Προς το περιεχόμενο

Ποσα mA ειναι τα πετάλια μου?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι σίγουρος ότι στο δεύτερο εννοεί micro ampere ?

 

Οσο σίγουρος μπορώ να είμαι και για τα mA ;D.Τα Wah έχουν μικρή κατανάλωση.

 

Θα έλεγα στο ΟP να υπολογίζει τη κατανάλωση κάθε πεταλιού, χοντρικά στα 15 mA για να είναι ασφαλής.Εξαιρούνται τα modulation & delay-reverb πετάλια που χρειάζονται περισσότερο ρεύμα και διαφέρει απο κατασκευαστή σε κατασκευαστή.

 

Edit: Κι ένας πίνακας που ίσως φανεί χρήσιμος.

pedals_power_consumption.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

Οσο σίγουρος μπορώ να είμαι και για τα mA ;D.Τα Wah έχουν μικρή κατανάλωση.

Είπαμε αλλά όχι κι έτσι, κάτω από 1mA. Τι στο καλό, νεκρό είναι ;D

 

Edit: Κι ένας πίνακας που ίσως φανεί χρήσιμος.

Όντως, αυτό λέει ο συγκεκριμένος καταλόγος. Δες και τα υπόλοιπα (π.χ. BOSS), γι'αυτό μου έκανε εντύπωση  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που μου κάνει εντύπωση εμένα  Κε Μανώλη, είναι ότι παρόμοια πετάλια της ίδιας εταιρείας, έχουν διαφορά στη κατανάλωση. πχ Boss BF2 15mA, Boss BF3 40mA!!, Boss AW2 15mA, Boss AW3 43mA!! κάτι που με κάνει να μετανοιώνω που είπα πριν να υπολογίζουμε χοντρικά το κάθε πετάλι 15mA. Καλύτερα να βεβαιωνόμαστε απ'το manual του κάθε κατασκευαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αυτό που μου κάνει εντύπωση εμένα  Κε Μανώλη, είναι ότι παρόμοια πετάλια της ίδιας εταιρείας, έχουν διαφορά στη κατανάλωση. πχ Boss BF2 15mA, Boss BF3 40mA!!, Boss AW2 15mA, Boss AW3 43mA!! κάτι που με κάνει να μετανοιώνω που είπα πριν να υπολογίζουμε χοντρικά το κάθε πετάλι 15mA. Καλύτερα να βεβαιωνόμαστε απ'το manual του κάθε κατασκευαστή.

Πολύ σωστή η παρατήρησή σου.

Αν και ο ίδιος κατασκευαστής, εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.

Για παράδειγμα από τον τρόπο σχεδίασης αλλά και τα υλικά (ανταλλακτικά) που έχει εκείνη τη στιγμή στη διάθεσή του ο σχεδιαστής. Βέβαια, αν και μιλάμε για μικρές καταναλώσεις τις τάξεως των περίπου xxmΑ (διψήφιο), το θέμα της κατανάλωσης παραμένει... υπολογίσιμο... ας πούμε.

 

Τώρα, σχετικά με αυτό που λες για τον "χοντρικό" υπολογισμό για κάθε πετάλι, το 15mA που λες... προσωπικά το θεωρώ εκτός ορίων με την έννοια ότι είναι πολύ λίγο. Εγώ για παράδειγμα αν πρόκειται για "χοντρικά" θα το υπολόγιζα από 50~65mA για κάθε πετάλι, για να είμαι μέσα. Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ... κατά προσέγγιση αλλά είναι και για λόγους ασφαλείας αν θες. Με τους κιθαρίστες δεν βγάζεις άκρη, σήμερα έχει 5 πεταλάκια κι αύριο αλλάζει δύο πεταλάκια με άλλα δύο που έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση ή προσθέτει άλλα δύο που έχουν επιπλέον κατανάλωση και πάει λέγοντας.

 

Ο καλύτερος τρόπος είναι να παίρνουμε ως γνώμονα αυτό που λέει ο κατασκευαστής για το κάθε πεταλάκι ξεχωριστά, αν πρόκειται να χρησιμοποιηθούν συγκεκριμένα πεταλάκια. Διαφορετικά, υπολογίζουμε αρκετά παραπάνω (mA) έτσι ώστε να έχουμε πιο "δροσερό" τροφοδοτικό.

 

Επειδή κατά >90% οι τιμές από τις μετρήσεις γίνονται υπό ιδανικές συνθήκες, την αλήθεια στο setup σου ή στον χώρο σου θα σου την πει η μέτρηση (αμπερόμετρο).

 

Και μην ξεχνάμε ότι, το τροφοδοτικό πρέπει να είναι παραπάνω σε mA από το σύνολο των mA που θέλουμε.

 

Υ.Γ.

Αυτά όσον αφορά την κατανάλωση - τα mA. Όσον αφορά την καθαρότητα του ρεύματος, τις τυχόν διαφορετικές τάσεις (Volts), AC-DC, πολικότητες, αλλά και την παράλληλη τροφοδότηση σε ορισμένα πεταλάκια που προκαλούν θόρυβο, αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ σε όλα. :)

 

Λέγοντας 15mA ανά πετάλι, είχα στο νου μου drive,compressor και wah,τα οποία έχουν συνήθως μικρή κατανάλωση, τα modulation, delay,reverb, τα υπολόγιζα στα 50-70 mA.

Καλύτερα όμως να συμβουλευόμαστε το manual, και να δίνουμε "αέρα" στο τροφοδοτικό 200-300mA απ'το σύνολο της κατανάλωσης των πεταλιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη για την καθυστερηση... Ειχα στο μυαλο μου να βαλω στην πρωτη εξοδο του trex το καλωδιο με τα 5 βυσματα και να τροφοδοτησω wah tuner ts9 compressor και msd και 2 modulations μονα τους απο αλλες εξοδους γινετε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Συμφωνώ σε όλα. :)

Merci :)

 

Λέγοντας 15mA ανά πετάλι, είχα στο νου μου drive,compressor και wah,τα οποία έχουν συνήθως μικρή κατανάλωση, τα modulation, delay,reverb, τα υπολόγιζα στα 50-70 mA.

Εσύ - εγώ στο νου μας μπορούμε να έχουμε ότι θέλουμε. Από τη στιγμή που γνωρίζουμε τα πεταλάκια που έχουμε στην κατοχή μας και γνωρίζουμε τα περί mA, είμαστε εντάξει. Άλλωστε είδαμε ότι από κατασκευαστή σε κατασκευαστή και από μοντέλο σε μοντέλο υπάρχουν σημαντικές διαφορές.

 

Κάποιος όμως που μας διαβάζει και δεν γνωρίζει αυτές τις λεπτομέρειες, μπορεί το 15mA να το πάρει ως δεδομένο, να το πολλαπλασιάσει επί πέντε πεταλάκια που έχει (15 Χ 5 = 75mA), να βάλει ένα τροφοδοτικό 200mA και να βρεθεί προ εκπλήξεων, αφού η πραγματικότητα του μέσου όρου μπορεί να είναι άνετα (50 X 5 = 250mA) ή και παραπάνω.

 

Καλύτερα όμως να συμβουλευόμαστε το manual, και να δίνουμε "αέρα" στο τροφοδοτικό 200-300mA απ'το σύνολο της κατανάλωσης των πεταλιών.

Το καλύτερο ή μάλλον το σωστότερο. Σχετικά με τον "αέρα" προτιμώ επί τοις εκατό (τουλάχιστον 20% με 30%) επί του συνόλου για δεδομένες καταστάσεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Merci :)

Παρακαλώ, ευχαρίστησή μου :)

 

 

Κάποιος όμως που μας διαβάζει και δεν γνωρίζει αυτές τις λεπτομέρειες, μπορεί το 15mA να το πάρει ως δεδομένο, να το πολλαπλασιάσει επί πέντε πεταλάκια που έχει (15 Χ 5 = 75mA), να βάλει ένα τροφοδοτικό 200mA και να βρεθεί προ εκπλήξεων, αφού η πραγματικότητα του μέσου όρου μπορεί να είναι άνετα (50 X 5 = 250mA) ή και παραπάνω.

 

Αν κι εξ'αρχής διευκρίνησα ότι εξαιρούνται,modulation & delay-reverb πετάλια,τα οποία έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση, συμφωνώ ότι μπορεί κάποιος να μπερδευτεί, κι επισήμανα πιο κάτω οτι είναι καλύτερα να συμβουλευόμαστε το manual του κατασκευαστή.

 

Σχετικά με τον "αέρα" προτιμώ επί τοις εκατό (τουλάχιστον 20% με 30%) επί του συνόλου για δεδομένες καταστάσεις.

 

Θεωρητικά συμφωνώ, στη πράξη όμως όσες φορές τροφοδότησα πεταλιέρα που ήταν πχ 180-200mA συνολικά, με τροφοδοτικό 300mA ζοριζόταν κι έβγαινε θόρυβος, κάτι το οποίο δε συνέβαινε αν τροφοδοτούσα  την ίδια πεταλιέρα, με 500-1000 mA τροφοδοτικό.

Είναι κοινή εμπειρία με πολλούς άλλους συναδέλφους, ότι ένα αρκετά μεγαλύτερο τροφοδοτικό έχει λιγότερα προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου