Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογία πεταλιών για lead


hotspur

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ παιδια! Θα δω τι μπορω να κανω. Το'χω δοκιμασει και αυτο που λεει ο Kbasilis και δεν με ικανοποιει το αποτελεσμα. Παντως σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ολα τα boss δεν ειναι true by pass άρα απο αυτό και μόνο

 

θα αντιμετωπίζεις στο μέλλον προβλήματα.

 

Αυτό που έχω να σου προτείνω πάρε ένα πετάλι που έχει και boost και τα drive του σε

 

ικανοποιούν.

 

Π.χ. Okko Diablo

 

 

Ακριβό αλλά θα σου λύσει τα μελλοντικά κατ εμε προβλήματα.

 

Στη θέση σου αν είχα λεφτά αυτό θα έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτή τη δοκιμή που πρότεινα απαντούσε το παλικάρι.

Βέβαια αν χρησιμοποιεί μόνο τα πετάλια για βρωμιά δεν γίνεται αυτό που πρότεινα. Καθώς καθαρό κανάλι + overdrive για σόλο δεν θα ταιριάζει σε σχέση με το καθαρό κανάλι + metal zone για τα ρυθμικά.

 

Ναι τώρα το έπιασα  :D

 

Αυτός θέλει να μπουτσάρει το mz με το od όπως κάνουν στους ενισχυτές(αντί του mz της περίπτωσης του φίλου) οι πιο πολλοί κιθαρίστες.

 

Οκ παιδια! Θα δω τι μπορω να κανω. Το'χω δοκιμασει και αυτο που λεει ο Kbasilis και δεν με ικανοποιει το αποτελεσμα. Παντως σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!

 

Αν το σκαλίσεις λίγο πιο καλά θα βρεις άκρη είπα και πιο πάνω οι πιο πολλοί κιθαρίστες αυτό κάνουν,μόνο που το κάνουν στους ενισχυτές αντί του mz και δεν αλλάζει η χροιά του ενισχυτή μόνο το boostάρει εκτός αν θέλουν να αλλάξουν την χροιά ή αλλάζουν ρυθμίσεις από το πετάλι ή έχουν άλλο πετάλι,δηλ αντί για od έχουν fuzz ή distortion

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαμηλωσε το "drive" στο overdrive πεταλι και ανεβασε λιγο το "Tone" και κανε μια δοκιμη το drive στο 9 με 11 ("oclock")

 

Κι εγώ αυτό θα σου έλεγα.

 

Με μια προσθήκη: Με το metal zone μόνο ανοιχτό δοκίμασε να κατεβάσεις το volume του (π.χ. στο μισό από ότι ήταν) και άνοιξε ένταση από τον ενισχυτή, pc ή όπου αλλού ακούς, ώστε να έρθει η ένταση εκεί που θέλεις. Μετά άνοιξε το od με τέρμα κάτω το drive και δοκίμασε τα volume & tone knobs. Αν ανταποκρίνονται με αυτές τις ρυθμίσεις μάλλον συμβαίνει το εξής: Το metalzone με τις ρυθμίσεις που το είχες παραμορφώνει και μπουστάρει τόσο τον ήχο που δεν μπορεί να τον διαχειριστεί το od και το σήμα γίνεται λάσπη στην καλύτερη.

Εναλλακτικά, δοκίμασε, αν θες, και την ανάποδη συνδεσμολογία αφού πρώτα όμως φτιάξεις τον ήχο σου στο od (δηλ. μόνο od ανοιχτό) έτσι ώστε να μοιάζει όσο πιο πολύ γίνεται στον καθαρό σου ήχο και μετά ανέβασε μόνο το volume του. Ετσι δεν θα επηρρεάσει πολύ τον ήχο που θα πάει στο metalzone το οποίο και λογικά μπορεί να διαχειριστεί ως high gain πετάλι το σήμα που βγάζει το od. Υποθέσεις κάνω, αλλά με αυτόν τον τρόπο βρήκα άκρη με ένα καταραμένο Metalizer που έχω της Boss. Οταν το συνέδεα πριν από οποιοδήποτε booster και ανοίγαν και τα δύο γινόταν Ο χαμός. Οταν όμως μπήκε μετά το booster σαν τελευταίο πετάλι drive, κελάηδησε (τρόπος του λέγειν κελάηδησε :P)  

 

Ελπίζω κάπως να βοήθησα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λίγο αυτό είναι ένας καλός metal ήχος

 

http://www.hamptonplace.com/tonedepot/settings/muszw.php

 

Θέλεις το ίδιο πράμα μόνο που αντί για πραρμόρφωση jcm800 έχεις mz και αντί για sd έχεις od το οποίο od αν το βάλεις στο turbo και με πολλά gain θα είναι τόσο πολύ που ότι και να κατεβάζεις δεν θα έχει διαφορά θα ακούγεται μια μουντάδα.

 

Στο λέω αυτό γιατί έκανα παρόμοια πειράματα.

 

Δηλ έχω το marshall guv'nor το οποίο πάει ενισχυτή γιατί θάλω χροιά marshall.

 

Από μπροστά του προς την κιθάρα δηλ βάζω το dod250 για να το boostάρει έχω και καθαρό μπούστερ αλλά αυτό μου έκατσε,αν το dod 250 το δυναμώσω πολύ χάνεις την μπάλα.

 

Έβαλα και το tubescreamer808 δηλ 3 πετάλια στη σειρά και γινότανε το χάος,και tone που αφαιρούσα από το tube δεν είχε και πολύ διαφορά,όταν έβαλα μόνο το tube(χωρίς το dod δηλ) μπροστά από το marshall (για να boostάρω το marshall μόνο με το tube με λίγα λόγια)τότε τα kontrol του tube είχαν πιο μεγάλη διαφορά και επίσης μου boostάρισε το marshall χωρίς να του αλλάξει την χροιά,το έκανε μόνο λίγο πιο γλυκό ΕΠΙΔΗ το ρύθμισα και εγώ έτσι για να σπάσει λίγο την marshallιά αλλιώς θα ήταν χροιά marshall απλά με πιο πολλά gain.

 

 

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα boss δεν ειναι true by pass άρα απο αυτό και μόνο

 

θα αντιμετωπίζεις στο μέλλον προβλήματα.

 

Για τί;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολα τα boss δεν ειναι true by pass άρα απο αυτό και μόνο

 

θα αντιμετωπίζεις στο μέλλον προβλήματα.

 

 

Και το γνωστό για δεκαετίες tubescreamer δεν είναι με truebypass ,τι πρόβλημα έχει  ???

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως αναφέρθηκε, είναι λογικό να παίρνεις (βασικά) τη χροιά του δεύτερου πεταλιού.

Ο μόνος τρόπος να μην συμβεί αυτό είναι το δεύτερο να είναι σε "καθαρή" ρύθμιση. Αν ήθελα να παίζω συνέχεια με το Metal zone και με τον ίδιο ήχο (σχεδόν) να παίζω σόλο (μη γελάτε οι γέροι  ;D) θα έκανα τα εξής:

1. Θα έφτιαχνα τον ήχο που επιθυμώ στο MZ και θα έριχνα το level μέχρι η ένταση να είναι σχεδόν ίδια είτε το έχω on είτε off. Μετά θα ξεχνούσα το level του MZ και δεν θα το ξαναπείραζα. 

2. Με το ΜΖ κλειστό, θα ρύθμιζα το OD με σχεδόν τέρμα αριστερά το drive, το turbo στο off, το tone σχεδόν στη μέση και το level όπου χρειάζεται να είναι έτσι ώστε να παίρνω ένταση χωρίς σχεδόν καθόλου παραμόρφωση.

Με αυτές τις ρυθμίσεις, τα δύο πετάλια θα δουλεύουν μαζί έτσι όπως περιέγραψες.

 

Εννοείται ότι όλα αυτά τα ρυθμίζεις σε καθαρό κανάλι.

Οι στάθμες είναι κρίσιμες. Όπως αναφέρθηκε, πιθανώς θα χρειαστεί να δώσεις volume στον ενισχυτή όταν κόψεις το level του MZ.

 

Πες μας αν δούλεψε.  :)

 

 

 

Για τί;

 

Είναι το γνωστό φαινόμενο τόουν σάκην. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν μετα απο ολες αυτες τις χρησιμες συμβουλες που δωσανε τα παιδια δεν εχεις το επιθυμιτο αποτελεσμα υπαρχουν και οι αγγελιες.

 

βαλε μια αγγελια οτι ανταλασεις το turbo overdrive με το Eq της Boss.  :)

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου