Προς το περιεχόμενο

προβλημα με σεταρισμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανιμωθριε νομιζω οτι ειναι στο "Η φυσικη των εγχορδων" του Σπυριδη.  ;)

 

Για να αλλαξουν οι μηχανικες ιδιοτητες θα πρεπει να ξεπερασουν το κατωφλι της ελαστικης

παραμορφωσεως η να οξειδωθουν. Εστω οτι δεν υπαρχει οξειδωση, η καταπονηση ειναι τοση

ωστε να ξεπερασουν το οριο?

 

Οι ανοξειδωτες με τι υλικο ειναι επενδεδυμενες flatwound, roundwound, semiflat?

Ρωταω διοτι μου φαινεται πολυ παραξενο να εχουν κι αυτες αναλογη φθορα. ???

 

Αφού λοιπόν χαθούν οι ηχητικές ιδιότητες της χορδής,μετά παίρνουν σειρά και οι μηχανικές

Νομιζω οτι η αλλοιωση των μηχανικων ιδιοτητων εχει ως αποτελεσμα την μεταβολη των

ηχητικων.

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βάλε Elixir χριστιανέ μου να βρεις την υγειά σου και θα ξεχνάς να τις αλλάζεις !! Μετά απο εναν ολόκληρο χρόνο θα παίζουν σαν καινούριες .(Καθάριζέ τις που και που και αν δεν σπάσουν μπορεί να κρατήσουν και 2 χρόνια  ;D ;D )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρόνος που αναφέρει ο Superfunk είναι σωστός κατά τη γνώμη μου. Ειδικά αν είσαι σε φάση ηχογράφησης, όπου κι οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές, οι χορδές έχουν φθορά η οποία ακούγεται.

 

Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως "πρέπει" ν'αλλάζονται τόσο συχνά, μιας κι αυτό έχει να κάνει με τις ανάγκες, τις απαιτήσεις και τ'αυτιά του εκάστοτε παίχτη (εννοείται και με τα οικονομικά του..).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι και μια ταλαιπωρία να αλλάζεις χορδές.

Αν παίζεις 2 ώρες τη μέρα δεν είναι και ότι πιο ευχάριστο να αλλάζεις χορδές κάθε 4-5 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρόνος που αναφέρει ο Superfunk είναι σωστός κατά τη γνώμη μου. Ειδικά αν είσαι σε φάση ηχογράφησης, όπου κι οι απαιτήσεις είναι διαφορετικές, οι χορδές έχουν φθορά η οποία ακούγεται.

 

Αυτό δεν σημαίνει φυσικά πως "πρέπει" ν'αλλάζονται τόσο συχνά, μιας κι αυτό έχει να κάνει με τις ανάγκες, τις απαιτήσεις και τ'αυτιά του εκάστοτε παίχτη (εννοείται και με τα οικονομικά του..).

 

Για ηχογράφηση σίγουρα θέλεις καινούριες αλλά προσωπικά θα ήθελα να είναι λίγο παιγμένες ώστε να έχουνε "στρώσει".

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι και μια ταλαιπωρία να αλλάζεις χορδές.

 

Πιθανόν οι περισσότεροι να έχετε...

 

4688507_f260.jpg

 

αλλά όποιος δεν έχει καλό είναι να προμηθευθεί,θα κάνει τη ζωή του πιο εύκολη.

 

Googlάρετε "String Winder".

 

Ο Θωμάς το Ηarley Benton το έχει 1,50 ευρώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο..Χωρίς αυτό το εργαλείο είναι πραγματικός εφιάλτης..

Αλλά και πάλι τρώει κάποιο χρόνο.Εμένα μαζί με κάποια περιποίηση μου παίρνει 10-15 λεπτά.

Και αν έχεις και καμία περίεργη κιθάρα,με περίεργα περάσματα στη γέφυρα ο χρόνος μεγαλώνει.

 

Ο ήχος πάντως είναι αλήθεια οτι μετά απο μερικές ώρες αλλάζει.

 

ps.Φαντάζομαι βέβαι ο superfunk θα αλλάζει σαν το τύπο εδώ..  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Φαντάζομαι βέβαι ο superfunk θα αλλάζει σαν το τύπο εδώ.. 

 

με..χειροκινητο ...ματζαφλαρι....το ΠΟΛΥ 5 με 6  λεπτα (συμπεριλαμβανομενου του χρονου κοπης και αποριψης των παλαιων χορδων...) ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία ρε παιδιά όλα αυτά αλλά ..... κάτι άλλο έχω έναν κολλητό μουσικό (π πάει φέτος για δίπλωμα) κ έχει 1 gibson les paul custom μαι 1 washburn με floyd rose δεν θυμάμαι μοντέλο και οι αρμονικές τ δεν χάνουν καθόλου και τις έχει πάνω από 4 μινο και παίζει κ κάθε ημέρα ένα 2ορο χαλαρά (με ηλεκτρική ) και ρωτάω ο άσχετος γιατί γίνετε αυτό ? είναι θέμα ποιότητας κατασκευής?

όλα είναι σχετικά !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου