Προς το περιεχόμενο

Πως θα αποφύγω τον θόρυβο σε High Gain καταστάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάνε υπομονή,μάζεψε σιγά-σιγά λεφτά και αγόρασε αυτό που θα το κρατήσεις για μια ζωή,γιατί είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί. (ή το απλό το decimator)

 

gstring-422be611dd869e921b08dcf3deb6973c.jpg.58743dabb65fb205dbfcf3120c814ce3.jpg

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Όσο περνάνε τα χρόνια τόσο με λιγότερο gain θα παίζεις...ειδικά αν στη μπάντα υπάρχει και 2η κιθάρα κόβεις κι άλλο...ο συνδιασμός των 2 κιθάρων που δεν είναι τιγκαρισμένες στο γκάζι δίνει πολύ όγκο και διαύγεια στον συνολικό ήχο της μπάντας! Πάντως εγώ με noiz gate και sustain δεν είχα ποτέ θέμα...γενικότερα στις ρυθμίσεις σου αν δεν κάνεις υπερβολές δεν πρόκειται να έχεις θέμα με τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι καθετα αντιθετος στη χρηση του Noise gate σε καθε περιπτωση,για το ειδος που παιζεις...(παιζω τα ιδια).

Θα δεχομουν την υπαρξη του μονο στη περιπτωση που θα χρειαζοσουν πιο percussive djenty ηχο...

Τι μπορεις να κανεις...

Δε μας περιεγραψες,ποτε βγαζει θορυβο? Οταν δεν παιζεις η οταν παιζεις?Οταν εχεις κλειστο το volume εχει θορυβο?

Ο θορυβος (γενικα) μπορει να οφειλεται σε πολλους λογους οπως:μικροφωνικη προενισχυτικη λαμπα,κακης ποιοτητας καλωδιο,κακης ποιοτητας μαγνητης,μη κερωμενος μαγνητης καλης ποιοτητας,κακη γειωση χωρου,κακη γειωση κιθαρας...

Ολοι αυτοι μπορει να συμβαινουν εκτος απο την πιο πασιφανη επιλογη της υπερβολικης χρησης του gain...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ειμαι καθετα αντιθετος στη χρηση του Noise gate σε καθε περιπτωση,για το ειδος που παιζεις...(παιζω τα ιδια).

Θα δεχομουν την υπαρξη του μονο στη περιπτωση που θα χρειαζοσουν πιο percussive djenty ηχο...

Τι μπορεις να κανεις...

Δε μας περιεγραψες,ποτε βγαζει θορυβο? Οταν δεν παιζεις η οταν παιζεις?Οταν εχεις κλειστο το volume εχει θορυβο?

Ο θορυβος (γενικα) μπορει να οφειλεται σε πολλους λογους οπως:μικροφωνικη προενισχυτικη λαμπα,κακης ποιοτητας καλωδιο,κακης ποιοτητας μαγνητης,μη κερωμενος μαγνητης καλης ποιοτητας,κακη γειωση χωρου,κακη γειωση κιθαρας...

Ολοι αυτοι μπορει να συμβαινουν εκτος απο την πιο πασιφανη επιλογη της υπερβολικης χρησης του gain...

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

1)Ο θόρυβος βγαίνει μόνο όταν δεν παίζω,αλλά βγαίνει αμέσως.

2)Παίζω από έναν combo Blackstar HT-5R.

3)Οι μαγνήτες της Schecter μου είναι EMG 81/85

4)Ο χώρος είναι μικρός η αλήθεια είναι (είναι ένα τυπικό δωμάτιο)

5)Το καλώδιο είναι τσεκαρισμένο ότι είναι μια χαρά.

Για τα υπόλοιπα δεν ξέρω πώς μπορώ να σου απαντήσω...

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνονόματε.

 

Είπες ότι ο θόρυβος βγαίνει όταν δεν παίζεις.

 

Όταν δεν παίζεις και ακουπμάς όμως τις χορδές(χωρίς να παίξεις βέβαια) ο θόρυβος σταματάει?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλησπέρα συνονόματε.

 

Είπες ότι ο θόρυβος βγαίνει όταν δεν παίζεις.

 

Όταν δεν παίζεις και ακουπμάς όμως τις χορδές(χωρίς να παίξεις βέβαια) ο θόρυβος σταματάει?

Ναι σταματάει,αλλά με το που πάρω το χέρι μου από την ταστιέρα αρχίζει σε λιγότερο από δευτερόλεπτο!

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σταματάει,αλλά με το που πάρω το χέρι μου από την ταστιέρα αρχίζει σε λιγότερο από δευτερόλεπτο!

 

Είναι φυσιολογικότατο και θέμα gain καθαρά! Αν δεν θες να το μειώσεις μην το κάνεις, απλά να ακουμπάς τις χορδές όταν δεν παίζεις ή να κλείνεις το volume!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα τσεκάρεις την γέφυρα άμα κάνει γείωση(με μπίπερ από το πολύμετρο μια ακίδα του πολυμέτρου στην γέφυρα μια στην άκρη του jack οπου είναι το σημείο της γείωσης).

 

Αλλά ακόμα και να είναι ΟΚ η γείωση (θα κάνεις έλεγχο σε όλες τις γειώσεις κάτω από τους μαγνήτες ποτς κλτ. ασχέτος αν το πρόβλημα μπορεί να είναι στην γείωση της γέφυρας)τότε θέλει θωράκιση(shielding) η κιθάρα σου στον χώρο που βρίσκονται τα ηλεκτρικά(και λύνεται το πρόβλημα) και όταν ευκαιρίσεις(σε κάποια αλλαγή χορδών)θωράκισε και τον χώρο που είναι οι μαγνήτες καλό κάνει.

 

Δες εδώ είναι ακριβώς το ίδιο όπως αυτό που περιγράφεις

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για τους μαγνήτες που σου είπα

 

http://www.manchesterguitartech.co.uk/images/copper_guitar_stratocaster_shielding.jpg

 

μια θωράκση ώστε να κόψει τις εξωτερικές παρεμβολές προς τους μαγνήτες,

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου