Προς το περιεχόμενο

Ποια εταιρεία μουσικών οργάνων θα διοικούσατε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω θα πηγαινα στη Gibson,μονο και μονο για να κανω το σημειο στο μανικι κοντα στο headstock λιγο πιο ανθεκτικο!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα διαλεγα αυτη που θα μπορουσε να δωσει θεσεις εργασιας σε ολους τους ανεργους φιλους και συγγενεις μου...

 

Κατα τα αλλα,αγαπω τη fender αλλα θα διαλεγα τη gibson γιατι εχει (φυσικα κατα τη γνωμη μου) τα περισσοτερα θεματα προς διορθωση σε πολλους τομεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δέλεαρ να πω "Gibson" είναι πολύ μεγάλο - θα διπλασίαζα τα μηνιάτικα στο section των ακουστικών και θα υπεξαιρούσα την πιο ξεδιάντροπη J200. Ας έκαναν ότι ήθελαν μετά.  ;D ;D

 

Κάπου μεταξύ Hiwatt και Guild θα έριχνα το τεράστιο κεφάλαιο μου. Κοινός τόπος μεταξύ των περιπτώσεων; Έχουν και οι δύο prestige και αναγνωρισιμότητα αλλά με εμένα στο τιμόνι θα είχαν τα φόντα για να πάρουν μεγαλύτερο κομμάτι της αγοραστικής πίτας.  :P :P 8) ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την Korg πριν 15 χρόνια όταν φτιάχνανε οργανάρες και επένδυαν σε νέες τεχνολογίες όπως η physical modelling όχι σε αυτό το χάλι που είναι τώρα...

 

Και όχι να την διοικώ ούτε καν στο ΔΣ να ήμουν.... ξέρεις τι σήμαινε στα 90's business management στη Ιαπωνία?... 19 ώρες δουλειά + βάλε φορητή τουαλέτα και ύπνο σε υπνοθάλαμο κ σάκε (αλλά φτιάχνανε οργανάρες οι π@τηδες τους παραδέχομαι!)

 

πιο πολύ δοκιμαστής οργάνων θα ήταν η dream job, όχι διοίκηση.... η διοίκηση έχει άλλα νταραβέρια δεν είναι αυτό που φαίνεται.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ, πάλι, δε θα ψηνόμουν τόσο για εταιρεία μουσικών οργάνων όσο για εταιρεία με πεταλάκια,εφέ κτλ τύπου EHX.

Πιστεύω, πως σε μια τέτοιου τύπου εταιρεία, τα περιθώρια έρευνας και καινοτομίας είναι μεγαλύτερα.  8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα ήθελα να διοικούσα καμμία.

 

Εταιρείες τέτοιου βεληνεκούς έχουν τις ίδιες ευθύνες όπως μια γνωστή φίρμα καλλυντικών ή σαμπουάν...

 

Aκούγοντας την ερώτηση, φανταζόμαστε τους ευατούς μας CEO στην fender ή στην gibson, να περιτρυγιριζόμαστε από εκατοντάδες κιθάρες, ενισχυτές και εξοπλισμό, να παίζουμε όλη μέρα 100 διαφορετικές κιθάρες και γενικά να έχουμε ότι θέλουμε στη διάθεσή μας.

 

Η πραγματικότητα μάλλον είναι πιο προσγειωμένη..ένας CEO σε μια τέτοια εταιρεία δεν θα έχει καθόλου χρόνο, θα έχει άπειρες ευθύνες και θα πρέπει να επιβλέπει-συντονίζει τα άπειρα υπο-departments της εταιρείας και γενικά θα παίζει τόση κιθάρα όση θα μπορεί να παίξει και ο CEO της Johnson&Johnson...

 

Εγώ θα διάλεγα τη Gibson.

Σηκώνει τόσες βελτιώσεις το προϊόν της και έχει βγάλει τόσες βλακείες - πέρα από τις ιστορίες που έχει κάνει με τα κσύλα - που έχει τρελά περιθώρια βελτίωσης...

 

Μπορεί να ξενίζουμε από κάποια νέα προϊόντα και επιλογές της Gibson, αλλά δεν νομίζω ότι πρέπει να βλέπουμε τα πράγματα μόνο από τη δική μας σκοπιά.

 

Εταιρείες σαν την Gibson είναι Brand εταιρείες που έχουν να κάνουν με πολλά, πολλά λεφτά. Δεν μπορούμε να κρίνουμε τις επιλογές της από την ψωροκώσταινα ή οπουδήποτε αλλού. Και εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου αισθητικά οι νέες Gibson Les Paul studio, όπως δεν μου άρεσαν αισθητικά οι Raw Power, η Dusk Tiger και άλλες. Στην αμερική όμως, οι έφηβοι κιθαρίστες αγοράζουν Gibson για πλάκα, επομένως κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μας οι υπεύθυνοι, αφού μιλάμε για εταιρείες που διακινούν εκατομύρια δολλάρια. Τέτοια διαφημιστικά κολπάκια ή τυχον περίεργα χρωματα μπορεί εμάς να απωθούν, αλλά ένα μέρος της μουσικού κοινού της αμερικής να τσιμπάει. Ας μην υποτιμάμε έτσι εύκολα τις επιλογές ανθρώπων που δουλεύουν σε τέτοιους κολλοσούς, όπου δεν πέφτει καρφίτσα κατω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ Lord_Goumis:

 

Μωρέ καμία αντίρρηση, αλλά μήπως να μη το πάρουμε και τόσο "βαριά" το θέμα;

Άντε να στο κάνω πιο απλό: Ποιάς φίρμας τσάμπα (ή σχεδόν τσάμπα) gear θα σε ενδιέφερε πιο πολύ; ;D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Εταιρείες σαν την Gibson είναι Brand εταιρείες που έχουν να κάνουν με πολλά, πολλά λεφτά. Δεν μπορούμε να κρίνουμε τις επιλογές της από την ψωροκώσταινα ή οπουδήποτε αλλού. Και εμένα δεν μου άρεσαν καθόλου αισθητικά οι νέες Gibson Les Paul studio, όπως δεν μου άρεσαν αισθητικά οι Raw Power, η Dusk Tiger και άλλες. Στην αμερική όμως, οι έφηβοι κιθαρίστες αγοράζουν Gibson για πλάκα, επομένως κάτι παραπάνω θα ξέρουν από μας οι υπεύθυνοι, αφού μιλάμε για εταιρείες που διακινούν εκατομύρια δολλάρια. Τέτοια διαφημιστικά κολπάκια ή τυχον περίεργα χρωματα μπορεί εμάς να απωθούν, αλλά ένα μέρος της μουσικού κοινού της αμερικής να τσιμπάει. Ας μην υποτιμάμε έτσι εύκολα τις επιλογές ανθρώπων που δουλεύουν σε τέτοιους κολλοσούς, όπου δεν πέφτει καρφίτσα κατω...

 

μήπως όμως με αυτό από μια πλευρά υποτιμάει τους ίδιους στο να επενδύουν στον άπειρο πιτσιρικά που είναι και το πιο εύκολο εκμεταλλεύσιμου είδος(γυναίκες και παιδιά No1) και να μένει πίσω η εξέλιξη όσο αφορά της ανάγκες του ειδικού και επαγγελματία που αυτό βοηθάει της ανάγκες της μουσικής και όχι του μαζικού εμπορίου;εκτός και αν το λες ειρωνικά τότε συγνώμη. (φιλικά  και χωρίς να έχω ιδιαίτερη ενημέρωση για την εταιρία φυσικά αλλά με βάση αυτό που είπες και όχι να στην πω αλλά να σε πονηρέψω)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μήπως όμως με αυτό από μια πλευρά υποτιμάει τους ίδιους στο να επενδύουν στον άπειρο πιτσιρικά που είναι και το πιο εύκολο εκμεταλλεύσιμου είδος(γυναίκες και παιδιά No1) και να μένει πίσω η εξέλιξη όσο αφορά της ανάγκες του ειδικού και επαγγελματία που αυτό βοηθάει της ανάγκες της μουσικής και όχι του μαζικού εμπορίου;εκτός και αν το λες ειρωνικά τότε συγνώμη. (φιλικά  και χωρίς να έχω ιδιαίτερη ενημέρωση για την εταιρία φυσικά αλλά με βάση αυτό που είπες και όχι να στην πω αλλά να σε πονηρέψω)

 

 

Τέτοιου βεληνεκούς εταιρείες προσπαθούν να κάνουν ανοίγματα σε όσο πιο πολλά μέτωπα μπορούν. Το marketing δεν περιορίζεται μόνο στα μικρά παιδιά, αλλά και στα ''μεγάλα'' παιδιά (βλ. διάφορα signature μοντέλα, re-issue κ.τ.λ.). Δεν νομίζω πάντως ότι εις βάρους του marketing ρίχνουν την ηχητική ποιότητα των οργάνων, αφού όσο προχωράει η τεχνολογία μου φάίνεται πιο λογικό να κατασκευάζονται καλύτερα όργανα, και απόδειξη αποτελεί και το ότι τα εξ'ανατολής μουσικά όργανα (Κίνα, Κορέα κ.τ.λ.) την σήμερον ημέραν πολλές φορές κοιτάν στα ίσια τα όργανα που κατασκευάζονται στην Αμερική.

 

@ Lord_Goumis:

 

Μωρέ καμία αντίρρηση, αλλά μήπως να μη το πάρουμε και τόσο "βαριά" το θέμα;

Άντε να στο κάνω πιο απλό: Ποιάς φίρμας τσάμπα (ή σχεδόν τσάμπα) gear θα σε ενδιέφερε πιο πολύ; ;D

 

Εμένα το χόμπυ μου είναι να.... βαράω την Λα  ;D με μια μπάντα, κρατώντας είτε μια Fender είτε μια Gibson... Αν χωνόμουνα πιο ''βαθειά'' σε όλο αυτό, καταρχάς θα έπαυε να είναι χόμπυ και θα έχανε την ''μαγεία'' του... Πάντως θα προτιμούσα αυτές τις φίρμες παρά κάποιες μεταλλάδικες (χωρίς να σημαίνει ότι δεν μ'αρέσει το μέταλ) ή κάποιες φίρμες που εξειδικεύονται σε κατασκευές οργάνων  ultra-session-άδων...  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου