Προς το περιεχόμενο

Βαράτε !!!! Ακούω γνώμες για ήχο, κιθάρα κτλ, κτλ


AXLNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μείνω λίγο στο θέμα κιθάρας.

Χωρίς να έχω τίποτα με τον εντόπιο κατασκευαστή, να διαχωρίσω  κάποια πράγματα.

 

Από της φωτογραφίες του video δεν είδα να έκανε καμία κιθάρα νέα.

Απλά κόπιαρε μια fender telecaster. (προς το χειρότερο κατ' εμέ - μιλάω σχεδιαστικά)

 

Έβαλε καλλίτερα υλικά από τα minimum εργοστασιακά; Μπορεί.

 

Του πήρε παραπάνω χρόνο από τον minimum εργοστασιακό χρόνο κατασκευής; Σίγουρο.

 

Ε , ΚΑΙ:::::

 

Νομίζω ότι μερικές φορές αγνοούμε τόσο το πότε (1948 παρακαλώ), όσο και το πώς σχεδιάστηκε ένα ΕΡΓΟ Τέχνης.

 

Αν βγάλει μια δική του κιθάρα, πολύ ευχαρίστως να τη δώ.

 

Μέχρι τότε δεν κάνει κιθάρες, αναπαράγει σχέδια  άλλων .

 

Είναι σαν να πάρεις αυτό το «ορόσημο» να βάλεις το ακριβότερο δέρμα του κόσμου, και τα ακριβότερα μέταλα, σαφώς πιο ακριβά από αυτά της συνήθους παραγωγής  και να λες…ποιος mies van der rohe;

Να δεις τι κάνει ο ταπετσέρης στην γειτονία μου.

 

Αυτή και αν είναι άποψη....

Tom Anderson, D' Pergo, De Temple κτλ, κτλ... δεν φτιάχνετε κιθάρες απλώς κοπιάρετε !!!!

 

Δηλαδή θα τρελαθούμε... ΕΝΤΕΛΩΣ !!!!!

 

Αμφισβήτησε κανένας ότι πρόκειται για σχέδιο τελεκάστερ που πρώτη έφτιαξε η Fender???

 

Δηλαδή όλοι οι σύγχρονοι καταπλητικοί λούθιερ ανά τον κόσμο που φτιάχνουν εξαιρετικές τελέ και στρατ κοπιάρουν???

 

Αγαπητέ μου και ο τροχός ανακαλύφθηκε κατά την προιστορία και απλώς η Ferrari - Lamborghini κοπιάρουν???

 

Δηλαδή αυτό τώρα θα πρέπει να το λάβουμε σοβαρά υπόψην όταν αγοράζουμε μια τελε ή στρατ από κάποιον κατασκευαστή εκτός Fender????  :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 93
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδή όλοι οι σύγχρονοι καταπλητικοί λούθιερ ανά τον κόσμο που φτιάχνουν εξαιρετικές τελέ και στρατ κοπιάρουν???

Ναι

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή όλοι οι σύγχρονοι καταπλητικοί λούθιερ ανά τον κόσμο που φτιάχνουν εξαιρετικές τελέ και στρατ κοπιάρουν???

 

Ναι,μια και οι κιθαρες τους ειναι σχεδον παντα μια προσπαθεια ...αναπαραγωγης του vintage ηχου....δεν το λεω εγω....οι ιδιοι το λενε.. ;D

 

αυτο φυσικα δεν ειναι κακο,καλο ειναι ή μαλλον ΗΤΑΝ τις εποχες που η Fender κοιμοτανε τον υπνο του δικαιου...τωρα που ΞΥΠΝΗΣΕ θα δουμε και το δικο τους μελλον... ;) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που -μάλλον- θέλει να πεί ο Λάκης είναι ότι ΔΕΝ έχουμε (ιδιαίτερο) λόγο να αγοράζουμε μια τελε ή στρατ από κάποιον κατασκευαστή εκτός Fender.

Και ειδικά εάν τη πληρώνουμε 2.000ρικα. Εκτός εάν έχει "εξωτικές" ιδιότητες.

Για να είμαι ειλικρινής, η δικιά σου το μόνο φανερό "εξωτικό" που έχει είναι το σώμα της...Δεν κατάλαβα εάν το μπράτσο της είναι χειροποίητο στα μέτρα σου αλλά και πάλι υπάρχουν πολλές 100% custom λύσεις -σε λογικά λεφτά- και γι αυτό πιά.

Οι μαγνήτες και το τρέμολο δεν είναι κανένα κίνητρο γιατί απλά θέλουν λεφτά...και ο καθένας θα τα έβαζε σε οποιοδήποτε όργανο.

 

Να σου δώσω έαν παράδειγμα δικού μου "εξωτικού" οργάνου, που μου κόστισε περίπου τα μισά

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-gigers-tribute-tele

Εγώ πάλι, δεν θεωρώ ότι το σώμα συνισφέρει τόσο στο τελικό ήχο, για να καταφύγω σε χειροποιήσεις... ;)

 

Εδώ πάλι θα δείς, κατά τη γνώμη μου, γιατί κάποιος θα έφτιαχνε μία custom TeleStrat...

Προφανώς γιατί θα φτιάξει ένα καλό όργανο...αλλά κυρίως θα πληρώσει μία μοναδική μούρη :D

http://www.customshop.gr/?p=25

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν θα σου πω τι να λάβεις υπόψη σου όταν αγοράζεις κιθάρες , δικά σου είναι τα λεφτά.

 

Επίσης δεν είπα ότι αμφισβήτησε κανείς ότι η πρώτη tele ήταν fender.ΕΙΝAI  FENDER!

 

Nαι, όλες οι άλλες, non fender telecaster κόπιες είναι, κυριολεκτικά μιλώντας.

Τι είναι original σχέδια;

 

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι η αναλογία τροχού και ferrari , σε σχέση με αυτό που συζητάμε είναι λάθος.

 

Αν θές να μιλήσουμε με αναλογίες αυτοκινήτου, η tele (broadcaster) ήταν η πρώτη

Solid electric guitar  (ας την ονομάσουμε "σύγχρονη ηλεκτρική κιθάρα"), η οποία έφερε επανάσταση στον χώρο.  

 

Αν  ήταν αυτοκίνητο, μπορεί να ήταν μια alpha spider π.χ. (λέω εγώ).

 

Η ferrari ΔΕΝ κόπιαρε τη spider, έβγαλε δικό της σχέδιο.

 

Υπάρχει όμως και ένας μάστορας , ναι αυτός που κάνει το Pimp my ride, που παίρνει το σχέδιο μιας alpha spider, και του αλλάζει τα φώτα, βάζει extra spoilers και αεροτομές .

Αυτός κοπιάρει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που -μάλλον- θέλει να πεί ο Λάκης είναι ότι ΔΕΝ έχουμε (ιδιαίτερο) λόγο να αγοράζουμε μια τελε ή στρατ από κάποιον κατασκευαστή εκτός Fender.

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΖΩ ΕΚΤΟΣ FENDER... ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΩ

 

Και ειδικά εάν τη πληρώνουμε 2.000ρικα. Εκτός εάν έχει "εξωτικές" ιδιότητες.

Για να είμαι ειλικρινής, η δικιά σου το μόνο φανερό "εξωτικό" που έχει είναι το σώμα της...Δεν κατάλαβα εάν το μπράτσο της είναι χειροποίητο στα μέτρα σου αλλά και πάλι υπάρχουν πολλές 100% custom λύσεις -σε λογικά λεφτά- και γι αυτό πιά.

 

ΟΙ FENDER ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 2000 ΕΥΡΩ... ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ????

 

Οι μαγνήτες και το τρέμολο δεν είναι κανένα κίνητρο γιατί απλά θέλουν λεφτά...και ο καθένας θα τα έβαζε σε οποιοδήποτε όργανο.

 

ΟΚ!!! ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΣΤΟΝ D' PERGO ΝΑ ΒΑΖΕΙ SQUIER ΜΑΓΝΗΤΕΣ

 

Να σου δώσω έαν παράδειγμα δικού μου "εξωτικού" οργάνου, που μου κόστισε περίπου τα μισά

http://www.customshop.gr/?btp_work=the-gigers-tribute-tele

Εγώ πάλι, δεν θεωρώ ότι το σώμα συνισφέρει τόσο στο τελικό ήχο, για να καταφύγω σε χειροποιήσεις... ;)

 

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ CUSTOM ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ FLATBED ΕΚΤΥΠΩΣΗ !!!!!!!

 

Εδώ πάλι θα δείς, κατά τη γνώμη μου, γιατί κάποιος θα έφτιαχνε μία custom TeleStrat...

Προφανώς γιατί θα φτιάξει ένα καλό όργανο...αλλά κυρίως θα πληρώσει μία μοναδική μούρη :D

http://www.customshop.gr/?p=25

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βραδυ θα γραψω μια ιστορια ενος τεστ δραιβ μεταξυ αυτης..

http://www.guitars.gr/el/news/379-browntele

και της δικης μου tele (η οποια ειναι φεντερια του κερατα), το οποιο εγινε μεσα στο μαγαζι του κυριου Ντουκα και το εκανε ο υπαλληλος του (καποιος αλλοδαπος που ονομαζεται Αντυ αν δεν κανω λαθος).

Τωρα εχω δουλεια.  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΠΟΤΑ CUSTOM ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ FLATBED ΕΚΤΥΠΩΣΗ !!!!!!!

Προφανώς γιατί δεν κοίταξες καλά :)...Χειροποίητοι μαγνήτες -όπως οι δικοί σου- απλά στα δικά μου γούστα...γέφυρα που κάνει 2-3 φορές τη δική σου και ενα μοναδικό μπράτσο. Φυσικά και είναι custom γιατί είναι εκτός της λογικής και της γραμμής παραγωγής της Fender. Θα έλεγα και για το φινίρισμά της από τον καλύτερο στην Ελλάδα μάστορα...αλλά θα θυμώσει ο Audios.

Ξαναλέω, ΔΕΝ πιστεύω στα κουρδισμένα ξύλα που ανεβάζουν το κόστος...τι να κάνουμε! 8)

 

ΟΙ FENDER ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΑΝΩ ΤΩΝ 2000 ΕΥΡΩ... ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?

Γιατί μπορούν να το κάνουν και να έχουν καλή μεταπωλητική αξία.

 

ΟΚ!!! ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΣΤΟΝ D' PERGO ΝΑ ΒΑΖΕΙ SQUIER ΜΑΓΝΗΤΕΣ

Ο καθένας βάζει τους δικούς του...εκτός εάν πιστεύεις ότι ο Bare Knucle είναι της σειράς.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά αυτό περί κόπιας των original fender tele αρχίζει και με κουράζει...

Μέχρι σήμερα πολλοί σε αυτό το site "παραπονιούνταν" ότι οι περισσότεροι Έλληνες κατασκευαστές στην ουσία δεν κατασκευάζουν αλλά φτιάχνουν partcasters !!! Kαι μόλις βρέθηκε κάποιος (τουλάχιστον ένας και μπορεί και περισσότεροι) που κατασκευάζει από το 0 μια κιθάρα και όχι partcaster , τότε το πρόβλημά μας είναι ότι κοπιάρει την Fender.

Πράγματα δηλαδή που στο εξωτερικό είναι γνωστά εδώ και δεκαετίες τώρα , εδώ κάνουμε λες και ανακαλύψαμε τον τροχό...

Και λίγα πράγματα για το custom της όλης υπόθεσης και γιατί να πληρώσει κάποιος περίπου 1.900 ευρώ όπως και εγώ !!!

1. Το μπράτσο είναι ένα fat C που πηγαίνει προς το U (κάτι ενδιάμεσο) που ταιριάζει στο δικό μου χέρι απόλυτα. Επιλέχθηκε το κομμάτι του μπράτσου ανάμεσα σε αρκετά και κόπηκε quartersawn με όλες τις θετικές συνέπειες που δεν χρειάζεται να αναλύσω !!! Βάφτηκε με nitro σε ένα απόλυτο orange vintage tinted χρώμα και τα τάστα γυαλίστικαν στις άκρες όπως οφείλει κάθε λούθιερ να κάνει !!!! Στο ίδιο μπράτσο μπήκε ένα nut από μαμούθ που θεωρειται από τα πιο ανθετικά κόκκαλα στον κόσμο και κόπηκε στα μέτρα μου... Ένα αντίστοιχο λοιπόν μπράτσο παίζει περίπου σε τιμή στην παγκόσμια αγορά από 400-600 ευρώ.

 

2. Το σώμα αποτελείται από 2 κομμάτια red american alder πανάλαφρο το οποίο βάφτηκε με ένα sunburst ιδιαίτερο χρώμα (εδώ η fender κόπιαρε την Gibson) και που στην αγορά κοστίζει περίπου 250-400 ευρώ ανάλογα.

 

3. Για να κρατηθεί το βάρος επιλέξαμε το Dusenburg tremolo το οποίο κοστίζει περίπου 150 ευρώ!!!

 

4. Κλειδιά επιλέχτηκαν τα vintage Kluson

 

5. Ο μαγνήτης Seth Lover custom made PAF by Seymour Dunkan κοστίζει περίπου 200 ευρώ.

 

6. Ο μαγνήτης P90 της Duesenburg κοστίζει περίπου 100 ευρώ.

 

7. Ηλεκτρικά made in Japan

 

8. Shielding

 

9. Hardware by Gotoh

 

10. Σκληρή θήκη

 

κτλ, κτλ ακόμη και parts να τα πάρεις από το εμπόριο κοστίζουν περίπου 1.300-1.800 ευρώ. Φυσικά για έναν επαγγελματία κοστίζουν λιγότερο αλλά για όλους εμάς τα κομμάτια κοστίζουν τόσο χώρια tuning, settings κτλ.

Αν κάποιος νομίζει ότι 1.900 ευρώ είναι πολλά ας πάει να δει αντίστοιχα κομμάτια στη Fender Custom Shop και ας μου πει πόσο κοστίζουν !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μπορούν να το κάνουν και να έχουν καλή μεταπωλητική αξία.

Ωραία...Αν το 80% της παγκόσμιας δισκογραφίας δεν είχε γραφτεί με Tele ή strat τι αξία μεταπώλησης θα είχε μια fender? ??? ??? ??? ???

Δεν το λέω εγώ το λέει κόσμος και κόσμος...Οι strat και οι tele είναι κιθάρες με πολλά πολλά ελαττώματα.Αν λοιπόν το να πάρεις ένα πετυχημένο σχήμα και να το βελτιώνεις με βάση τις απαιτήσεις του πελάτη σου πάντα είναι κόπια τότε εσείς όλοι να πάτε να δώσετε 4000 ευρώ στο custom shop της fender με τα κουρδισμένα ξύλα να την φτιάξετε όπως εσείς γουστάρετε και να μην πάρετε απ τον Ντούκα η τον κάθε Ντούκα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου