Προς το περιεχόμενο

Θέλω μικρό αλλά ποιοτικό combo ενισχυτή !


AXLNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με υποτυπωδες PA,ανυπαρκτα μονιτορ,και 40 χρονια ΠΡΙΝ.....αλλαξανε οι εποχες αρχηγε μου....αλλαξανε....Time to visit 2012.... ;D

 

...και να προσποιηθείς ότι οποιοσδήποτε παίζει επί σκηνής (είτε αρένας, είτε κλαμπ) σήμερα με ενισχυτή άνω των 20-30 βατ (και πόσο μάλλον με καμπίνα) απλά δεν υπάρχει.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 81
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και τα settings του επίσης πτωχού και παρωχημένου John Mayer εν έτη 2012... Που λεφτά για ΡΑ;;;

Α ρε John κρίμα που δεν μπήκες στο 2012 και έμεινες και εσύ στα sixties !!!

JM_Sig_Two-Rock_Settings.thumb.jpg.951cda5a8b1a0cebbedb3f72d00bc800.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα settings του επίσης πτωχού και παρωχημένου John Mayer εν έτη 2012... Που λεφτά για ΡΑ;;;

Α ρε John κρίμα που δεν μπήκες στο 2012 και έμεινες και εσύ στα sixties !!!

 

με soundscreens & iso cabs....

 

συνεχιζεις και επιμενεις... ;D

...και να προσποιηθείς ότι οποιοσδήποτε παίζει επί σκηνής σήμερα με ενισχυτή άνω των 20-30 βατ (και πόσο μάλλον με καμπίνα) απλά δεν υπάρχει.

 

ειπα κατι τετοιο? ???

 

ισα ισα και οι ΜΕΓΑΛΟΙ ενισχυτες  και οι καμπινες εχουν ,ειδικα για καποια ειδη μουσικης,απολυτη θεση στις σκηνες απλα δεν ειναι αναγκη να παιζουν στο τερμα.....

(εκτος και αν παιζουν soundscreens & iso cabs)

 

Βεβαια ολα αυτα ειναι καθαρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ για την Ελλαδα μια και ΠΟΥ θα ανοιξεις 100αρη Marshall με 4Χ12 καμπινα & Twin Reverb  στο τερμα ?

 

Στο ΑΝ ή στο Παραφωνο? ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που λέτε αγαητοί έμαθα πολλά και σπουδαία πράγματα...

 

1. Super twin o Gilmour δεν παίζει ποτέ μα ποτέ... απλά αποτελεί έναν από τους πάγιους on stage ενισχυτές του τα τελευταία 20-25 χρόνια (παραθέτω το Gilmourish site - το πιο ολοκληρωμένο για τον εξοπλισμό του)

 

2. Ενισχυτής class A δεν υπάρχει πάνω από 5 watt δεν υπάρχει... Απλώς οι μεγαλύτεροι πλησιάζουν... Προφανώς δηλαδή οι Koch , Mesa Boogie, Two Rocks κτλ, κτλ άνω των 15 watt αντι να γράψουν στα spec τους τάξη Α/Β , λένε δεν γράφουμε Α να ξεμπερδέψουμε και να είμαστε και καβάλα στο άλογο;;;

 

3. Είμαι Έλλην διότι ψάχνω να βρω έναν μικρό και ποιοτικό ενισχυτή και αντί να μου δώσουν μια απάντηση του στυλ ΑΥΤΟΣ θα πρέπει να μάθω ότι ο Χ έχει κάνει 600.000 live ενώ ο Y έπαιξε μπροστά σε 2.000.000 κόσμο με το volume του ενισχυτή του στο 0,5 και όλοι έστησαν αυτί για να τον ακούσουν...

 

4. Ο κιθαρίστας της Shakira που αποτελεί και το μέτρο για κάθε επίδοξο κιθαρίστα, παίζει στο 2-3 volume μετά από διαταγή της ίδιας της Shakira που στο i-pod της ακούει CLAPTON-HENDRIX-GALLAGHER-GILMOUR-BLACKMOORE κτλ.

Η δε Shakira μετά το show δήλωσε ότι έπαθε ρήξη τυμπάνου στο solo του Wild Thing !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Gilmour απο οσο ξερω ειναι γνωστος για τη χρηση HIWATT ενισχυτων και καμπινων WEM .Τωρα αν παιζει και με super twin δεν ξερω,ενα απευθειας λινκ για να μη ψαχνουμε θα βοηθουσε.

 

τωρα ολα τα αλλα οντως καλα εκανες και τα εμαθες (εστω και ΠΑΡΑΦΡΑΖΟΝΤΑΣ και ΑΓΝΟΩΝΤΑΣ τα περισσοτερα απο οσα σου εγραψα). ;)

 

Σε χαιρετω ομως τωρα γιατι αρκετα ασχοληθηκα μαζι σου.

 

Καλη σου νυχτα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια είδηση που μόλις ήρθε στα δημιογραφικά γραφεία του Noiz...

 

Όλοι οι κατασκευαστές amplifiers ανά τον κόσμο και ειδικά οι boutique κατασκευαστές καταργούν ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ στο volume όλα τα νούμερα από το 3 και μετά.... Αφού βρε αδερφέ δεν τα χρησιμοποιεί κανείς... εμείς γιατί να παιδευόμαστε... ήταν η δήλωση τους. Οι πιο πολλοί σβήνουν με μαύρο spray τα νούμερα ενώ παράλληλα τοποθετούν ειδικό κόφτη.

Αρκετές πάντως παράνομες εταιρείες στο διαδίκτυο δηλώνουν πως είναι έτοιμες να "σπάσουν" τους κόφτες τουλάχιστον μέχρι το 5 ανακουφίζοντας χιλιάδες κιθαροπαίχτουρες ανά τον κόσμο !!!

Στην Marshall ήδη μετά τον θάνατο του ιδρυτή της, οι υπάλληλοι της εταιρείας κατεβαίνουν σε απεργία ζητώντας αποζημιώσεις εκατομμυρίων ευρώ για εργατοώρες που σπαταλήθηκαν τόσα χρόνια για να ανεβαζουν το volume μέχρι το 10 εκώ κανένας κιθαρίστας στην ουσία δεν το χρησιμοποιούσε !!!! :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεμπερδεύουμε λοιπόν με αυτό μια και καλή... και όχι με "καληνύχτα αρκετά ασχολήθηκα μαζί σου..."

 

Το site.... http://www.gilmourish.com/  (έχει συμμετάσχει και αδειοδοτήσει την λειτουργία του ο ίδιος ο David Gilmour δωρίζοντας εικόνες και παραθέτοντας συνεντεύξεις)

 

Αγαπητέ Superfunk πραγματικά δεν έχω τίποτα μαζί σου.... σε διαβάζω ανελειπώς για χρόνια... και οι απόψεις σου τις περισσότερες φορές με συνεπαίρνουν σε ορισμένα θέματα... Απλώς απεχθάνομαι αυτό το ύφος που μερικές φορές μου θυμίζει το.... εγώ από πάνω και εσείς όλοι απλά ακούτε....

Άλλωστε όπως λένε και οι κανονισμοί του NOIZ ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον απευθύνεσαι... μπορεί απέναντι σου να είναι ο μικρος μαθητής σου αλλά μπορεί να είναι και ο μεγάλος δάσκαλός σου !!!!

Να' σαι καλά !!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα που λέτε αγαητοί έμαθα πολλά και σπουδαία πράγματα...

 

Εμένα μου φαίνεται - ειλικρινά - πολύ παράδοξο που κάποιος με 25 χρόνια εμπειρίας και τόσα ακούσματα και τόσα βιώματα και ΤΟΣΟ σίγουρος για τη γνώμη του δεν γνωρίζει ήδη και ποιος είναι καλός μικρός ενισχυτή, και ποιός είναι καλός μέτριος, και ποιός έιναι καλός μέτριος με γάλα, και καλός μεγάλος...

 

Η πρότασή μου είναι ο VHT Special 6 (στον είπαν ήδη αλλά φαίνεται πως πέρασε και δεν ακούμπησε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου δεν φτάνει σε αυτό το κομμάτι γιατί απλώς μέχρι σήμερα δεν είχα τέτοια ανάγκη.... και επομένως ποτέ δεν το έψαξα... Όσο για τον VHT δεν πέρασε και δεν ακούμπησε, αλλά αν διαβάσεις, έγραψα έχοντας το ερώτημα αν τα καθαρά του είναι αντάξια για blues-jazz style μιας και η εμπειρία μου με έναν pitbull μου λέει ότι δεν πρόκειται για τον ενισχυτή που τον αγοράζεις για τα καθαρά του, αν μη τι άλλο !!!! Μπορεί όμως και να κάνω λάθος για το μοντέλο που αναφέρεις !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Superfunk πραγματικά δεν έχω τίποτα μαζί σου.... σε διαβάζω ανελειπώς για χρόνια... και οι απόψεις σου τις περισσότερες φορές με συνεπαίρνουν σε ορισμένα θέματα... Απλώς απεχθάνομαι αυτό το ύφος που μερικές φορές μου θυμίζει το.... εγώ από πάνω και εσείς όλοι απλά ακούτε....

Άλλωστε όπως λένε και οι κανονισμοί του NOIZ ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον απευθύνεσαι... μπορεί απέναντι σου να είναι ο μικρος μαθητής σου αλλά μπορεί να είναι και ο μεγάλος δάσκαλός σου !!!!

Να' σαι καλά !!!!!

 

τοτε ξαναδιαβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ αυτα που  εγραψα,δασκαλος μου στο gear δεν υπαρχει, μονο ο Ομπι Ουαν....ΙΣΩΣ εχει κατι να μου πει... ;D

 

 

. εγώ από πάνω και εσείς όλοι απλά ακούτε....

 

οσοι ακουσαν κερδισαν τεκνον μου.... ;D

 

Το site.... http://www.gilmourish.com/   (έχει συμμετάσχει και αδειοδοτήσει την λειτουργία του ο ίδιος ο David Gilmour δωρίζοντας εικόνες και παραθέτοντας συνεντεύξεις)

 

 

 

μονο HIWATT & WEM βλέπω στους ενισχυτες

 

Hiwatt amps & WEM cabinets

Yamaha RA-200

Leslies, Doppolas and Rovers

Alembic F-2B preamp

 

δωσε ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ λινκ που να λεει για super twin (οχι επειδη το αμφισβητω αλλα για να μαθαινουμε ...)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου