Προς το περιεχόμενο

Απορίες σχετικά με keyboards και PC...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Είμαι καινούριος στο forum και δυστυχώς για εσάς με πολλές απορίες. :P

Δε θα τις θέσω όλες μαζί βέβαια για ευνόητους και πρακτικούς λόγους!

 

 

Η κατάσταση μου έχει ως εξής, έχω ένα Yamaha S90 από το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος αν και ακόμα δεν έχω εκμεταλλευτεί όλες του τις δυνατότητες...

Το πρόβλημα είναι ότι μένω σε 2 σπίτια, (όχι συγχρόνως) :D είμαι πότε στο ένα πότε στο άλλο και μου είναι αδύνατο να μεταφέρω αυτό το θηρίο πέρα δώθε!

Έτσι σκέφτηκα να αφήσω το S90 εκεί που είναι και να πάρω κάτι άλλο για εδώ που είμαι τώρα.

 

 

Σκέφτομαι να πάω σε midi keyboard και να ασχοληθώ λίγο με software μέσω του PC. Βέβαια είμαι άσχετος αλλά θα μάθω σιγά σιγά, δεν έχω άλλωστε υψηλές προσδοκίες. Αυτό που με ενδιαφέρει προς το παρόν είναι να μπορώ να παίζω και να αποθηκεύω κάποιες ιδέες μου, ως midi files ας πούμε. Έχω ασχοληθεί λίγο με cubase και έχω συνθέσει κάποιες μελωδίες βάζοντας νότα νότα με το mouse, σε κάθε track.. Φαντάζομαι ότι συνδέοντας ένα clavie με το PC θα έχω τη δυνατότητα να παίζω μια μελωδία και το πρόγραμμα πχ το cubase να περνάει τις νότες αυτόματα στο midi αρχείο που θα έχω ανοίξει, γίνεται αυτό δε γίνεται? Επίσης κάτι βασικό επειδή δεν έχω ιδέα από midi keyboards, αυτά δουλεύουν μόνο αν τα συνδέσεις με υπολογιστή ή δουλεύουν και χωρίς υπολογιστή, έχουν κάποιους δικούς τους ήχους? Τέλος άλλη μια βασική απορία (ασχετοσύνη βλέπετε..) παίζοντας σε midi keyboard θα ακούω αυτά που παίζω από τα ηχεία του υπολογιστή ή θα χρειαστώ άλλα ηχεία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσορισες στη παρεα

 

Δεν γνωριζω και παρα πολλα απο midi keyboards αλλα εχω την εντυπωση οτι αν δεν ειναι synthesizer και ειναι μονο κλαβιε δεν μπορει να παιξει μονο του αλλα χρειαζεται μια γεννητρια ειτε απο υπολογιστη ειτε απο αλλο synth κτλ

ireCube� Copyright© 1983-2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι συνδέοντας ένα clavie με το PC θα έχω τη δυνατότητα να παίζω μια μελωδία και το πρόγραμμα πχ το cubase να περνάει τις νότες αυτόματα στο midi αρχείο που θα έχω ανοίξει' date=' γίνεται αυτό δε γίνεται?[/quote']

Γίνεται, μόλις περιέγραψες την εγγραφή ενός MIDI track στο Cubase.

 

Επίσης κάτι βασικό επειδή δεν έχω ιδέα από midi keyboards' date=' αυτά δουλεύουν μόνο αν τα συνδέσεις με υπολογιστή ή δουλεύουν και χωρίς υπολογιστή, έχουν κάποιους δικούς τους ήχους?[/quote']

Αν πάρεις ένα σκέτο MIDI keyboard, δεν θα έχει ήχους. Αν πάρεις κάτι με ήχους, θα μιλάμε για αρμόνιο ή synth. Ο ρόλος των MIDI keyboards είναι να εισάγεις δεδομένα (νότες) σε υπολογιστή ή να χειρίζεσαι μια πηγή ήχων όπως ένα αρμόνιο, ένα rack synth ή ακόμα και τα software instruments ενός υπολογιστή.

 

Τέλος άλλη μια βασική απορία (ασχετοσύνη βλέπετε..) παίζοντας σε midi keyboard θα ακούω αυτά που παίζω από τα ηχεία του υπολογιστή ή θα χρειαστώ άλλα ηχεία?

Του υπολογιστή. Αν βέβαια θέλεις να τα ακους και σωστά, μια καλή κάρτα ήχου και ένα ζευγάρι monitor είναι απαραίτητα. Δεν ξέρω τι έχεις κιόλας, μπορεί να έχεις ήδη κάποιο καλό setup.

 

Καλως ήρθες και καλά κουράγια στο ψάξιμο! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι να έχεις και μια κάρτα ήχου...σε φτηνες λύσεις τσέκαρε emu 0404 (και την pci και την usb), audiophile 24/96 (m audio).....

 

Καλά πάντως για να έχεις την απόδοση που έχεις με το s 90 θα πρέπει να σκέφτεσαι σοβάρα την αγορά κάποιων vst...υπάρχουν free αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα σε καλύψουν...

 

Τώρα για τα ηχέια....Καλό θα είναι να φροντίσεις να αγοράσεις έστω και ένα φτηνό σύστημα 2.1 για τον υπολογιστή...γιατί με τα ηχηάκια του laptop μάλλον θα σου σπάσουν τα νεύρα...

 

/offtopic: Για να μην στο παίζω ξερόλας....τπτ απο τα παραπάνω δεν έχω....μονο το midi και κάτι free vst...:lol:...απλά λέω το καλό που προτείνoυν σε αυτά τα λεφτά και πρέπει να φροντίσω να αγοράσω και εγώ...τουλάχιστον monitor..../

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για την υποδοχή και για τις χρήσιμες απαντήσεις σας!

 

Θα τσεκάρω τις κάρτες ήχου που προτείνεις φίλε Nemo γιατί αυτή που έχω (soundblaster) δεν κάνει για τέτοια.. Από ηχεία ίσως με καλύψουν αυτά που έχω: http://www.ram-shop.gr/showproduct.jsp?prodid=4980

 

Να σας ρωτήσω κάτι άλλο, εφόσον το midi keyboard δεν έχει δικούς του ήχους και θα χρησιμοποιεί τους ήχους κάποιου vst, θα υπάρχει καθυστέρηση στην έξοδο του ήχου ή θα ακούω τη νότα μόλις την πατάω όπως γίνεται στο synth? Εξαρτάται από την κάρτα ήχου κυρίως? Α και κάτι άλλο, θα χρειαστώ περισσότερη μνήμη στο PC? Έχω 512 MB (ddr 400), επεξεργαστή δε σκοπεύω να αλλάξω προς το παρόν, δουλεύει με overclocking (χωρίς προβλήματα) στα 3200 MHz (P4 2.66 fsb-800).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα latency εκτός εάν "σηκώσεις" κανένα τέρας. Εγώ ας πούμε ανακάλυψα πρόσφατα το EthnoWorld το οποίο κάνει τον υπολογιστή μου να την ακούει λίγο (:Εχω όμως Mac και μάλλον έχω λιγότερα προβλήματα από τα Pcιά).

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για τα υπόλοιπα-κάρτες ηχεία...-μην βιαστείς...κατάλαβε λίγο τι παίζει και μετά χώστα κανονικά. Εγώ ας πούμε έχω τα Ηarman Kardon multimedia...αγόρασα πρόσφατα (μετά από 4 χρόνια ενασχόληση με τα midia) μια MotuUltralite...και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο τα ίδια ηχεία απογειώθηκαν.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι...Όμως είναι πιθανό...με usb clavie να έχει latency με την soudblaster.....

 

Τώρα όσο για τα ηχεία...πιολύ πιθανό να σε καλύψοπυν και σε ένταση και σε ποιότητα....

 

Πάντως σχετικά με την κάρτα ήχου...πιστεύω ότι πρέπει να πάρεις μια....και στην τελική...την χρησιμοποιείς και με το S90 για καμιά ηχογράφηση....:)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πάρω σίγουρα μια καρτούλα ήχου, το έχω άχτι από καιρό..

Πιστεύω ότι με γύρω στα 150 Ευρώπουλα θα βρω κάτι που να με καλύπτει, καθαρά για home-use δηλαδή, όχι καμιά τρελή ηχογράφηση!

 

Η emu 0404 που πρότεινε o Nemo μου φαίνεται καλή και οικονομική λύση, θα ψάξω και κανα δυο άλλες πριν αποφασίσω.. Λέτε να πάω σε PCI, θα έχω λιγότερα προβλήματα από ότι με USB ή δεν έχουν σημαντική διαφορά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου