Προς το περιεχόμενο

Θέλω μικρό αλλά ποιοτικό combo ενισχυτή !


AXLNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγώ πάντως για να πω την αλήθεια μου δεν έχω καταφέρει να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ ιδανικής έντασης για σπίτι και τόνου που να ακούγεται ικανοποιητικά "πλήρης".

 

Κατέληξα πως οτιδήποτε με λιγότερο από 12" (άντε και 10") είναι πολύ λίγο και τη βγάζω με τον studiotone στο 0.5 ::) και με κανένα guitar rig ή amplitube στα Akg K271 μου

 

edit: αυτές τις μέρες ασχολούμαι (ο κολλητός μου δηλαδή εγώ εποπτεύω  ;D) με ένα DIY attenuator για τους koch μας, studiotone και οι 2 ο ένας head σε 2x12 ο άλλος combo.

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ πάντως για να πω την αλήθεια μου δεν έχω καταφέρει να βρω τη χρυσή τομή μεταξύ ιδανικής έντασης για σπίτι και τόνου που να ακούγεται ικανοποιητικά "πλήρης".

 

ουτε θα την βρεις ποτε γιατι απλα δεν υπαρχει (ειδικα αν θες ΚΑΘΑΡΟ ηχο),ουτε το 1/4 του βαττ δεν θα στο δωσει.

 

για να "γεμισει" ηχο ενας ενισχυτης (δηλ. να ακουγεται δυνατοτερα απο τον...ακουστικο ηχο μιας κιθαρας) με καθαρο ηχο πρεπει αναγκαστικα να ανεβει η ενταση..δυνατοτερα απο τον ακουστικο ηχο της κιθαρας και αρα σε ενοχλητικο επιπεδο για τους ...τριτους... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Πότε είπα εγώ ότι ο Koch δεν έχει καλά καθαρά; Απλώς είπα ότι είναι πολύ πρίμος για τα γούστα μου! :P

 

2. Ο κάθε ενισχυτής έχει ένα μουσικό ύφος-τόνο. Αυτόν για να τον αποδώσει τα μάλα θέλει volume 6-7++++

 

3. Πολλοί μα πολλοί κιθαρίστες παίζουν με τον ενισχυτή τσίτα. Μπορεί όχι στο τέρμα αλλά σε καμμία περίπτωση στο 2-3. Μπορεί να μην έπαιξα σε 600.000 live αλλά μετά από 25 χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα κάτι πήρε το αυτί μου !

 

4. Αν θέλει κάποιος πραγματικά μα πραγματικά να μου απαντήσει το ερώτημα θέλω να πιστεύω ότι είναι σαφές... Μικρός σε μέγεθος και σε ισχύ αλλά συνάμα και ποιοτικός λαμπάτος ενισχυτής για blues-jazz.... Ποιος;;;;

 

5. Και εγώ μικρός έπαιζα ηλεκτρικό μαντολίνο αλλά δεν έκανα και έτσι.... ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Ο κάθε ενισχυτής έχει ένα μουσικό ύφος-τόνο. Αυτόν για να τον αποδώσει τα μάλα θέλει volume 6-7++++

 

Αυτη ειναι η αποψη ΣΟΥ,και μια χαρα κανεις και την εχεις,δεν σημαινει βεβαια αυτο οτι ειναι και σωστη...εκτος κι αν θεωρεις καλο ηχο τον ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ηχο...

 

3. Πολλοί μα πολλοί κιθαρίστες παίζουν με τον ενισχυτή τσίτα. Μπορεί όχι στο τέρμα αλλά σε καμμία περίπτωση στο 2-3. Μπορεί να μην έπαιξα σε 600.000 live αλλά μετά από 25 χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα κάτι πήρε το αυτί μου !

 

ε καλα τουλαχιστον ΜΙΑ περιπτωση υπαρχει... ;D

 

φωτο απο τον ενισχυτη του Peter Buck των REM στο ΠΑΝΑΘΗΝΑϊΚΟ ΣΤΑΔΙΟ (σκηνη μηκους 40 μετρων και 75000 ατομα ακροατηριο... ;D)

 

2425416613_908f3e8844.jpg

 

ελα και μια ακομη..

 

631866790536844c77e5774c616fbb6e0cf5dc8c745c54c3e946358b.jpg

 

φωτο απο τον ενισχυτη του κιθαριστα της Shakira στο OLYMΠIΑKΟ ΣΤΑΔΙΟ (σκηνη μηκους 60 μετρων και 65000 ατομα ακροατηριο... (δεν φαινεται πολυ καθαρα αλλα o 22 watt DR  ηταν στο 3)

 

4. Αν θέλει κάποιος πραγματικά μα πραγματικά να μου απαντήσει το ερώτημα θέλω να πιστεύω ότι είναι σαφές... Μικρός σε μέγεθος και σε ισχύ αλλά συνάμα και ποιοτικός λαμπάτος ενισχυτής για blues-jazz.... Ποιος;;;;

 

δεν προσεχεις και τι σου γραφουμε κι ολας.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και η πρόθεση δεν είναι να απαντηθεί το ερώτημα αλλά και επειδή οι αντιπαραθέσεις δεν είναι άσχημες... ας δούμε και κάτι άλλο.... JIMI HENDRIX - MONTEREY - 250.000 άτομα θεατές...

Φωτό από τον Marshall του !!!!

marshall_hendrix_monterey.jpeg.b393900ca0058f072adcf12bf624619e.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με υποτυπωδες PA,ανυπαρκτα μονιτορ,και 40 χρονια ΠΡΙΝ.....αλλαξανε οι εποχες αρχηγε μου....αλλαξανε....Time to visit 2012.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσέχω πολύ καλά το τι γράφεται.... και το τι γράφετε...

Απλά οι απαντήσεις δεν με καλύπτουν σε ορισμένες των περιπτώσεων...

 

Και κάτι άλλο που σήμερα έμαθα... όλοι οι ενισχυτές τάξης Α πάνω από το 5 παραμορφώνουν!

 

Και εγώ που νόμιζα ότι το volume είναι για να ανεβάζει την ένταση !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες και πως καταφερνουν να ανοιγουν (γυρω στο 3 με 4 γιατι και εκει ειναι ΠΟΛΥ δυνατα) τα νεα αγορια  ;D τους ενισχυτες τους (πηγαινε στο 14.00 και μετα)

 

 

Και κάτι άλλο που σήμερα έμαθα... όλοι οι ενισχυτές τάξης Α πάνω από το 5 παραμορφώνουν!

 

Και εγώ που νόμιζα ότι το volume είναι για να ανεβάζει την ένταση !!!!!

 

ενισχυτες ταξης Α ειναι μονο οι μικροι 5αρηδες single end ενισχυτες ,ολοι οι αλλοι ειναι...κοντα στην ταξη Α

 

ΟΛΟΙ οι μικροι ενισχυτες (εως 30 βαττ) μετα απο καποιο επιπεδο εντασης οντως κομπρεσσαρουν και παραμορφωνουν και δεν ανεβαζουν παραπανω  ενταση,δεν ειναι αναγκη να ειναι τυπου  ταξης Α.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το ομολογώ είμαι οπισθοδρομικός... είναι το πρόβλημά μου...

αλλά και ο έρμος ο Gilmour εν έτη 2011 με υποτυπώδη ΡΑ (που να τα βρει ο άμοιρος χρήματα) ας δούμε τα σεταρίσματά του...

ΣΗΜ: Σίγουρα η Shakira ήθελε να ακούγεται ο κιθαρίστας της;;;;  :) :) :) :) :)

fendertwin_gilmour_settings.jpg.97c7318d5a78c365621ca9d969b7ae7f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι πανκηδες τα ιδια κανουν.. ;D ,1.14 και περα...

 

 

επιμενεις χωρις να γνωριζεις...μηπως εισαι Ελλην? ;D  

 

ο Gilmour απο ποτε παιζει με...super twin ???

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου