Προς το περιεχόμενο

Μάνα δεν ακούω midi!!!


Betty The Raccoon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δανείστηκα μια TRUST 714DX 7.1 SOUND EXPERT κάρτα ήχου για να κάνω της ηχογραφήσεις μου.Το πρόβλημα είναι ότι όταν κάνω import midi στο Sonar 4 δεν ακούω τίποτα.O media player το παίζει κανονικά όμως.

 

Στο Sonar όταν μου βγάζει να διαλέξω midi outputs έχει μόνο το MPU-401.

 

Και στο power tab editor έχει να διαλέξω μεταξύ MPU-401 και Microsoft GS Wavetable SW Synth.Όπως πολύ σωστά μαντέψατε όταν επιλέγω MPU-401 δεν ακούω τίποτα.

 

Όπως επίσης και απο της ρυθμίσεις ήχου έχει να διαλέξω για default midi device μεταξύ των προαναφερθέντων.Και φυσικά...(ναι πάλι σωστά μαντέψατε)

 

Έψαξα για τίποτε drivers αλλά δε βρήκα κάτι :(

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, το MPU-401 αναφέρεται σε hardware midi port. ¶ρα, για να ακούσεις midi από αυτή την πόρτα θα πρέπει να έχεις συνδέσει κάποια εξωτερική Midi συσκευή. Μάλλον δεν θέλεις αυτό.

 

¶ρα, πρέπει να ρυθμίσεις είτε το Microsoft GS Wavetable SW Synth είτε να φορτώσεις κάποιο DXi (π.χ. το Canvas) και να παίξεις το midi αρχείο από αυτό.

 

Τώρα, το γιατί δεν σου εμφανίζει το GS στις επιλογές σου, είναι ένα πρόβλημα... Στο Control Panel των Windows, Sound and Audio Devices, Audio, MIDI music playback τι επιλογές έχεις;

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω επιλεγμένο Microsoft GS Wavetable SW Synth.Πως το ρυθμίζω να το έχω και στο Sonar;Γίνεται βασικά;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Options > Audio > Advanced και επέλεξε "MME..." ή "ASIO" για driver. Αν δεν έχεις ASIO, www.asio4all.com.

 

Υπόψη ότι το Microsoft GS έχει μεγάλο latency.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ΜΜΕ έπιασε.Να βάλω μήπως ASIO είναι καλύτερα;

 

:)

 

Όχι, το ASIO δεν θα κάνει διαφορά γι'αυτό που θέλεις. Γενικά όμως είναι καλύτερo.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικα και να βάλεις asio,είναι καλύτερο από όλα τα άλλα.. Εγώ δούλευα με μη αντιληπτό latency εδώ και 2 χρόνια με μια audigy αλλά με asio drivers.Μεχρι που πήρα την edirol UA-25 και εχω ξαχάσει τι εστί δυσκολία,crach και πρόβλημα.Απίστευτη κάρτα..ασχετο!

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου