Προς το περιεχόμενο

Πως θα αποφύγω τον θόρυβο σε High Gain καταστάσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα στο δωμάτιό μου που το ξαναδοκίμασα μου κάνει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια.Άρα σε live συνθήκες πρέπει να είμαι μακριά από τον ενισχυτή,πλάτη σε αυτόν και τι άλλο?

Και μακριά να είσαι και πλάτη να έχεις στον ενισχυτή, πάλι μπορεί να έχεις feedback (αν αυτό είναι τελικά το πρόβλημα). Ο Satriani για παράδειγμα, όπου κι αν στέκεται στη σκηνή έχει feedback.

 

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση στο feedback, είναι να κλείσεις το volume της κιθάρας ή να κάνεις mute τις χορδές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και μακριά να είσαι και πλάτη να έχεις στον ενισχυτή, πάλι μπορεί να έχεις feedback (αν αυτό είναι τελικά το πρόβλημα). Ο Satriani για παράδειγμα, όπου κι αν στέκεται στη σκηνή έχει feedback.

 

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση στο feedback, είναι να κλείσεις το volume της κιθάρας ή να κάνεις mute τις χορδές.

 

Αν είναι πίτα(όχι με γύρο  ;D  ;D  ;D)στα gain και στην ένταση ακόμα και ακουμπόντας τις χορδές μπορεί να βγάλει feedback(αν δεν είναι μακριά) δες εδώ

 

 

κρατάει τις χορδές και βγάζει hum από το πολύ gain(άμα ήταν λόγο θωράκισης το πρόβλημα δεν θα είχε hum καθώς κρατούσε τις χορδές)και σε μια φάση βγάζει και feedback 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όταν mutάρω τις χορδές,ναι μεν δεν έχω feedback,αλλά έχω ένα βουητό.Γενικά έχω καταλάβει ότι δε γίνεται να υπάρχει απόλυτη σιωπή,αλλά δε μπορεί το volume να είναι στο 0,5 και να έχω ακόμα βουητό.(το οποίο μειώνεται όταν ρίχνω το treble)

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν mutάρω τις χορδές,ναι μεν δεν έχω feedback,αλλά έχω ένα βουητό.Γενικά έχω καταλάβει ότι δε γίνεται να υπάρχει απόλυτη σιωπή,αλλά δε μπορεί το volume να είναι στο 0,5 και να έχω ακόμα βουητό.(το οποίο μειώνεται όταν ρίχνω το treble)

 

Τότε το πιθανόν να είναι τα gainσου στα ύψη.

 

Βουητό εννοείς όπως του τύπου στο βίντεο(πριν να του βγάλει feedback)το hum δηλαδή?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι ακριβώς για αυτόν τον ήχο μιλάω.Το gain μου είναι στο 6 με τέρμα το 10.Feedback έχω όταν το volume πάει πάνω από το 3 και πρόβα/live με το volume στο 3 δυστυχώς δε γίνεται!  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα από τα λεγόμενά σου το "πρόβλημα" είναι αυτό που δείχνει στο βίντεο που παρέθεσε o φίλος kbasilis.

Και πάλι νομίζω ότι μόνο με το volume της κιθάρας σου θα πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ή όπως λέει και ο τύπος στο βίντεο, με ένα volume pedal.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Άρα από τα λεγόμενά σου το "πρόβλημα" είναι αυτό που δείχνει στο βίντεο που παρέθεσε o φίλος kbasilis.

Και πάλι νομίζω ότι μόνο με το volume της κιθάρας σου θα πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ή όπως λέει και ο τύπος στο βίντεο, με ένα volume pedal.  ;)

Ευτυχώς που έχει footswitch ο Blackstar και θα το γυρνάω στο clean όταν δεν παίζω!  ;D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα από τα λεγόμενά σου το "πρόβλημα" είναι αυτό που δείχνει στο βίντεο που παρέθεσε o φίλος kbasilis.

Και πάλι νομίζω ότι μόνο με το volume της κιθάρας σου θα πετύχεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ή όπως λέει και ο τύπος στο βίντεο, με ένα volume pedal.  ;)

 

+1

 

Άμα κόψεις την ένταση την ώρα που δεν παίζεις με volume pedal ή από της κιθάρας θα λύσεις το προβλημά σου εφόσον δεν το έχεις λύσει από την απόσταση(μεγαλύτερη)ή γυρνόντας πλάτη(αν έχεις μικρή απόσταση πάλι θα σου βγάλει).

 

Το πιο βολικό είναι volume pedal δεν είναι ακριβό νομίζω αλλά εσύ ξέρεις αν σε βολευει στα χρήματα ή όχι(μακάρι να μην έχεις πρόβλημα)  :)

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς που έχει footswitch ο Blackstar και θα το γυρνάω στο clean όταν δεν παίζω!  ;D

 

Ακόμα καλύτερα κόβεις τα gain(όπως ο τύπος στο βίντεο) που ενισχύουν το σήμα και όλα τα επακόλουθα και είσαι μια χαρά.

 

Ωραία βολεύτηκες και χωρίς volume pedal  :D

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ακόμα καλύτερα κόβεις τα gain(όπως ο τύπος στο βίντεο) που ενισχύουν το σήμα και όλα τα επακόλουθα και είσαι μια χαρά.

 

Ωραία βολεύτηκες και χωρίς volume pedal  :D

Ακριβώς!!Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!!  :D

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου