Προς το περιεχόμενο

Θέλω μικρό αλλά ποιοτικό combo ενισχυτή !


AXLNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το έγραψα επανελλειμένως το site....

καταγράφω τώρα και τα λόγια του....

 

Fender Super Twin, suggested Gilmour David settings

 

Normal channel – volume 7.5, treble 4.5, middle 5.5, bass 3.5, presence 7, master 4

 

The Fender Super Twin is hated by some and loved by others. The tone is somewhere between a Twin Reverb and the old Bassman heads – dark, creamy and insanely loud. The settings should apply for most Twin/Bassman models with some adjustments. This amp was used for most of my guitar parts on the first Airbag album, Identity. Including the solo on Sounds That I Hear. I think I used a Telecaster and a Boss BD2 for a mild crunch. An Shure SM57 was placed one or two inches off the grill but way off center, creating this very dark, muddy tone.

 

The settings above should apply to most amps, although you might need to tweak them some. The idea or principle is to get a clean tone with a mild bite and natural compression. Solid states and modelling amps will perhaps require a bit more fine tuning. Be careful with the typical bright transistor treble and either switch off any amp simulations or at least use one that is as transparent and clean as possible.

 

I’m sure that by now you are scratching your head and wonder why the hell this should be so complicated. Well, choosing which amp to buy isn’t any harder than deciding on a guitar but the more you are aware of how you’ll be using the amp and having some basic technical knowledge, will help you in getting the best amp for your setup and ultimately the tones you’re looking for.....  κτλ κτλ κτλ.......

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Βλέπω η εξέλιξη της κουβέντας έχει περάσει σε άλλη διάσταση!

 

Εγώ είμαι αυτός που σου πρότεινε τον 5 25! Και σαν απάντηση είπες ότι θα τον ανοίγεις στο 1-2 το πολύ. Δεν αντιλέγω σε κάτι τέτοιο. Αλλά έχεις ιδέα πως ακούγεται στο 1-2? Σε ρωτάει επειδή τυχαίνει να τον έχω τον ενισχυτή και να παίζω ακριβώς την ίδια μουσική.

 

Επίσης ο όγκος που ζητάς δεν πρόκειται να επιτευχθεί με κανέναν ενισχυτή σε εντάσεις δωματίου. Οπότε είναι άσκοπο να ψάχνεις κάποιον που είναι 1w πχ ώστε ανοίγοντάς τον στο 5-6 (λέμε τώρα!!) να πετύχεις αυτό που θες επειδή θα είναι το volume πιο πάνω.

 

Επίσης ο mesa έχει και gain και volume σε κάθε κανάλι οπότε καταλαβαίνεις ότι μπορείς να ανοίξεις το volume τέρμα και να κλείσεις το gain αν αυτός είναι ο σκοπός σου γενικότερα..

 

Τέλος το μέγεθός του και αυτά που προσφέρει δεν τα έχω συναντήσει σε κανένα άλλο ενισχυτή. Η τιμή βέβαια είναι τσουχτερή!

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έγραψα επανελλειμένως το site....

καταγράφω τώρα και τα λόγια του....

 

Fender Super Twin, suggested Gilmour David settings

 

Normal channel – volume 7.5, treble 4.5, middle 5.5, bass 3.5, presence 7, master 4

 

The Fender Super Twin is hated by some and loved by others. The tone is somewhere between a Twin Reverb and the old Bassman heads – dark, creamy and insanely loud. The settings should apply for most Twin/Bassman models with some adjustments. This amp was used for most of my guitar parts on the first Airbag album, Identity. Including the solo on Sounds That I Hear. I think I used a Telecaster and a Boss BD2 for a mild crunch. An Shure SM57 was placed one or two inches off the grill but way off center, creating this very dark, muddy tone.

 

The settings above should apply to most amps, although you might need to tweak them some. The idea or principle is to get a clean tone with a mild bite and natural compression. Solid states and modelling amps will perhaps require a bit more fine tuning. Be careful with the typical bright transistor treble and either switch off any amp simulations or at least use one that is as transparent and clean as possible.

 

I’m sure that by now you are scratching your head and wonder why the hell this should be so complicated. Well, choosing which amp to buy isn’t any harder than deciding on a guitar but the more you are aware of how you’ll be using the amp and having some basic technical knowledge, will help you in getting the best amp for your setup and ultimately the tones you’re looking for.....  κτλ κτλ κτλ.......

 

 

δυστυχως πρεπει να ακονισεις τα ΑΓΓΛΙΚΑ σου ή να ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ περισσοτερο τι ΓΡΑΦΟΥΝ οι αλλοι

 

αν μιλας για αυτο (το λινκ που ΔΕΝ μου εδωσες)

 

http://www.gilmourish.com/?p=3601

 

ΔΕΝ ειναι τα settings του ιδιου  Gilmour ο οποιος μαλλον δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε αυτον τον ενισχυτη αλλα τα προτεινομενα settings του ΣΥΝΤΑΚΤΗ του αρθρου,εχει και για αλλους ενισχυτες...

 

εκτος κι αν εχεις καποια φωτο που να μας δειχνει τον ενισχυτη αυτον ΜΑΖΙ με τον Gimour ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ  ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον είχα δίκιο...

 

1. Δάσκαλος στο gear δεν υπάρχει για τον Superfunk... ο Θεός μόνο και αυτό παίζεται για ένα site που μπορεί να γράψει όποιος γράφει ελληνικά !!!!

 

2. Όποιος άκουσε κέρδισε..... Το θέμα είναι τι κέρδισε;;; Αν το μάθω θα σε ακούω 24 ώρες το 24ωρο.... ότι και αν λες !

 

3. Κλείστε τους ενισχυτές τώρα κάτω από το 2 !!!! ΤΩΡΑ !!!!! Μιλάει ο Superfunk !!!!!

 

RESPECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ απλώς να παρατηρήσω το γεγονός οτι τα περισσότερα "ονόματα" που εμφανίζονται σε μεγάλα βενιουζ και αρένες έχουν τουλάχιστον 2 για να μην πω πολύ παραπάνω ενισχυτές(εκτός από τους backup) σε διαφορετικές εντάσεις/ρυθμίσεις που εξυπηρετούν σε διαφορετικούς ήχους που χρειάζονται για το σετ τους.

 

πηγή μου τα διάφορα rig rundowns κυρίως του premierguitar.

 

Πάντως από προσωπική εμπειρία (τα καημένα τα αυτάκια μου το ξέρουν :P) έχω δει Marshall VBA400 το οποίο δούλευε ΣΤΗΝ ΤΣΙΤΑ για πολλή ώρα να "τινάζει τα πέταλα" και τον Multitone σε 2Χ12 που χρησιμοποιούσα τότε να πασχίζει να τον φτάσει.

Το μηχάνημα ψυχορραγούσε τρίζοντας φρικτά και κάπου εκεί συνειδητοποίησα πως επειδή πάει κάτι μέχρι το 10 δεν σημαίνει πως και η λειτουργία του θα συνεχίσει να είναι απρόσκοπτη.

 

Εντέλει φίλε axlnick, εφόσον η ιδέα μας για τον καλό ήχο κιθάρας είναι απο κοινού παρόμοια, πιστεύω πως ενας ενισχυτής της τάξεως των(εως) 5 λαμπίσιων watt που θα επιλέξει το δικό σου αυτί σε συνδιασμό πάντα με ένα μεγάφωνο 12ιντσο ή 10ιντσο είναι αυτό που χρειάζεσαι. Οτιδήποτε μικρότερο σε μέγεθος νομίζω δεν θα σε ικανοποιήσει.

 

Νομίζω πως συμφωνώ με τον SF στο ότι αυτός ο ήχος-ειτε καθαρός είτε βρώμικος- που όλους λίγο πολυ μας κάνει να γουστάρουμε στην κιθάρα συνοδεύεται αναπόφευκτα και από την ανάλογη(λιγότερη ή περισσότερη) ένταση.

Τουλάχιστον αυτό έχει φανεί στα δικά μου αυτιά με την λιγοστή μου εμπειρία.

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά μάλλον είχα δίκιο...

 

1. Δάσκαλος στο gear δεν υπάρχει για τον Superfunk... ο Θεός μόνο και αυτό παίζεται για ένα site που μπορεί να γράψει όποιος γράφει ελληνικά !!!!

 

2. Όποιος άκουσε κέρδισε..... Το θέμα είναι τι κέρδισε;;; Αν το μάθω θα σε ακούω 24 ώρες το 24ωρο.... ότι και αν λες !

 

3. Κλείστε τους ενισχυτές τώρα κάτω από το 2 !!!! ΤΩΡΑ !!!!! Μιλάει ο Superfunk !!!!!

 

RESPECT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :'(

 

απο ενισχυτες δεν εχω να σου προτεινω κατι,

 

απο ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ αγωγη παντως εχω ακουσει οτι αυτα βοηθανε (στα νευρα,για το ADD απο το οποιο προφανως πασχεις δυστυχως θεραπεια δεν υπαρχει)

 

bromazepam-lexotanil-lexontan-broma-and-freedom-or-benzodiazepines-ben-zoe-dye-az-e-peens.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τον VHT δεν πέρασε και δεν ακούμπησε, αλλά αν διαβάσεις, έγραψα έχοντας το ερώτημα αν τα καθαρά του είναι αντάξια για blues-jazz style

 

Διάβασα το ερώτημα καθώς και την τεκμηριωμένη απάντηση σ' αυτό.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και επειδη το ADD θεριζει και μπορει να μην διαβασες ,οπως δεν διαβασες και για τον VHT ,

σου επαναλαμβανω

 

δυστυχως πρεπει να ακονισεις τα ΑΓΓΛΙΚΑ σου ή να ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ περισσοτερο τι ΓΡΑΦΟΥΝ οι αλλοι

 

αν μιλας για αυτο (το λινκ που ΔΕΝ μου εδωσες)

 

http://www.gilmourish.com/?p=3601

 

ΔΕΝ ειναι τα settings του ιδιου  Gilmour ο οποιος μαλλον δεν εχει χρησιμοποιησει ποτε αυτον τον ενισχυτη αλλα τα προτεινομενα settings του ΣΥΝΤΑΚΤΗ του αρθρου,εχει και για αλλους ενισχυτες...

 

εκτος κι αν εχεις καποια φωτο που να μας δειχνει τον ενισχυτη αυτον ΜΑΖΙ με τον Gimour ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ  Grin

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ JesseJames σε όλα όσα προανέφερες συμφωνώ 100% και επαυξάνω.... !!!!

Όταν έκανα αυτό το θέμα περίμενα κάποιες προτάσεις όπως αυτή που μου έκανες εσύ....

Αντι αυτού το θέμα κατάντησε WHO IS WHO του Superfunk....

Και ΟΚ μπορεί ο καθένας να γράψει ότι θέλει.... Απλώς ας αλλάξουμε τον τίτλο του θέματος σε....

Ο SUPERFUNK και οι υπόλοιποι κοινοί θνητοί...    ή καλύτερα....

ΕΓΩ Ο ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ SUPERFUNK και εσείς οι υπόλοιποι που με ακολουθείτε !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου