Προς το περιεχόμενο

"Τα μυστικά της σιδηράς παρθένου" (Iron Maiden)


ad rose

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,κατά την προσωπική μου άποψη οι Iron maiden είναι η μια από της μεγαλύτερες μπάντες όλων των εποχών σε όλους τους τομείς ,το θέμα μου όμως δεν είναι αυτό,το θέμα είναι πως κάποια στιγμή σε φάση αναζήτησης τυχαία ανακάλυψα ένα βιβλίο που έχει γράψει ο Γιώργος Ματσαγγούρας και είναι μια επιστημονική προσέγγιση στο συγκρότημα και τη θεματολογία των στίχων.

Διαβάζοντάς το έπαθα ΣΟΚ!!!!! και  αν και τους ακούω περίπου 22-23 χρόνια ανακάλυψα μια άλλη διάσταση της μπάντας και των στίχων.

Οσοι δεν έχει τύχει να το διάβασουν ένα απλό "ξεφύλισμα" θα τους πείσει

Το βιβλίο κυκλοφορεί ελέυθερα στο διαδύκτιο με τίτλο ''τα μυστικά της σιδηράς παρθένου" σε μορφή pdf και με μια απλή αναζήτηση σε κάποια μηχανή αναζήτησης θα το βρείτε πολύ έυκολα......αξίζει τον κόπο για τους φανς και όχι μόνο των maiden!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω κι εγώ. Να πω την αλήθεια το ξεκίνησα αλλά ακόμα δεν το έχω τελειώσει.

Ασχολήθηκα λίγο με τον πρώτο δίσκο και τους στίχους του.  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο και μονο που μαζεψε ολες αυτες τις πληροφοριες και τις μοιραζεται... τι να πω

Ωραιοοοοοοοοος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να βγαινε και κανενα βιβλιο με τις ηχογραφησεις τους για τα περι που, πως, πότε, τεχνικες ,μηχανηματα και τα λοιπα θα ειχε πολυ ενδιαφερον για τους fan..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Martin Birch είναι από τους μεγαλύτερους παραγωγούς ever και αν υπάρχει κάτι που να περιγράφει τον τρόπο δουλειάς του, το βρίσκεις μόνο αν ανασυνθέσεις από τις στάχτες της,  την αρχαία βιβλιοθήκη της Αλεξάνδρειας. ::)

Ούτε συνεργάτες του δεν έχω βρει να μιλάνε ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o Birch ηταν πολυ μπροστα!

 

είμαι πεπεισμένος ότι με αυτόν για παραγωγό, οι τωρινοί δίσκοι των maiden θα ήταν

πολύ πολύ καλύτεροι και ηχητικά και συνθετικά....όσον αφορά το βιβλίο, ο άνθρωπος φαίνεται να έχει περάσει ατελείωτες ώρες μαζεύοντας πληροφορίες κλπ, ωραίος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ δουλεια εχει ριξει ο τυπος για ολη αυτη την ερευνα..!!

Κριμα που δεν καταφερε να βρει εκδοτη και που στην ουσια χαριζει τον κοπο του..

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ θεωρώ τον M. Birch έναν από τους κορυφαίους παραγωγούς των δεκαετιών '70 και '80, που έχει αφήσει τη σφραγίδα του σε πολλά εκπληκτικά άλμπουμς. Ένα μεγάλο μέρος της δισκογραφίας της τρι-μπαντίας Purple/Rainbow/Whitesnake, οι δίσκοι των Maiden και τα δύο διαμάντια των BOC, 'Cultosaurus Erectus' και 'Fire of Unknown Origin', είναι μερικά από αυτά.

 

Όσο για το βιβλίο, σέβομαι και θαυμάζω τον κόπο και την αφοσίωση του ανθρώπου, αλλά 300-και σελίδες με τους στίχους των Maiden; Υπήρξα φαν τους και ακόμη τους ακούω ευχάριστα, όμως δεν θα έλεγα ότι οι στίχοι ήταν και το δυνατότερό τους σημείο...

 

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου