Προς το περιεχόμενο

Roland td-7 ,td-3 ή yamaha dtxplorer?


vagbou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

Μου πουλάει ένας φίλος τα Roland td-7 του (μοντέλο δεκαετίας '90),με dual pads αλλά έχει την μονή μπότα 26000_l.jpg και έτσι πρέπει να αγοράσω bass pad για διπλοπέταλο.Για να τσοκάρουν τα πιατίνια πρέπει να τα αναβαθμίσω στα pd-7pd7.gif,pd-8 κλπ.Rimshots πρέπει να γίνονται χτυπώντας στην άκρη.Επίσης στα ίδια χρήματα βρίσκω τα td-3roland-td3kw.jpg και τα yamaha dtxplorerdtxplorer.jpg.

Τι θα προτείνατε εσείς απο τα παραπάνω δεδομένου να τσοκάρουν τα πιατίνια,να γίνονται rimshots και να έχουν σχετικά καλή αίσθηση κ παίξιμο (όχι φάγωμα νοτών);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να πας καπου να δοκιμασεις καποιο νεο μοντελο,αφου ειναι ηλεκτρονικες συσκευες ουσιαστικα,και τα μεταχειρισμενα εχουν απαιτησεις(αναβαθμισεις η πιθανα προβληματα).φυσικα αν δεν εχεις πολες απαιτησεις απο τα μπριζοτυμπανα και τα θες μονο για ξεκα... και μελετη,  καλυτερα βολεψου με του φιλου σου(147ευρω το πολυ ;D και δωρο τις μπαγκετες..)

  . A,εγω εχω τα roland TD4 ,

                      και ειμαι καλα...

τούπαπα κουτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλυτερα να πας καπου να δοκιμασεις καποιο νεο μοντελο,αφου ειναι ηλεκτρονικες συσκευες ουσιαστικα,και τα μεταχειρισμενα εχουν απαιτησεις(αναβαθμισεις η πιθανα προβληματα).φυσικα αν δεν εχεις πολες απαιτησεις απο τα μπριζοτυμπανα και τα θες μονο για ξεκα... και μελετη,  καλυτερα βολεψου με του φιλου σου(147ευρω το πολυ ;D και δωρο τις μπαγκετες..)

  . A,εγω εχω τα roland TD4 ,

                      και ειμαι καλα...

 

Έχω φυσικά τύμπανα αλλά επειδή μένω σε πολυκατοικία θέλω μεταχειρισμένα μπριζοτύμπανα για μελέτη κυρίως!147 ευρώ+μπαγκέτες δώρο για τα roland td-7 καλά θα ήταν να τα πάρω αλλά κάτω απο 350-400 ευρώ χλωμό το κόβω!Απο την άλλη αν και παλιά πιστεύω είναι κλάσης ανώτερα απο τα σύγχρονα yamaha-alesis-millenium κλπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φυσικά τύμπανα αλλά επειδή μένω σε πολυκατοικία θέλω μεταχειρισμένα μπριζοτύμπανα για μελέτη κυρίως!147 ευρώ+μπαγκέτες δώρο για τα roland td-7 καλά θα ήταν να τα πάρω αλλά κάτω απο 350-400 ευρώ χλωμό το κόβω!Απο την άλλη αν και παλιά πιστεύω είναι κλάσης ανώτερα απο τα σύγχρονα yamaha-alesis-millenium κλπ!

 

απο millenium ναι σιγουρα θαναι καλυτερα...από yamaha dt explorer χλωμο το κόβω...ειδικα μιας δεκατια πίσω δε νομιζω ναναι πιο μπροστα απο yamaha...απο alesis και παλι εξαρταται το μοντελο...

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Ανασταινω το νημα για να μην ξεκινώ άλλο για μια μόνο ερώτηση!

 

Θέλω να πάρω το dtxplorer αλλά προφανώς τα αρχικά single zone pads του δν με ελκύουν.

Θέλω να ρωτήσω, γίνεται να αναβαθμίσω ΚΑΙ το snare σε 3zone ΚΑΙ τα 2 πιατίνια του σε 2zone με choke? Έχει τις κατάλληλες υποδοχές για αυτή τη δουλειά;

 

Συγκεκριμένα να βάλω το ΤΡ100 για snare και 2 PCY65s για πιατίνια ώστε να έχω choke και στο Crash και στο ride (στο rde θέλω bell όχι edge).

 

Τέλος, με την παραπάνω συνδεσμολογία, θα έχω bell στο ride? Ή θα πρέπει να βάλω ξεχωριστό pad και να του αναθέσω τον ήχο?

 

Ευχαριστώ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ξερω ο εγκφαλος dtxplorer δεν υποστηριζει choke και dual zone επιλογες και γι αυτο ειχα παρει το dtxpress iv αλλα κανει περισσοτερα χρηματα.

Εγω πιστευω πως το πιο κορυφαιο σαν ολοκληρωμενο σετ και στα λεφτα του ειναι το alesis dm10 (studio kit) . Eιδικα απο το yamaha πολυ καλυτερο και ουτε θελει περουσια Roland.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι ξερω ο εγκφαλος dtxplorer δεν υποστηριζει choke και dual zone επιλογες και γι αυτο ειχα παρει το dtxpress iv αλλα κανει περισσοτερα χρηματα.

Εγω πιστευω πως το πιο κορυφαιο σαν ολοκληρωμενο σετ και στα λεφτα του ειναι το alesis dm10 (studio kit) . Eιδικα απο το yamaha πολυ καλυτερο και ουτε θελει περουσια Roland.

 

Κ γω θα ήθελα κατι πιο "καλό" από το dtxplorer, αλλά η alesis εχει αντιπροσωπεία στη Λάρισα οπότε δεν βολεύει και πολύ.

όσο για το άλλο, νομίζω πως έχει τις επιλογές αυτές ο εγκέφαλος. Απλά τα εργαλεία του είναι όλα μονής ζωνης απο μαμα. Έχω διαβάσει σε διάφορα fora στο νετ συζητήσεις για αναβαθμίσεις και λένε ότι μπορείς να έχεις choke και dual zone πιατίνια. Αλλά πουθενά δεν βρήκα αν μπορώ να έχω αλλαγή και στο snare και στα 2 πιατίνια, ταυτόχρονα.

 

Εδω πχ http://dtxdrums.yamaha.com/support/pad_compatibility/dtxplorer.html

λέει (ετσι καταλαβαίνω εγω που δεν έχω ειδικές γνώσεις) ότι το ΤΡ100 (3ΖΟΝΕ) αν το βάλεις στο Input1, τότε θα διαβάσει και τις 3 voices. Επίσης, αν βάλεις το PCY65s (2 zone) στις υποδοχές 5,6 τότε θα διαβάσει 2 voices. Να υποθέσω λοιπόν ότι αφού έχει 2 υποδεχές τέτοιες θα μπορούν να παίξουν μαζί 2 zone πιατίνια;

 

Και κάτι άλλο. Όσο χαζό και αν ακούγεται, υπάρχει η δυνατότητα να αγοραστεί το dtxplorer  και να γίνει αλλαγή του module με του DtxpressIV πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου