Προς το περιεχόμενο

Through glass (acoustic cover)


WildchildGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η κιθάρα ακούγεται πλαστική όπως και το πιάνο... Οπότε λίγη δουλίτσα με τα eq θα ήταν καλύτερα... Και δούλεψε και λίγο το pan γιατί σκάνε όλα μαζί και μπερδεύουν (νομίζω δηλαδή)... Α και τη φωνή ντούμπλαρέ την!!! Θα σε βοηθήσει!!! ;)

Καλή δουλειά πάντως!!! ;)

Την φωνή και το πιάνο τα έχω κέντρο (το πιάνο έχει μια stereo εικόνα).

Χμ...πλαστική = πολύ "V" ?

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηδέν ζωντάνια και χωρίς να μπορεί να δώσει όγκο στο κομμάτι... Σαν κλασσική που παίζεται με πένα ένα πράμα... Η σαν πολύ μέτριο vst!!!

Το πιάνο ντούμπλαρε το αν είναι και πάναρε το hard left/hard right με τα ανάλογα eq ώστε να ανοίξει λίγο ο ήχος... (εμένα μ'αρέσει αυτό σαν πρακτική ;)

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι το πρόβλημα ξεκινάει απ'την ηχογράφηση. Και η κιθάρα και το μικρόφωνο δεν είναι ότι καλύτερο...Αλλά και εγώ δεν ξέρω να γράφω καλά audio.

Ίσως παίξω με doubler effect για όγκο. Thanks

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και είπες για deEsser μήπως γνωρίζεις στο Samplitube11 που βόσκει  ???

 

Με διπλή εγγραφή γίνονται θαύματα.

 

Σε κιθάρα είχα έναν ήχο βρώμικο με όγκο αλλά πολλά φσσσ κτλ οπότε σε ένα άλλο κανάλι την έγραψα με πιο χαμηλό vol ώστε να καθαρίσει και μετά το κανάλι που είχε την βρωμιά το χαμήλωσα με αποτέλεσμα να έχω καθαρό ήχο μιας και ήταν σε κύριο λόγο το κανάλι με το χαμηλό VOL αλλά και καλό γκάζι λόγο του δευτέρου αλλά πιο χαμηλά για να μην μου το βρωμίσει.

 

Μια κυριλέ και δυνατή παραμόρφωση.

 

Έπεξα και με τα EQ εννοείται.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω απο Samplitude11.

Όντως το doubling βοηθάει πολύ. Γενικά όμως προτιμώ αλγορίθμους απ'το να γράφω 2 φορές το ίδιο πράγμα  :P (γλιτώνεις και takes!)

Στην κιθάρα οκ...στην φωνή το effect μου ακούγεται πιο ρεαλιστικό, ενώ δίνει τον όγκο που θέλω. Όσο ίδια και να τραγουδήσεις...πάντα θα ακούγονται 2 φωνές.

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα το δεύτερο. Είναι ωραίο. Ενορχηστρωτικά όμως φτωχό. Κάτι, που σε δυναμικά κομμάτια που η μελωδική γραμμή επαναλαμβάνεται, κουράζει. Χρήζει εμπλουτισμού. Όπως προείπαν, ίσως με κάποιες δεύτερες φωνές ή ακόμα μια προσέγγιση με έγχορδα όπως τσέλο ή βιολί, αν δεν θέλεις να ακολουθήσεις την πεπατημένη με τις κιθάρες και τα τύμπανα.

Η φωνή σου είναι ωραία, οι στίχοι ακούγονται καθαρότατα και όντως κάπου ελλοχεύει ένα σσς χωρίς όμως να ενοχλεί. Στα ψηλά δοκίμασε βαθιές ανάσες που θα γεμίζουν το στομάχι χωρίς να φουσκώνει το στήθος.

Η προφορά δεν  ενοχλεί. Νιώθω ότι δεν πιέζεται. Και στο τέλος όλοι αυτοί που τραγουδούν ξενόγλωσσα μια προφορά την έχουν, και γιατί όχι άλλωστε.

 

   

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι όντως θα μπορούσαν να μπουν και άλλα στοιχεία που θα το έκαναν ενδιαφέρον. (γενικά το έκανα πολύ πρόχειρα, δεν σκέφτηκα καν ενορχήστρωση) Σίγουρα δεν ήθελα ηλεκτρικές και τύμπανα. Το κακό είναι ότι μόνο ακουστική μπορώ να γράψω με μικρόφωνο, τα υπόλοιπα vsti. (ευτυχώς με τα vsti τα πάω καλύτερα  ;D )

Guybrush Threepwood...mighty pirate!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου