Προς το περιεχόμενο

Θέλω μικρό αλλά ποιοτικό combo ενισχυτή !


AXLNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μπερδευτεί! Δεν μπορώ να κατανοήσω το ζητούμενό σου Axlnick.

 

Ο Studiotone που έχεις, και έχω κι εγώ, έχει φανταστικό καθαρό κανάλι. Μάλιστα με τέλε παίζει ωραιότατα κάπου στο 1,5 με 2. Στο καθαρό κανάλι πάντα, γιατί στο βρόμικο κανάλι το 2 είναι δυνατά για διαμέρισμα. Και εκεί όμως αν χαμηλώσεις το gain κάπου στο 4, πετυχαίνεις ωραιότατους ήχους καθαρού που ίσα-ίσα κάνει break-up.

 

Μήπως έχεις τον XL (40W); Θα μου ήταν κάπως πιο κατανοητό.

 

Και πάλι όμως, αυτό που σε περιορίζει είναι η ένταση που επιτρέπεται στι διαμέρισμα και όχι ο ενισχυτής. Ακόμη και τα 4W του Vox AC4TV (που επίσης έχω και που παίζει πολύ πολύ ωραία με τέλε) δεν μπορείς να τα ανοίξεις πάνω από το 2-3, είναι πολύ δυνατά.

 

Τα καλά καθαρά δεν απαιτούν μεγάλη ένταση. Αν έλεγες ότι θες άρπαγμα από την τελική λυχνία να το καταλάβω, αλλά τα καθαρά βγαίνουν ωραιότατα με χαμηλά το master volume.

 

Τέλος θεωρώ υπερβολή κάποιες προτάσεις για 12άρι ηχείο, ιδίως όταν μιλάμε για καθαρούς και crunch ήχους σε διαμέρισμα! Ο Fender Princeton ας πούμε με το 10άρι του ακούγεται τέλεια και συγκαταλέγεται στα rig παιχταράδων. Είναι όμως 15W, άρα ακόμη κι αυτός στο διαμέρισμα θα παίζει μέχρι το 2 max.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Αν τον ανεβάσεις πολύ βγάζει ρόκ ήχους; acdc , clapton κτλ ή παραμένει καθαρός;

 

με διπλους μετα το 3 βρωμιζει και με μονους μετα το 4,5...το ζητημα ειναι οτι δεν υπαρχει περιπτωση οταν παιζεις με .... αλλους ανθρωπους να σε αφησουν να παιξεις σε τετοιες εντασεις (εκτος κι αν παιζεις σε παρα πολυ μεγαλη σκηνη,αλλα και παλι θα ενοχλεις το stage balance οποτε θα τα ακουσεις απο τον ηχοληπτη....)

 

Μονο σε studio (με εσενα ...εξω απο το χωρο τους ενισχυτη) μπορεις να τον τερματισεις με...ασφαλεια... ;)

 

Και κατι ακομα: οπως δεν πρεπει να ξεχναμε οτι ο ...διπλασιασμος των watt ανεβαζει την ΕΝΤΑΣΗ του ενισχυτη μονο κατα 3 db,δεν πρεπει να ξεχναμε οτι και η διχοτομηση των watt κατεβαζει την ενταση ενος ενισχυτη μονο κατα 3 db...

 

Eτσι ενας ενισχυτης 50 watt ειναι μονο κατα 3 db πιο...δυνατος απο εναν 25 watt  & ενας ενισχυτης 25watt μονο κατα 3 db...σιγανοτερος απο εναν 50 watt...

 

Εχεσθην η φορας εις το αλωνιον δηλ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα o καλύτερος για τα λεφτά του στην πιάτσα , για Blues , Rock , Jazz κλπ  ;)

 

http://www.the-valve.com/105_combo.html

 

Carl Verheyen - Bimbo 5 watt tube amp - Tube amp combo plexy tone

 

 

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3) Ψαξε λιγο στο site του Dr.Z Amps (δε ξερω αν βγαζει καποιον combo)

 

Τα watt ειναι σαν την ιπποδυναμη.Να εχεις κ ας ειναι αχρειαστα.Μπορει καποια στιγμη να θες κ να μην εχεις....Δε σου λεω να παρεις 60 η 100 αλλα στα 20 νομιζω εισαι μια χαρα.

 

Aφ'ενός είπε ότι έχει ήδη δυο ενισχυτές, και αφ'ετέρου είναι τεράστιο λάθος (και εξαιρετικά συνηθισμένο) αυτό με τα βατ και την ιπποδύναμη. Η αγορά υπαγορεύεται από τις εκάστοτε ανάγκες και την απόδοση στις εντάσεις που θα χρειαζόμαστε. Για τον Dr. Z: τα κόμπο του ήταν ανέκαθεν και τα γνωστότερα σχέδιά του...

 

Όσο για την συνηθισμένη it's-too-loud προπαγάνδα (για τη σκηνή), ας ξαναπούμε για εκατομμυριοστή φορά πως είναι μεγάλο λάθος και πανεύκολη παγίδα να γενικεύουμε, και πως μπαίνουν και άλλοι παράγοντες στην εξίσωση, με πρωτεύοντα το αν θα θέλουμε τον ενισχυτή καθαρό ή όχι και σε ποια ένταση, ακολουθούμενου από άλλους όπως η τονική του συμπεριφορά στην ένταση αυτή, αν θα υπάρχει PA, το πώς είναι ο εκάστοτε χώρος, αν είναι κόμπο ή θα έχει καμπίνα (και ποια) κλπ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν έχω τον 40άρι αλλά τον μικρό Koch Studiotone

2. Άν τον ανοίξω στο 3 δεν στέκεται κανένας στην πολυκατοικία με gain στο 2.

3. Τα καθαρά του είναι πολύ καλά όχι όμως για tele... είναι πάρα πολύ πρίμος ενισχυτής.

4. Με ενδιαφέρουν τα λίγα watt αλλά και το μικρό μέγεθος.

5. Για τον Egnater δεν το συζητάω... είναι 50άρης και ακόμη στη ρύθμιση των 10w σπάει τζάμια πάνω από το 4-5.

6. Οι απαιτήσεις μου για jazz blues σε διάφορες ρυθμίσεις όπως equalizer κτλ δεν με ενδιαφέρουν...

7. Στην καλύτερη περίπτωση να έχει και ένα reverb

8. Στην χειρότερη δεν θα με πείραζε να έχει μόνο volume... άντε και tone!

9. Δεν ξέρω κανέναν ποιοτικό ενισχυτή που να αποδίδει τα μέγιστα με το volume στο 1. (λάμπα εννοείται)

10. Είναι πολλά αυτά που ζητάω;;;

 

Σίγουρα όχι όμως το εμπόριο μάλλον δεν έχει προβλέψει για έναν τέτοιο ενισχυτή ή τουλάχιστον με κάποια σχετική ποικιλία...

 

Από τις απόψεις σας πάντως πηγαίνω κάπου σε Marshall 1 watt - Blackstar 5HR - Pignose !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πως μπαίνουν και άλλοι παράγοντες στην εξίσωση,

 

Δεν ξερω για..παραγοντες και διαιτητες   αγαπητε μου αλλά σιγουρα ξερω οτι οταν παιζεις

μουσικη το σημαντικοτερο για να υπαρχει ενα καλο αποτελεσμα ειναι  να μπορουν να παιξουν και οι...αλλοι μαζι σου,χωρις να εισαι το μοναδικο οργανο που ακουγεται πανω στο παλκο,χωρις να ταλαιπωρεις το κοινο,και χωρις να φερνεις τον ηχοληπτη στα προθυρα της αυτοκτονιας.

 

Στο 99% των περιπτωσεων,ειδικα στη σημερινη εποχη και για τους χωρους που το 99% των μελων του ΝΟΙΖ παιζουν, αυτο σημαινει ΛΟΓΙΚΕΣ εντασεις.

 

Μπορουν βεβαια να μας πουνε και αλλα μελη του φορουμ που εχουν πειρα απο ζωντανες εμφανισεις αλλα τουλαχιστον εγω (με πανω απο 600 live στο...ζωναρι μου ως παικτης και παρα πολλα ως guitar tech,ακομα και σε ...σταδια.. ) ποτε δεν εχω πετυχει..τερματισμενο (ή υπερβολικα δυνατα ) ενισχυτη πανω στη σκηνη (εκτος κι αν παιζουν iso-cabs).

Οι ενισχυτες φυσικα και ειναι δυνατα,αλλα οσο χρειαζεται,οχι οσο....παει...

 

Τα καθαρά του είναι πολύ καλά όχι όμως για tele... είναι πάρα πολύ πρίμος ενισχυτής.

 

Περιεργο, ο δικος μου εiχε υπεροχα καθαρα με tele .

 

9. Δεν ξέρω κανέναν ποιοτικό ενισχυτή που να αποδίδει τα μέγιστα με το volume στο 1. (λάμπα εννοείται)

 

ο δικος μου σκιζει (αλλα και παλι ειναι πολυ δυνατα για το μεσο σπιτι),ο KOCH οντως στο "1" δεν βγαζει ηχο,ειναι υπερβολικα σιγα.

 

δοκιμασε μια 12ΑΥ7 στην V1 μηπως και μπορεσεις να τον ανοιξεις στο "2"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου