Προς το περιεχόμενο

Απορια για Rockinger


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εχει ψωνισει κανεις κομματια απο την rockinger?η απορια που εχω εχει να κανει με το μπρατσο και συγκεκριμενα με τις 4 τρυπες που εχει το μπρατσο

για να βιδωσει με το σωμα.επειδη η εταιρια δεν δειυκρινιζει αν ειναι ηδη τρυπημενο μπορει να μου λυσει καποιος αυτη την απορια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχει ψωνισει κανεις κομματια απο την rockinger?η απορια που εχω εχει να κανει με το μπρατσο και συγκεκριμενα με τις 4 τρυπες που εχει το μπρατσο

για να βιδωσει με το σωμα.επειδη η εταιρια δεν δειυκρινιζει αν ειναι ηδη τρυπημενο μπορει να μου λυσει καποιος αυτη την απορια?

 

To μπράτσο δεν είναι τρυπημένο! Το τρυπάς ανάλογα με τις ανάγκες σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εχει ψωνισει κανεις κομματια απο την rockinger?η απορια που εχω εχει να κανει με το μπρατσο και συγκεκριμενα με τις 4 τρυπες που εχει το μπρατσο

για να βιδωσει με το σωμα.επειδη η εταιρια δεν δειυκρινιζει αν ειναι ηδη τρυπημενο μπορει να μου λυσει καποιος αυτη την απορια?

 

To μπράτσο δεν είναι τρυπημένο! Το τρυπάς ανάλογα με τις ανάγκες σου!

 

1)"κουμπωνεις" το μπρατσο στο σωμα

2)γυρνας αναποδα την κιθαρα και επιλεγεις ενα τρυπανακι που να μην ειναι μεγαλυτερο απο τις βιδες αλλα ουτε και πολυ μικρο.(σε διαμετρο εννοω)

3)"μετρας" εξωτερικα το τρυπανι πανω στο σωμα και το μπρατσο και βλεπεις μεχρι που πρεπει να τρυπησεις.

4)βαζεις λιγη μονωτικη ταινια πανω στο τρυπανι για να ξερεις που ειναι το οριο , και να αποφυγεις να τρυπησεις το μπρατσο περα για περα! 8O 8O 8O !!!

5)τρυπας προσεκτικα και βιδωνεις καλα!

 

ΠΡΟΣΕΞΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΦΙΧΤΑ ΔΕΜΕΝΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΕ ΤΟ ΜΠΡΑΤΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ "GAP"

 

καλη επιτυχια! 8) :wink:

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε spimav σ'ευχαριστω πολυ.ησουν πολυ

κατατοπειστικος.απλα απορω γιατι δεν το χουν ηδη ετοιμο και μας βαζουν σ'αυτη την ταλαιπωρια.anyway...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε spimav σ'ευχαριστω πολυ.ησουν πολυ

κατατοπειστικος.απλα απορω γιατι δεν το χουν ηδη ετοιμο και μας βαζουν σ'αυτη την ταλαιπωρια.anyway...

 

Γιατί πολύ απλά καμία κιθάρα δεν έχει ακριβώς τις ίδιες αποστάσεις για τις τρύπες! Ειδικά οι fender είναι άστα να πάνε!

 

Αν σου τις είχαν έτοιμες θα σε βάζανε σε μεγάλη ταλαιπωρία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3)"μετρας" εξωτερικα το τρυπανι πανω στο σωμα και το μπρατσο και βλεπεις μεχρι που πρεπει να τρυπησεις.

 

 

Όταν ανοίγεις μια καινούργια τρύπα για ξυλόβιδα πάντα τρυπάς τα 3/4 του συνολικού μεγέθους της βίδας ώστε να αφήσεις 1/4 περιθόριο στην βίδα να ανοίξει μόνη της τρύπα για να σφίξει τέλεια :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Επίσης πριν μαρκάρεις για να τρυπήσεις το μανίκι πρέπει να βεβαιωθείς ότι είναι σωστά ευθυγραμμισμένο. Δηλαδή περνάς τις 2 μι χορδές και βεβαιώνεσαι ότι αυτές ισαπέχουν από τα άκρα της ταστιέρας προς το τέλος της. Αν όχι, πρέπει να στρέψεις το μανίκι δεξιά - αριστερά και μετά να σημαδέψεις για το τρύπημα.:wink:

 

 

Τα έχει γράψει εδώ με λεπτομέρεις και ο superfunk

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=330&mode=thread&order=1&thold=0

 

 

EDIT: Καλύτερα η τρύπες που θα ανοίξεις να είναι μικρές παρά μεγαλες. Αν έχεις αμφιβολία για το ποια διάμετρος είναι η κατάλληλη για να τρυπήσεις ξεκίνα με τις μικρότερες, και αν δυσκολεύεται πολύ η βίδα να προχωρήσει, βγάλε την και πέρασε λίγο μεγαλύτερο τρυπάνι (στο ίδιο βάθος)

 

Όπως είπε ο fleamail συνηθίζεται κάτι σαν το 3/4 της διαμέτρου της βίδας. Κι επειδή η βίδα δεν θα είναι 4 αλλά κάποια αμερικάνικη χαζοδιάσταση εκεί κοντά, καλύτερα κάνε πρώτα την 2.5 τρύπα και αν δεν προχωράει έυκολα η βίδα, βάλε το 2.8 ή το 3mm τρυπανάκι στη συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τελική αν πιστεύεις πως δεν θα τα καταφέρεις καλύτερα να την πας σε έναν μάστορα! και να πάρεις μια κιθάρα με 50 ευρώ και να ξεκινήσεις τα πειράματα από εκεί! :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleamail εχω κανει πειραματα του στυλ να "διαλυσω" και να ξανα φτιαξω και την κιθαρα και το μπασο μου αλλα δεν μπηκα ποτε στον κοπο να ανοιξω τισ συγκεκριμενες τρυπες μονος μου.πιστευω οτι θα τα καταφερω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

fleamail εχω κανει πειραματα του στυλ να "διαλυσω" και να ξανα φτιαξω και την κιθαρα και το μπασο μου

 

Δεν εχουν πολυ πλακα αυτα τα πειραματα? :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου