Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία πεταλιών για lead


hotspur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Λοιπον, εχω ένα κουρδιστήρι, το metal zone και το turbo overdrive της boss. Θέλω το metal zone να το εχω για ρυθμικά και το overdrive για Lead. Αυτη τη στιγμή τα έχω συνδεδεμένα με την σειρα που τα αναφέρω και ποιο πανω και παρατηρώ ότι το volume του overdrive δεν αλλάζει, παραμένει σταθερή η έντασή του καθώς επίσης και το tone δεν λειτουργεί σωστά.

Εντομεταξύ, τα έχω συνδέσει και ανάποδα (το overdrive 1o και metal zone 2ο). Στην περίπτωση αυτην το Overdrive δουλεύει αψογα απλα μου αλλάζει εντελώς τον ήχο του Metal zone, ενώ εγώ θελω ο ήχος των lead να διαφέρει ελάχιστα σε σχέση με τα ρυθμικά και να ανεβαινει ελαχιστα η ένταση.

 

Μπορειτε να μου πειτε τι κανω λαθος?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπερα με την σειρα tuner>overdrive>distortion λογικα δεν θα επρεπε να εχεις κανενα προβλημα! τα πεταλακια δουλευουν ολα σωστα? επισης μηπως ανοιγεις και τα 2 drive μαζι και γινετε μπαχαλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα με την σειρα tuner>overdrive>distortion λογικα δεν θα επρεπε να εχεις κανενα προβλημα! τα πεταλακια δουλευουν ολα σωστα? επισης μηπως ανοιγεις και τα 2 drive μαζι και γινετε μπαχαλο?

Όταν παιζω ρυθμικα εχω ανοιχτο μονο το Metal zone. Όταν παιζω σολο μαζι με το Metal zone παταω και το Overdrive θέλοντας να μου δωσει κατα κυριο λογο παραπανω ενταση και λιγο smooth στον ηδη υπαρχοντα ηχο. Άρα ναι ειναι ανοιχτα και τα 2 οπως ειπες. Και ναι οντως γινεται μπαχαλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή.

Στα ρυθμικά να έχεις ανοιχτό μόνο το metal zone και στα σόλο μόνο το overdrive. Κάνε και τις απαραίτητες αλλαγές στις ρυθμίσεις του κάθε πεταλιού (αν χρειάζονται) και δες μήπως έτσι βελτιωθεί η κατάσταση.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή.

Στα ρυθμικά να έχεις ανοιχτό μόνο το metal zone και στα σόλο μόνο το overdrive. Κάνε και τις απαραίτητες αλλαγές στις ρυθμίσεις του κάθε πεταλιού (αν χρειάζονται) και δες μήπως έτσι βελτιωθεί η κατάσταση.  :)

Κοιταξε 1ον θα ηθελα ο ηχος να ειναι παρομοιος και στα ρυθμικα και στα σολο και 2ον δεν ειναι και τοσο πρακτικο να παταω το ενα να σβησει και μετα το αλλο για να παιξω(και μετα τα αντιστροφο παλι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε 1ον θα ηθελα ο ηχος να ειναι παρομοιος και στα ρυθμικα και στα σολο και 2ον δεν ειναι και τοσο πρακτικο να παταω το ενα να σβησει και μετα το αλλο για να παιξω(και μετα τα αντιστροφο παλι).

Η αλήθεια είναι ότι σίγουρα δεν είναι πρακτικό. Απλά το είπα μήπως και δεις έτσι κάποια βελτίωση.

 

 

ΥΓ: Τη βρωμιά την παίρνεις μόνο από τα πετάλια ή και από τον ενισχυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε καλησπέρα.

 

Φαντάζομαι πως θέλεις mz ήχο και στα σόλο το od να σε boostάρει στην ουσία τον είδη υπάρχον ήχο αν κατάλαβα καλά.

 

Την χροια του ήχο θα στην δώσει το πετάλι που είναι προς τον ενισχυτή σε περίπτωση που έχεις δύο drive ανοιχτά.

 

Δηλ, αν έχεις το mz προς τον ενισχυτή και πατήσεις το drive θα έχεις mz boostαρισμένο,

αν έχεις od προς τον ενισχυτή και πατήσεις mz θα έχεις od boostαρισμένο.

 

Οπότε πάμε από την αρχή στον ήχο που θέλεις.

 

Κιθάρα,κουρδιστήρι,od,mz και ενισχυτής.

 

Το od θα το βάλεις στο απλό και όχι στο turbo γιατί θα γίνει μπάχαλο,θα του δώσεις ικανοποιητικό volume και μετά παίξε με τα volume και tone.

 

Πολλοί τα od όταν τα χρησιμοποιούν για να boostάρουν ενισχυτές ή ακόμα και πετάλια όπως εσύ τα ανεβάζουν μέχρι την μέση τα gain βάζουν λίγο πιο πολύ volume και ανάλογα με τα γούστα του καθενός ρυθμίζουν και το tone

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2ον δεν ειναι και τοσο πρακτικο να παταω το ενα να σβησει και μετα το αλλο για να παιξω(και μετα τα αντιστροφο παλι).

 

Εδώ τι εννοείς?

 

Μήπως όταν έχεις και τα δύο ανοιχτά και θες να πας σε καθαρό ότι πρέπει να πατάς δύο πετάλια ή κατάλαβα λάθος?

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κάνεις μια δοκιμή.

Στα ρυθμικά να έχεις ανοιχτό μόνο το metal zone και στα σόλο μόνο το overdrive. Κάνε και τις απαραίτητες αλλαγές στις ρυθμίσεις του κάθε πεταλιού (αν χρειάζονται) και δες μήπως έτσι βελτιωθεί η κατάσταση.  :)

Σε αυτή τη δοκιμή που πρότεινα απαντούσε το παλικάρι.

Βέβαια αν χρησιμοποιεί μόνο τα πετάλια για βρωμιά δεν γίνεται αυτό που πρότεινα. Καθώς καθαρό κανάλι + overdrive για σόλο δεν θα ταιριάζει σε σχέση με το καθαρό κανάλι + metal zone για τα ρυθμικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου