Προς το περιεχόμενο

John Frusciante - Pbx Funicular Intaglio Zone


Gianniss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το νεο LP του John Frusciante. Διαφορες επιρροες απο ηλεκτρονικη, synth-pop, drum n' bass, progressive, experimental κ.α. Δειτε εδω τι λεει ο ιδιος : http://store.digitalstores.co.uk/johnfrusciante/#

Εχει κυκλοφορισει επισης και ενα EP με τιτλο ''Letur-Lefr'', το οποιο δεν εχω ακουσει ακομα.

Προσωπικα μου αρεσαν ολα τα κομματια του PBX. Ακουστε για να καταλαβετε απο μονοι σας που εχει παει τον ηχο της κιθαρας, πώς χρησιμοποιει τα synths αλλα και τις γνωστες του μελωδιες. Ενα τυχαιο κομματι, αφου οπως ειπα ολος ο δισκος ειναι πολυ καλος:

 

https://www.youtube.com/watch?v=n5app_-0hgc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και φαν του Frusciante....το κομμάτι που πόσταρες μου φαίνεται τελείως αδιάφορο.....

άλλαξε πολύ το στυλ του

 

Δε θα ελεγα τοσο οτι αλλαξε, οσο οτι προσθεσε διαφορα νεα πραγματα. Anyway, για μενα ειναι καλη εξελιξη. Καταλαβαινω ομως οτι μπορει να ξενισει σε καποιον που ηταν πληρως ικανοποιημενος με τα προηγουμενα και που θα ηθελε να μεινει εκει. Αυτος ο δισκος σιγουρα κινειται σε διαφορα νεα ''μονοπατια'' και φλερταρει αρκετα πλεον και με την avant-garde. Διατηρει ομως ακομα τα γνωστα στοιχεια των ριφ και των μελωδιων του J.F. Σιγουρα ειναι θεμα γουστου το αν τελικα μας αρεσει η οχι, επισης ομως σιγουρα αξιζει μια ακροαση ολοκληρος ο δισκος (οπως και οι περισσοτεροι νεοι δισκοι) για να τον εκτιμησουμε οριστικα(ειτε με θετικο ειτε με αρνητικο αποτελεσμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gianniss

 

μα φυσικά....μόνο το κομμάτι άκουσα και εννοούσα πως "από το δείγμα δεν φαίνεται καλή η πρόβλεψη"

θα ακούσω και όλο το δίσκο αλλά αν κινείται στα ίδια μονοπάτια δεν με βλέπω να ακολουθώ....

όπως είπες, είναι υποκειμενικά αυτά(φράση που πρέπει να μπει δίπλα στο μπάννερ του νόιζ), και δεν θεωρώ κακό αν κάποτε σταματάς να "ακολουθείς" έναν καλλιτέχνη αν τα νέα μονοπάτια που επιλέγει δεν συνάδουν με τα αυτιά σου....

τις παλιές δουλείες του φυσικά και τις κρατάω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Gianniss

 

μα φυσικά....μόνο το κομμάτι άκουσα και εννοούσα πως "από το δείγμα δεν φαίνεται καλή η πρόβλεψη"

θα ακούσω και όλο το δίσκο αλλά αν κινείται στα ίδια μονοπάτια δεν με βλέπω να ακολουθώ....

όπως είπες, είναι υποκειμενικά αυτά(φράση που πρέπει να μπει δίπλα στο μπάννερ του νόιζ), και δεν θεωρώ κακό αν κάποτε σταματάς να "ακολουθείς" έναν καλλιτέχνη αν τα νέα μονοπάτια που επιλέγει δεν συνάδουν με τα αυτιά σου....

τις παλιές δουλείες του φυσικά και τις κρατάω...

 

Εχεις δικιο. Απλα προσωπικα τυχαινει να ειμαι ηδη οικειος και φιλος αυτων των μονοπατιων/ειδων, και ετσι ευτυχης που τα προσθεσε στη μουσικη του :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο. Απλα προσωπικα τυχαινει να ειμαι ηδη οικειος και φιλος αυτων των μονοπατιων/ειδων, και ετσι ευτυχης που τα προσθεσε στη μουσικη του :)

αυτό είναι τύχη φίλε μου... :P

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξανάπεσε στα ναρκωτικά;  ;D ;D ;D

 

....Καλό ήταν αλλά με ξάφνιασε!Πάω να προσπαθήσω να χωνέψω και τα άλλα.

 

*Και μαγκιά όποιου μουσικού αλλάζει ύφος για να αρέσει καλύτερα πρώτα στο εαυτό του και ύστερα στο κοινό.

 

 

Επαναστάτης χωρίς ΕΤ3 ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Και μαγκιά όποιου μουσικού αλλάζει ύφος για να αρέσει καλύτερα πρώτα στο εαυτό του και ύστερα στο κοινό.

μαζί σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι ο αγαπημένος μου μουσικός.

Για μένα είναι πολύ μπροστά από την εποχή του.

Ακούω όλη τη δισκογραφία του χρόνια τώρα, ότι έχει κάνει μέχρι τώρα.

Όποτε δημιουργεί κάτι νέο προσπαθώ να  ωριμάσει στα αφτιά μου και μετά πραγματικά μπορώ να αποφασίσω τι μου άρεσε περισσότερο και τι όχι.

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη δουλειά του είναι το Empyrean αλλά όταν το άκουσα πρώτη φορά σα να απογοητεύτηκα αλλά στη συνέχεια έγινε το αγαπημένο μου άλμουμ.

Αυτό το άλμουμ τώρα πρέπει να το ακούσω κιάλο για να το νιώσω γιατί είναι πολύ ξένος ο ήχος αυτός στ αφτιά μου...Ισως μετά από χρόνια να λέμε "τι μουσικάρα έβγαζε ο τύπος το 2012???πολύ μπροστά από την εποχή του...". Ίσως και όχι ομως...

Γούστα είναι όλα !!!

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου