα τραγουδια με το αυτι. Ποτε δεν εκανα αρμονια και καλή θεωρια μουσικης, αλλά οταν ειχα βρεθει με μια βιολιστρια με τρελλες σπουδες στο ωδειο, εγω της εδειχνα τι εκανε λάθος (ακολουθουσε αποστειρωμενα τους κανονες) και απορουσε πώς μπορουσα να βρισκω τα σωστα ακορντα σε καθε μελωδικη γραμμη...  :-[

Τεσπα, εκει ειμαι φαουλ...

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που είπε ο Σπύρος αρχικά, δηλαδή το ότι αν είσαι καλός ρυθμικός κιθαρίστας, είσαι γενικά καλός κιθαρίστας, είναι πολύ μεγάλη αλήθεια...

 

Δίνοντας τα grades του RGT, και μελετώντας πολλές ώρες rhythm charts, είδα το όλο θέμα με πολύ διαφορετικό μάτι... Και την ταστιέρα μαθαίνεις πολύ καλύτερα και ασχολείσαι με voice leading κλπ κλπ με αποτέλεσμα να μαθαίνες πολλά σχήματα για κάθε οικογένεια συγχορδιών σε όλες τις θέσεις της ταστιέρας..

 

Πάμε ωστόσο στο lead κομμάτι... Το σημαντικότερο είναι να αποφασίσεις τι στυλ θέλεις να παίξεις.. Εγω ας πούμε δεν το έχω βρει.. Μου αρέσουν πολλά και διαφορετικά με ότι θετικό και αρνητικό συνεπάγεται αυτό..

 

Στην blues μουσική, τα βασικότερα skills που πρέπει να έχεις είναι τα bends και το vibrato. Άν τα έχεις, είσαι σε καλό δρόμο... Μετά ασχολείσου αποκλειστικά με 2 πράγματα. Φρασεολογία και τον ήχο σου...

 

Άν φτιάξεις τον ήχο σου, τις δυναμικές σου και έχεις και ένα οπλοστάσιο από τις κλισέ τουλάχιστον blues φράσεις είσαι σε καλό δρόμο... Δεν θα πρέπει να σε απασχολεί η πένα σου, τα legato σου και το tapping ας πούμε... Υπάρχει κόσμος που κάνει καριέρα μόνο και μόνο επειδή έχει καλό ήχο και παίζει τα ίδια και τα ίδια και τα ίδια όλη την ώρα με ωραίο feeling... ;) ;) ;)

 

Άν θέλεις shred , τότε alternate picking με τα χίλια (δεν αξίζει τον κόπο φίλε... χαμένες ώρες... Σαν να σηκώνεις βάρη στο γυμναστήριο. Αντι για βάρη σκέψου beats per minute... ;) ;) ;))

 

Άν θέλεις λίγο πιο jazz παίξιμο, τότε θέλεις οπωσδήποτε καλό sweep picking από τεχνική και φυσικά πολλές γνώσεις αρμονίας... Θα έλεγα ότι οι θεωρητικές γνώσεις είναι πιο σημαντικές από τις τεχνικές εδώ...

 

Άν θέλεις να παίξεις σαν τον Govan, τότο απλά παρατάς τα εγκόσμια και ασχολείσαι με τα πάντα που έχουν να κάνουν με ηλεκτρική κιθάρα (και όχι μόνο..) Θέλεις τεχνική στα ύψη και ταυτόχρονα πολλές γνώσεις αρμονίας...

 

Λοιπόν, για επίλογο, προτείνω το εξής, σκέψου ποιό είδος σε ελκύει περισσότερο... Ανέλυσε ποιές τεχνικές χρειάζονται για αυτό το στυλ, ποιές γνώσεις αρνμονίας κλπ κλπ

Στο καθημερινό πρόγραμμά σου λοιπόν, μοίρασε τον χρόνο σου σε αυτά τα topics... Με λίγα λόγια, διαίρει και βασίλευε... ;) ;) ;)

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να μπουμε σε λεπτομεριες υποθετω οτι ξερεις τις βασικες αρχες της κιθαρας και τις εφαρμοζεις

 

1. Μικρες κινησεις το δεξι

2. Να μην σηκωνεις πολυ τα δαχτυλα /απομακρυνεις πολυ τα δαχτυλα απτην ταστιερα

3. Να παιζεις χαλαρα.

4. Μελετη με μετρονομο

 

Μετα ειναι τα επομενα βηματα

1. Συγχρονισμος αριστερου - δεξιου = καθαρο παιξιμο

2. Ανεξαρτησια/εκγυμναση των δαχτυλων του αριστερου.

3. string skipping, εναλλαγη χορδων στο παιξιμο

4. alternate picking (κυριως) και μετα τα αλλα στυλ economy, sweep picking

5. strum παιξιμο/ρυθμικο παιξιμο συγχορδιων

 

Τεχνικες

1. Σηκωματα

2. pull offs - hammer ons

3. vibrato

 

Απο κει και επειτα για να μαθεις/παρεις ιδεες ακους σολο, μελετας τις παρτιτουρες/ταμπλατουρες των κομματιων στο στυλ που θελεις να μαθεις να παιζεις.

 

 

Νομιζω οτι οι περισσοτεροι θα συμφωνησουν οτι τα παραπανω ειναι μια περιληψη (στο περιπου) του τι πρεπει να κανει καποιος για να μαθει κιθαρα.

 

Τωρα δες τι σου λειπει απτα παραπανω και παμε σε πιο συγκεκριμενες ερωτησεις!

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WOW, ευχαριστω για τις συμβουλες!!!

 

Απορώ πώς άφησα να πάνε χαμενα τόσα χρόνια, που θα μπορούσα σιγα-σιγα να εχω μπει τρελλά στο κλίμα... :'(

 

Κατι που δεν το ξερεις, ευκολα δεν το ακουμπας λένε, ετσι την πατησα και εγω, αλλά τωρα εχω βαλει ενα σκοπο, και πραγματικά με γεμίζει βλεποντας καθε μερα και καλυτερα να προχωραω,

για αυτο ρωταω εσας, καθως δεν γίνεται με λαθος εξασκηση να περιμενω να φτασω τα 50 για να πω οτι ειμαι εκει που θελω... >:(

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πώς άφησα να πάνε χαμενα τόσα χρόνια, που θα μπορούσα σιγα-σιγα να εχω μπει τρελλά στο κλίμα... :'(

 

ποτέ δεν είναι αργά... τουλάχιστον τώρα δεν είναι πιο αργά από του χρόνου :D :D :D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα, από εμπορικούς οδηγούς books/ advanced tips/ κτλ που να ξερετε οτι αξιζουν τον λοπο και τα λεφτά τους, τι παιζει;

 

Εχω πάρει το guitar aerobics, και αρχιζω να το παλευω... κατι αλλό;

 

Ειναι αξιο λόγου πώς παλια που δεν υπήρχαν ούτε το ιντερνετ, βιβλία, backing tracks κτλ ο κόσμος καταφερνε να δαμασει την κιθαρα...

Σιγουρα με practicing, αυτο δηλ που θελω να κανω και εγω δηλ...

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου